Kılıçdaroğlu: 'Ses Kayıtlarını İstedik'

 > 
12PAYLAŞIM

Kılıçdaroğlu: 'Ses Kayıtlarını İstedik'

Kılıçdaroğlu: 'Ses Kayıtlarını İstedik'

Kemal Kılıçdaroğlu, ses kayıtlarıyla ilgili "Telekomünikasyon İletişim Başkanlığının ses kayıtlarını ya da telefon kayıtlarını yayınlamasını istedik. Bu yayınlandığı zaman göreceksiniz ki Erdoğan'ın oğluyla yaptığı bütün görüşmeler doğru" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,"Erdoğan'ın yaptığı konuşmaların montaj olmadığını bütün dünya biliyor. Nedeni de şu. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığının ses kayıtlarını ya da telefon kayıtlarını yayınlamasını istedik. Bu yayınlandığı zaman göreceksiniz ki Erdoğan'ın oğluyla yaptığı bütün görüşmeler doğru" dedi.

Kılıçdaroğlu, partisinin mitingine katılmak için geldiği Artvin'de, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan'a misafir oldu. Dün partisince Artvin Valiliği önünde düzenlenen mitinge katılan Kılıçdaroğlu, ardından geceyi geçirmek için CHP Artvin Milletvekili Bayraktutan'ın Kafkasör Yaylası Ketrevan mevkisindeki evine gitti. Kılıçdaroğlu, sabah saatlerinde ise burada kahvaltı yaptıktan sonra dışarı çıkarak partililerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kılıçdaroğlu, partisinin Rize mitinginde dün yaşanan protestolara değinerek, "Protesto olabilir, ben bunu yadırgamıyorum. Gencecik çocuklar provokasyona alet olmuş olabilir. Başka illere Erdoğan giderken olası protesto edenler gözaltına alınıp serbest bırakılmıyordu. Biz onları eleştiriyorduk, neden yapıyorsunuz diye. Rize'de bunun olmaması memnuniyet verici" diye konuştu.

'MONTAJ OLMADIĞINI BÜTÜN DÜNYA BİLİYOR'

Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin "Sayın Başbakan oğluyla arasında geçtiği iddia edilen telefon konuşmalarının montaj olduğunu iddia ederek muhalefet liderleri için de bu şekilde kayıt hazırlayacaklarını, teknolojinin ne noktaya geldiğini gözler önüne sereceklerini söyledi. Bu noktadan hareketle Balyoz ve Ergenekon davalarındaki delillerin tartışmaya açılıp açılmaması konusunda neler düşünüyorsunuz" şeklindeki sorusunu yanıtladı.

Bu ikisinin birbirinden ayrı olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: "Erdoğan'ın yaptığı konuşmaların montaj olmadığını bütün dünya biliyor. Nedeni de şu. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığının ses kayıtlarını ya da telefon kayıtlarını yayınlamasını istedik. Bu yayınlandığı zaman göreceksiniz ki Erdoğan'ın oğluyla yaptığı bütün görüşmeler doğru. Onu yayınlamıyorlar. Bizimle ilgili ses kaydı oluşturabileceğini söylüyor. Oluştursun, ben oğluma telefon ederken 'oğlum, evdeki paraları sıfırlayın mı' diyeceğim. Bunu söylediğim zaman kargalar bile güler. Ev orada, gelsin ispat etsin, ispat etmeyen namerttir ama o kendi ağzıyla, kendi sözüyle 2 günde 5 kez konuşarak paraları sıfırlamak istiyor. Bunlar bir gerçek. 'Oğlum evde ne var, ne yok' diye sorarken herhalde bu bir montaj değildir."

'MASUM İNSANLAR İÇERİDE YATIYOR'

"Balyoz ile Ergenekon davalarına gelince, buradaki delillerin sahteliği zaten pek çok uluslararası raporla ispat edildi" diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Orada masum insanların yattığını Erdoğan kendisi de söylüyor ama ne gariptir o davaların savcılığını kendisi yapmıştır. Kendisi o davaların savcısıyım demişti. Acaba bugün vicdan azabı çekiyor mu? O masum insanlar içeride yatıyor. Emekli olmuş Genelkurmay Başkanına terör örgütü kurucusu muamelesi yaptılar. Yazık günahtır. Devlete yazıktır, devletin bütün kurumlarını alt üst ettiler. Sırf bir kişinin hırsı yüzünden. O kişi de ne oldu sonunda, hırsızlığı ortaya çıktı. Yolsuzluğu ortaya çıktı. Yasalara uymadığı ortaya çıktı. Yargıya müdahale ettiği ortaya çıktı. İhalelere fesat karıştırdığı ortaya çıktı. O kişinin Başbakanlık koltuğunda oturmaması lazım. Bir an önce oradan ayrılması lazım, eğer bu ülkeyi seviyorsa, bu ülkenin insanlarına saygısı varsa." Kılıçdaroğlu daha sonra Hopa mitingine katılmak üzere helikopterle Kafkasör Yaylası'ndan ayrıldı.

Kılıçdaroğlu, partisince Hopa ilçe merkezindeki festival alanında düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, ahlaklı siyaset yapılması gerektiğini belirterek, "Siyasetçi yargıya müdahale etmeyecek, özgürlüğün önüne set çekmeyecek. Benim istediğim siyaset budur. Bu siyaset nedeniyle en büyük güvencem halktır" diye konuştu.

'KEMALPAŞA İLÇE OLACAK'

Teklif sunmalarına rağmen hükumetin Kemalpaşa beldesinin ilçe yapılmasını önlediğini savunan Kılıçdaroğlu, "Size sözüm var. CHP iktidarında Kemalpaşa ilçe olacaktır. Hopa benim gönlümde zaten bir il. Karadeniz'in incisi zaten" dedi. Hopa Belediye Başkanı Burhan Kasımoğlu'nun çalışmalarına değinen Kılıçdaroğlu, "Hopa Belediye Başkanımız herkes evine alın teri ile ekmek götürsün diyen birisi. Başçalan gibi değil" diye konuştu.

Başbakan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen telefon görüşmelerine de değinen Kılıçdaroğlu, "30 milyon avro ile 3 tane Hopa yaratılır" dedi. Türkiye'de bir üniversite öğrencisinin cebindeki notta "hırsız var" yazdığı için Başbakan Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle polislerce gözaltına alındığını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Ben o polislere sesleniyorum. Hırsız artık devlet sırrı olmaktan çıktı. Onun kim olduğunu artık Türkiye ve bütün dünya biliyor" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, siyaseti 76 milyon yurttaş için yaptığını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: "İnsanlar evlerine huzur içinde dönsün diye siyaset yapıyorum. İşsiz kimse olmasın, herkes kazansın, herkes üretsin diye siyaset yapıyorum. Siyaseti kendim, çocuklarım, yakınlarım, dayım, amcam, oğlum için değil, bu ülkenin 76 milyon insanı huzur içinde yaşasın diye yapıyorum."

'İNŞALLAH BİR GÜN BAŞBAKAN OLARAK GELECEĞİM'

Kılıçdaroğlu, miting öncesi kendisine hediye edilen el dokuması bir atkıyı göstererek, "Buna paha biçilmez. Çünkü bu alın teri ile üretilmiş bir üründür. Hırsızlık malı değildir. Onun için bunu şerefle, onurla, gururla boynuma asıyorum. Çünkü benim için alın teri her şeyden önemlidir" ifadelerini kulandı.

Kılıçdaroğlu, defalarca geldiği Hopa'ya tekrar geleceğini belirterek, sözlerini şöyle tamamladı: "İnşallah bir gün de Başbakan olarak Hopa'ya geleceğim. Bütün Türkiye Hopa olduğu gün, Avrupa Birliği'nin kapıları sonuna kadar açılacak. Bu ülkede hırsızlık, yolsuzluk olmayacak. Her ailede huzur olacak. Ülkeye barış, dostluk ve kardeşlik gelecek. Bütün dileğim, tüm Türkiye Hopa olsun." Kılıçdaroğlu, miting öncesi bir alışveriş merkezinin açılışının ardından yanına gelen Saadet Partisi Hopa ilçe belediye başkan adayı Daim Yılmaz ile kısa süre sohbet etti. Kılıçdaroğlu bu sırada, söz konusu adaya, yerel seçimlerde başarılar dileyerek, "Rahmetli Erbakan milliyciydi, ülkesini severdi. Saadet Partisi'ne her zaman saygımız sonsuz" dedi. Kılıçdaroğlu, miting sırasında da boynuna, el dokuması atkının yanı sıra Hopaspor'un atkısını da taktı. Kemal Kılıçdaroğlu, konuşma yaparken platforma çıkan kız çocuğunu sevdi.

AA

'Rize'de Beni Protesto Ettiler, Kırgın Değilim'

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, dün Rize mitinginde yaşanan protestoyla ilgili "Bir grup vatandaş beni protesto etti. Onlara kırgın değilim" dedi.

Dün Başbakan Erdoğan'ın memleketi Rize'de miting yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AK Partili grup tarafından protesto edilmiş, miting alanında CHP'lilerle AK Partililer arasında gerginlik çıkmıştı. Konuyla ilgili açıklama yapan Kılıçdaroğlu, "Dün Rize'deydim. Bir grup vatandaş beni protesto etti. Asla onlara kırgın değilim" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, Artvin'in Kafkasör Yaylası'ndan helikopterle Hopa Limanı'na geldi, ardından Hopa ilçe merkezindeki bir iş merkezi, Kazım Koyuncu Anıtı ve belediyenin yaptırdığı bazı tesislerin açılışını yaptı.

"ÖZGÜRLÜĞÜN VE BARIŞIN İLÇESİ HOPA"

Kılıçdaroğlu, daha sonra Hopa'daki festival alanından vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada, kendisini Hopalı hissettiğini belirterek, "Özgürlüğün ve barışın ilçesi Hopa. Dünyanın en güzel yerlerinden birisi. İnsanların düşüncelerini özgürce dile getirdikleri bir ilçe" ifadelerini kullandı.

"HIRSIZI ŞİMDİ TÜRKİYE VE DÜNYA GÖRÜYOR"

Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 31 Mayıs 2011'de Hopa mitingi öncesi ve sonrası yaşanan olaylara değinerek, "31 Mayıs 2011'de buraya bir kişi gelmişti. Bir öğretmen, Metin Lokumcu hayatını kaybetti. Olaylardan hemen sonra geldim, ailesini ziyaret edip başsağlığı diledim. Onlar hırsızı daha önce görmüşlerdi, şimdi Türkiye ve dünya görüyor" diye konuştu.

BAŞBAKAN'A "Hopa" TAVSİYESİ

Başbakan Erdoğan'a, Hopa'ya gitme tavsiyesinde bulunan Kılıçdaroğlu, "Türkiye'yi ne hale getirdiğini gördük. Bütün dünya gördü. Aile boyu hırsızlığın ne olduğunu hep beraber gördük. İhaleye fesat nasıl karıştırılıyor, bunu gördük" dedi.

Eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile Başbakan Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen telefon görüşmelerine de değinen Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:

"BÖYLESİNE İLK KEZ TANIK OLUYORUZ"

"Böyle bir kişi hiç görmemiştik dünyada ama ilk kez tanık oluyoruz ama o temiz bir adam olmak istiyorsa, kamu kaynakları nasıl kullanılıyor, onu görmek istiyorsa, namuslu bir adam kimdir, kimliğini görmek istiyorsa Hopa Belediye Başkanını ziyaret etsin. Dürüst adam, halkına hizmet eden adam, adam gibi adam nasıl oluyormuş görmek istiyorsa Hopa'ya gelsin."

"BİNLERCE KORUMAYLA DEĞİL, TEK BAŞINA BURAYA GELSİN"

Başbakan Erdoğan'a Hopa'da vatandaşlarla çay içmesi önerisinde de bulunan Kılıçdaroğlu, "Binlerce korumayla değil, tek başına gelsin buraya" diye konuştu.

"BENİ PROTESTO ETTİLER, KIRGIN DEĞİLİM"

Kılıçdaroğlu, dün Rize mitinginde yaşanan protestoya da işaret ederek, "Dün Rize'deydim. Bir grup vatandaş beni protesto etti. Asla onlara kırgın değilim" diye konuştu.

Kendisinin demokrasiye inanan bir insan olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, "Elbette herkesin farklı görüşü olabilir. Şu veya bu partiyi destekleyebilir. Ben bunlara saygılıyım" ifadelerini kullandı.

haberler.com

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir