Kılıçdaroğlu: Arınç'tan Hükümet Sözcüsü Olmaz

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Kılıçdaroğlu'nun Irak Ziyareti Yarın Başlıyor

Kılıçdaroğlu'nun Irak Ziyareti Yarın Başlıyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Irak Başbakanı Nuri el-Maliki'nin davetlisi olarak yarın Irak’a gidiyor.

Dışişleri Bakanlığı’nın güvenlik uyarısı nedeniyle 58 basın mensubu yerine haber ajanslarının muhabirleri ve sınırlı sayıda köşe yazarı ile Irak’a gidecek olan Kılıçdaroğlu’nun heyetinde, CHP Genel Başkan Yardımcıları Faruk Loğoğlu, Gürsel Tekin, Erdoğan Toprak ve CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, CHP Milletvekilleri Osman Korutürk, Hurşit Güneş, Ali Özgündüz , Candan Yüceer ve bazı işadamlarının yer alacağı belirtildi.

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki’nin davetlisi olarak 58’i gazeteci ve çok sayıda işadamı ile birlikte Irak’ı ziyaret etmeye hazırlanan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Dışişleri Bakanlığı’nın yazılı olarak yaptığı, ’Irak’taki Türkiye Büyükelçiliği’nin belli bir kapasitesinin bulunduğu ve kalabalık bir heyet için yeterli imkana sahip olmadığı’ uyarısına rağmen "Çok ciddi risk olsa bile Irak’a gitmekte kararlı olduğunu" söylemişti.

"GENEL BAŞKANIMIZ CİDDİ GÜVENLİK RİSKİNE RAĞMEN KARARLI"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanlığı’nın daha önce sözlü bugün de yazılı olarak, Irak’taki büyükelçiliğin kısıtlı olanakları olduğunu ve ciddi güvenlik riski bulunduğunu kendilerine ilettiğini belirtti. Loğoğlu, "Genel Başkanımız ciddi güvenlik riskine rağmen Irak’a gitmekte kararlı, ancak ciddi güvenlik riskiyle karşı karşıya olacağı bildirilen heyetimizdeki 58 gazeteci sayısını azaltmak ve bazı köşe yazarları ile görüntülü haber ajanslarının mensupları dışında kalan gazete ve televizyon muhabirlerini heyetimize dahil edememek durumunda kaldık" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Irak Başbakanı Maliki’nin davetlisi olarak 20 -24 Ağustos günleri arasında Bağdat, Kerkük, Necef dahil olmak üzere, Irak’a yapacağı ziyaret, yarın saat 12.35’te Ankara Esenboğa’dan Türk Hava Yolları uçağı ile Bağdat’a hareketle başlayacak.

Haberin Tamamı İçin:

İşte Irak'a Gidecek CHP Heyeti!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parti yöneticileri, gazeteciler ve iş adamlarından oluşan bir heyetle bugün Irak’a gidiyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na CHP milletvekilleri Faruk Loğoğlu, Gürsel Tekin, Erdoğan Toprak, Ali Özgündüz, Hurşit Güneş, Akif Hamzaçebi, Veli Özdemir ve Candan Yüceer eşlik edecek.

Dışişleri Bakanlığı’nın “güvenlik riski” uyarısına rağmen Başbakan Nuri el Maliki’nin konuğu olarak Irak’a giden Kılıçdaroğlu, havaalanında basın açıklaması yaptı.

"Komşumuz Irak'a tarihi ziyaret gerçekleştiriyoruz" diyen Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi:

"Irak'ın bütünlüğüne saygılıyız. Ekonomik ticari ve siyasi ilişkilerimizi güçlendirmek istiyoruz. CHP iktidarında insan hakları demokrasi konularında neler yapacağımızı anlatacağız. Türkiye bölgede barış istiyor. Türkiye'nin çıkarlarını bütün siyasla partiler ortak koruyacağız. Daha önce Çin'e gittik, şimdi de Irak'a gidiyoruz.

Türkiye bölgesinde güçlü bir devlet olmalı. Türkiye'nin çıkarları çok önemlidir. Biz barışı, komşuluğu herkese duyurmak istiyoruz.

Komşularıyla iyi geçinmek istiyor. Irak'ta bunu anlatacağız."

ARINÇ'A YANIT

Başbakan Yardımcısı Bozdağ'a yapılan saldırı sonrası Arınç'ın CHP'lilere eleştirisini de yanıtlayan Kılıçdaroğlu "Bozdağ'ın şiddete maruz kaldığını öğrendim ve gazeteci arkadaşlarıma bunu kınadığımı ifade ettim. Ama dün Bülent Arınç'ı anlamakta güçlük çektim. Benim ne söylediğimi bilmiyor. Kınadığımı da bilmiyor. Kınamayı da sadece Hacı Bektaş'ta değil bir politikacıya şiddet uygulanmasının doğru olmadığını söyledim."

HANGİ GAZETECİLER İZLEYECEK?

Irak gezisini gazeteciler Ahmet Hakan, Utku Çakırözer, Ceyda Karan, Hüsnü Mahalli, Koray Çalışkan, Rafet Ballı, Nuray Mert ve Ahmet Takan da izleyecek.

Haberin Tamamı İçin:

Kılıçdaroğlu Irak'a Gitti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Nuri El Maliki'nin davetlisi olarak Irak'a gitti.

Başbakan Nuri El Maliki'nin davetlisi olarak THY'ye ait tarifeli uçakla Irak'a giden Kılıçdaroğlu'nu, Esenboğa Havalimanı'ndan CHP grup başkanvekilleri, genel başkan yardımcıları ve milletvekilleri uğurladı.

Kılıçdaroğlu, cumartesi gününe kadar sürecek ziyareti kapsamında, resmi görüşmelerin yanı sıra Necef ve Kerkük'e de gidecek.

Kılıçdaroğlu ile CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, CHP Genel Başkan Yardımcıları Erdoğan Toprak, Gürsel Tekin, Faruk Loğoğlu ve bazı milletvekilleri, gazeteciler ve işadamları da Irak'a gitti.

Haberin Tamamı İçin:

Kılıçdaroğlu: Arınç'tan Hükümet Sözcüsü Olmaz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Irak ziyareti öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'a yönelik yumruklu saldırıya değinen Kılıçdaroğlu, Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç'ın açıklamalarını eleştirdi.

Dışişleri Bakanlığı'nın uyarılarına rağmen Irak'a giden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ziyaretinin amacını "Türkiye - Irak ilişkilerinin her alanda önünü açmak rahatlatmak ve gelişmesine katkıda bulunmaktır. Özetle Türkiye'nin çıkarını korumak için Irak'a gidiyoruz" şeklinde açıkladı.

TAKDİR-İ İLAHİ

Ziyareti öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, "Güvenlik adına kaygılarınız var mı helalik istiyor musunuz?" sorusuna "Takdir-i İlahi'ye ne söylenebilir ki. Dışişleri Bakanlığı bu tür açılamalar yapabilir ama ben kaygı hissetmiyorum. Güven içinde gidip, güven içinde geleceğim" şeklinde yanıt verdi.

BOZDAĞ'A YAPILAN SALDIRIYI DURDURMAK İSTEDİM

Bozdağ'a yapılan saldırı hakkında da konuşan Kılıçdaroğlu, "Sayın Bozdağ konuşması sırasında protesto edildiği zaman bunu nasıl durdurabiliriz diye konuştuk ama durmadı protestolar. Daha sonra ben kürsüye çıktığımda kendi konuşmama "İncinsende incitme" sözüyle başladım. Ve Hacı Bektaş Veli etkinliğinin olduğu meydanın barış, dostluk ve kardeşlik meydanı olması gerektiğnini altını çizdim. Bozdağ'ın şiddete maruz kaldığını öğrendim ve gazeteci arkadaşlarıma bunu kınadığımı ifade ettim. Hem gazeteler yazdı hem televizyonlar gösterdi" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ahmet HakanAnkaraBaşbakanBaşbakan YardımcısıBekir BozdağBülent ArınçÇinCumhuriyet Halk PartisiIrakKemal KılıçdaroğluNuray MertTürk Hava Yolları
Görüş Bildir