Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kılıçdaroğlu’ndan ‘Sağduyu’ Çağrısı: 'Kavga İki Ülkeye de Zarar Verir'

 > 
15PAYLAŞIM

CHP Parti Meclisi, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı.Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, toplantı öncesi kameralar karşısına geçerek gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kılıçdaroğlu'nun hedefinde iktidar partisi ve Suriye politikası vardı. Kavganın iki ülkeye de zarar vereceğini vurgulayan CHP lideri, “Bölgenin de Türkiye’nin de Rusya’nın da savaşa tahammülü yoktur” diye konuştu.

İşte Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satır başları:

Dış politikadaki hata sadece bu kuşaklara değil gelecek kuşaklara da yansır. Dış politika asla iç politikanın malzemesine dönüştürülemez. Yani Türkiye içinde farklı görüşleri olan siyasal partiler dış politikada birlik oluştururlar. Dış politikanın temel özellikleri bunlardır. Kuşkusuz dengelerin iyi korunması, çıkarların iyi korunması dış politikanın gereklerinden biridir.

'Üzülerek söylüyorum ki dediklerimiz gerçekleşti...'

24 Ağustos 2012, bu tarihi bütün yurttaşlarımın bilmesini istiyorum. Grup toplantılarında Parti Meclisi’nde söyledik. Bu tarihte dönemin başbakanına bir mektup gönderdim Suriye konusunda. Ve değerli arkadaşlarım biliyorsunuz bizi hep şöyle eleştirirler “CHP hiçbir zaman çözüm önermez.” Bu mektupta çözümümüz de var.

Nasıl bir politika izlememiz gerektiği burada vardı. Bu mektubun birinci sayfasından bir cümleyi okuyorum size. “şiddet ve çatışmaların durdurulmaması halinde ülkenin parçalanması bölgesel bir ihtilafa dönüşmesi de dışlanamayacak bir olasılık” demiştik.

Üzülerek söylüyorum, bugün gerçekleşti. Biz devleti yönetmiyoruz. Bizim emrimizde dışişleri bakanlığı, büyükelçiler yok. Ama biz aklımızı kullanıyoruz, biz Ortadoğu’nun ne olduğunu biliyoruz. Ama siz ülkeyi yönetiyorsunuz, bırakın Türkiye’nin dünyanın gerçeğini, Suriye’nin gerçeğini dahi bilmiyorsunuz.Bu mektubun ekinde üç sayfalık CHP Suriye Çözüm Önerisi var. Hem gerekçesi, hem yol haritası tek tek sıralanmış.

Türkiye’de toplanacak bir Suriye konferansının hangi gündemle toplanması gerektiği gün burada açıklanmış. Neler konuşulmalı burada anlatılmış. Biz bunu yaptık ve gönderdik. Ülkemizi sevdiğimiz için gönderdik. Dikkat edin, yanlış yapıyorsunuz dedik. Ortadoğu bataklığına saplanan Türkiye o bataklıktan bedel ödemeden kurtulamaz dedik. Hayır, her şeyin en iyisini biz biliriz dediler.Arkasından dönemin başbakanı, daha sonraki bir tarihte Suriye politikamızı eleştirdi, bizim gönderdiğimiz mektubu eleştirdi ve kendi önerilerini de saydı.

"Şam'a gidecektiniz, 2.5 milyon Suriyeli Türkiye'ye geldi"

Neler yapacaklarını da söyledi. 5 Eylül 2012 sayın Erdoğan konuşuyor “CHP yarın Şam’a gidecek yüz bulamayacak. Ama inşallah biz en kısa zamanda Şam’a gidecek, oradaki kardeşlerimizle muhabbetle kucaklaşacağız” 2012-2015…

Buyurun gidin bakalım gidebildiniz mi? “Namazımızı kılacağız, kardeşliğimiz için özgürce dua edeceğiz.” Bu başka bir ülkenin toprakları için kullanılan cümle arkadaşlar. Biz ne söylüyoruz, onlar ne söylüyorlar?

Kendi söyledikleri ne oldu? 2,5 milyon Suriyeli Türkiye’ye geldi. Sen Şam’a gidecekken, 2,5 milyon Suriyeli Türkiye’ye geldi. Nasıl bir devlet yöntemidir, akıl dışılıktır arkadaşlar. Bu tabloyu aklı olan sağduyusu olan her yurttaşımın değerlendirilmesini isterim.

"Süleyman Şah Türbesi’ni kaçırmak zorunda kaldık"

Süleyman Şah Türbesi’ne gidecektik ya, türbeyi kaçırmak zorunda kaldık. İlkeye bakın. Musul başkonsolosluğumuz basıldı, 49 kişi rehine alındı.

Rehine alanlar IŞİD, IŞİD terör örgütü, ama IŞİD demekten korkuyorlar. Şu öngörüye bakın. Şu ilkelere devlet yönetimlerindeki anlayışa bakın. Kişisel hırslarla ayağa kalkıp bir ülke mi yöneteceksiniz siz? Bu da yetmedi. TIR’larla silah gönderdiler. Silah göndermeyin dedik. Silah gönderirseniz Müslümanı Müslümana kırdırırsınız, yapmayın etmeyin dedik. “Biz silah göndermiyoruz, insani yardım gönderiyoruz” dediler. Sonunda belgeler çıktı. Silah gönderilmiş. Bu da ciddi bir dramdır aslında.

Sayın Davutoğlu’nun yaptığı açıklama var. “MİT TIR’larına operasyon yapanlar bu katliamda sorumludur” diyor. Yani “biz silah gönderiyorduk, izin vermediler ve sorumlular.” İtiraf ediyor. Devlet yönetiminde vatandaşa yalan söylemek var mıdır? Aynı kabinede bir bakan, ne söylüyor? “Burada bizi izleyenlerin huzurunda yemin ediyorum' diyor sayın Tuğrul Türkeş ‘Vallahi ve billahi o silahlar Türkmenlere gitmiyordu. Bilerek söylüyorum' diyor. İddia ile söylüyorum, bizim o bölgeyle irtibatımız var. Bayırbucak Türkmenleriyle irtibatımız var o silahlar oraya gitmedi diyor. O silahlar nereye gitti? Bu sorunun cevabını hep beraber vermeliyiz, nereye gitti o silahlar?

Az önce mektuptan bir bölüm okumuştum. Olay uluslararası boyuta ulaşabilir diye. Şimdi Suriye’de kim var? ABD var, Rusya var, İran var, Fransa var. En son BM karar aldı, isteyen herkes oraya gidebilecek.

Türkiye nerede? Biz onlara zamanında dedik ki gelin şu Türkiye’de uluslararası konferans toplayın. Ortadoğu’nun sorunu varsa sorunun çözümünde adres Türkiye olsun dedik. Ortadoğu’da sorun çıktığında bu sorunları ancak Türkiye çözer algısının olmasını istedik.

Hayır dediler. Bizim önerimizi onlar kabul etmedi. Rusya aynı öneriyi yaptı ve bizimkiler Cenevre’ye gittiler. Niye gittiniz o zaman? Biz öneri yapınca kabul etmiyorsunuz da, başkaları yapınca neden koşa koşa gittiniz?

"Türkiye'nin Suriye politikası tamamen çökmüştür"

Türkiye'nin Suriye politikası tamamen çökmüştür. Esadsız çözüm tamamen çökmüştür. Neleri öngörüyorlardı, nelerle karşılaştılar. Bu durumdan en büyük zararı Türkmenler görmüştür. Türklerin kontrolünde olan sadece Bayır bölgesi var. Orada da nüfus 15 bin kadar. Faturayı ödeyen yine bizim yuttaşlarımız.

"Türkiye kendi sınırlarının ihlaline izin vermez, vermemelidir"

Suriye politikasındaki yanlışlıklar zinciri devam ediyor. Türkiye büyük bir ülkedir. Türkiye kendi sınırlarının ihlaline izin vermez, vermemelidir. Bir başka ülke Türkiye  bir şey demez diye bizim toprak bütünlüğümüzü ihlal etmemelidir.

Sağduyu çağrısı

Rusya ile köklü ilişkilerimiz var. Biz nasıl kendi ülke yöneticilerimize sağduyu öneriyorsak onlara da sağduyu öneriyoruz. İki ülke de özeleştirisini yapabilmeli. Kavga iki ülkeye de zarar verir. Bölgenin de Türkiye'nin de Rusya'nın da savaşa tahammülü yoktur. Kaynayan bir Ortadoğu bütün dünyayı etkiliyor. 

İki başlı devlet yönetimi olmaz. Düşürülen bir uçak nedeniyle arka arkaya tutarsız açıklamalar yapılıyor. Nereden? Kaçak saraydan. Bu ülkenin başbakanı var. Her şeye maydanoz olan bir kişi cumhurbaşkanı olamaz.

Sağduyu çağrımızı yineliyoruz. Türkiye'nin çıkarlarını sonuna kadar savunuyoruz. Bölgede taraf olan devletlerin sağduyuyla hareket etmesi, başka ülkelerin sınırlarına tecavüz etmemesi konusunda da duyarlılığımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz.

"En ağır bedeli Suriye'deki Türkmen kardeşlerimiz ödüyor"

Bölgede taraf olan devletlerin sağduyuyla hareket etmesi konusundaki duyarlılığımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz. Suriye'de geldiğimiz nokta herkesin kazandığı Türkiye'nin kaybettiği bir noktadır. En ağır bedeli de Suriye'deki Türkmen kardeşlerimiz ödüyor. Plansız programsız, dünya dengelerini okumadan, ben her şeyi bilirim diye yola çıkarsanız Ortadoğu'nun şamar oğlanı haline gelirsiniz. 

Suriye konusunun çözümünde PYD masaya oturacak acaba Türkmenler de masaya oturacak mı? Bu tabloyu kim yarattı? Sınırımızı ihlal etti diye Rusya'nın uçağını düşürdük. Bu tablonun asıl sorumlusu kim? IŞİD terörünü Türkiye'ye ithal edenler kim. Oluk oluk Müslüman kanı akıyor Ortadoğu coğrafyasında. Mezhep endeksli bir politikanın Türkiye'yi getirdiği nokta budur."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir