Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kılıçdaroğlu'ndan Başkanlık Sistemine Eleştiri: 'Padişahlık mı Getireceksiniz?'

 > 
8PAYLAŞIM

CHP lideri Kılıçdaroğlu AK Parti'nin önümüzdeki seçim programında yer alması beklenen başkanlık sistemini eleştirdi, "Kişiye göre başkanlık sistemi olmaz. Padişahlık mı getireceksiniz?" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, katıldığı bir televizyon programında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlık sisteminin çok başlılığı ortadan kaldıracağına ilişkin açıklamalarına tepki gösterdi. "Kişiye göre başkanlık sistemi olmaz. Padişahlık mı getireceksiniz?" ifadesini kullanan Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

"Politika; halk için üretilir. 150 yıllık parlamenter deneyimimiz var. Aksaklıkları elbette var. Aksaklıklar elbette giderilebilir. 150 yıllık bir geleneği, niye birden değiştiriyoruz; 'Birisi başkan olsun' diye. Niçin, hangi gerekçeyle yapıyoruz?... Siz eğer rejimi değiştireceksiniz, bu ayrı birşey. Seçim, hükümet, programına koydunuz mu 'Biz başkanlık sistemini getireceğiz' diye. Hayır. Halka verilmiş böyle bir sözünüz yok. Ama baskıcı bir toplum yarattınız.... Düşünce özgürlüğünü ortadan kaldırdınız, üniversiteleri susturdunuz, sivil toplum örgütlerini susturdunuz, kendi baskıcı yönetiminizi oluşturdunuz. Şimdi topluma bir başka rejimi dayatıyorsunuz."

'Hayata geçme şansı çok zor'

"'Ben başkanlık sistemini getireceğim' Niçin? Sorun Başbakan'ın görevini yapamamasından kaynaklanıyor. Çünkü Başbakan'ın seçimi, demokrasinin kaldıracağı türden bir seçim değildi. Daha Başbakan olmadan önce Başbakanlığı açıklandı. Kim tarafından? Başkan olma heveslisi olan kişi tarafından açıklandı. 'Bu kişi Başbakan olacak. Bu kişi AKP'nin Genel Başkanı olacak' Kurultaydan sonra da öyle bir karar alındı. Buna demokrasi denmez. Kişilerin özgür iradesiyle oy kullanmadığı rejimin adı demokrasi değildir. Bu sistemi bilimsel olarak kabul etmediğim gibi bu sistemin Türkiye'ye geleceği konusunda ciddi endişelerim var. Böyle bir tartışma olabilir, yapılıyor zaten ama bunun hayata geçme şansının çok zor olduğunu söyleyeyim."

'Kenan Evren'e özendi'

Cumhurbaşkanının üstlendiği görevlerinin Anayasa'da tanımlandığını kaydeden CHP lideri, o görevin dışında başka bir görev yapamayacağını, bu konuda TBMM'de namus ve şerefi üzerine yemin ettiğini, buna bağlı kalmak zorunda olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Namus ve şeref kavramı bu kadar ucuzlatılamaz. Kişiye göre başkanlık sistemi olmaz. Padişahlık mı getireceksiniz? Başkanlık sisteminden kastettiğiniz nedir? 'Milletvekillerini ben belirleyeceğim. Valileri, rektörleri ben belirleyeceğim. Yargıçları ben belirleyeceğim.' Bu mudur başkanlık sistemi? Bu başka bir sistemdir. Bu otoriter sistemidir. Dikta sistemidir bu. Diktatörlüktür bu. 80 sonrası Kenan Evren'in kurduğu düzeneğe bakın. O kendisini devlet başkanı olarak tanımlamıştı, oturdu oraya. Ama o bile parlamenter sistemden vazgeçemedi. Rektörleri, yargıçları tayın etti. Tek yetkiliydi. Ona biz demokrasi diyor muyuz? Hayır. O zaman o özenti neden? Yeri geldiği zaman Kenan Evren'i eleştiriyorlar. 12 Eylül Darbesi'ni eleştiriyorlar. Yeri geldiği zaman o sisteme çok uygun sistem diyorlar. Olmaz. Doğru değil."

DHA, Al Jazeera Turk

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir