Kılıçdaroğlu: 'Oy Veren Milli İrade, Vermeyen Çapulcu'

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

Kılıçdaroğlu Konuşuyor | Canlı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuşuyor.

DHA

Haberin Tamamı İçin:

Kılıçdaroğlu'ndan Önemli Açıklamalar

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuşuyor. Toplantıda CHP'li kadınların hepsi kırmızı giyerken, "Her yer Taksim, her yer direniş" sloganları yükseliyor. Kılıçdaroğlu, "Kendisine oy vermeyenleri milli irade saymıyor. Kendisine oy vermeyenler onlar çapulcu." dedi.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satırbaşları:

"BASKICI BİR YÖNETİM ANLAYIŞI VAR"

Sevgili dostlarım hepinize hoş geldiniz diyorum. Türkiye’nin zor bir süreçten geçtiğini biliyoruz. Baskıcı bir yönetim anlayışı var. Türkiye’yi esir almak istiyorlar. Kendi tutsakları haline getirmek istiyor. Ama CHP olduğu sürece kimse demokrasinin önünde engel olamaz.

"GEZİ OLAYININH İKİ YÖNÜ VAR"

Gezi Parkı olayının iki yönü var. Birinci yönü şu, 2010 referandumu ile başlayan, 2011 kanun hükmünde kararnamelerle devam eden bir süreç. Bu süreçte yargı iktidar tarafından tahakküm altına alındı. TBMM açıkken, kanun hükmünde kararlar çıkarılarak saygınlığına gölge düşürüldü. Defalarca uyarmamıza rağmen, demokraside bunlar dememize karşı, ben bildiğimi okurum anlayışını egemen kılmaya çalıştılar. Yargıyı siyasallaştırdılar. Özel yetkili mahkemelerle kendisine karşı duranların tamamını hapislere attılar. Toplumu susturmak istediler.

"ÜÇÜNCÜ EVREYE GEÇTİLER"

Yandaş sendikalar, iş adamları oluşturdular ve üçüncü evreye geçtiler. Sendikaları susturdular, yandaş sendikaları oldu. Medyayı susturdular yandaş medya oldu. Sadece bir sendikadan örnek vermek isterim size.

"YÜZDE 770 ARTAN BİR SENDİKA VAR"

AKP döneminde yüzde 770 artan bir sendika var. Bir memur sendikası. Bu anlayışı kabul etmemiz mümkün değildir. Onları alıp siz bu sendikaya üye olacaksınız, olmazsanız size gereğini yaparım diyen bir anlayışı biz kabul etmeyiz.

ABD’ye İngiltere’ye Brüksel’e gittiler, gittikleri her yerde biz demokrasiyi getirmek istiyoruz, vesayetçi rejimden biz bıktık dediler. Takiyye kültürünü bilmeyen batılılar da bunlara inandılar. Dediler ki, önümüzde engel var CHP, onlar özgürlükten yana değil. Biz adım atıyoruz onlar engelliyorlar. Onlar hep beraber iktidarı alkışladılar.

"DAMLA DAMLA DOLDU BARDAK"

Bravo dediler, şu CHP varya CHP Türkiye’ye demokrasi gelecek siz engel oluyorsunuz dediler. Taksim Gezi Parkı. Damla damla doldu bardak. İnsanlar kendi kentlerine sahip çıkmak istediler. Umudumuz olan çocuklar bunlar.

Bu çocuklara devletin acımasız yüzünü gösterdiler. Biber gazıyla, copla, hatta silahla, TOMA’larla, sopalarla üzerine yürüdüler. O gencecik çocuklara saldırı yapıldı ve bütün Türkiye ayağa kalktı.

"TOPLUM PATLADI"

Öyle bir noktaya Türkiye’yi getirdiler ki, yargıyı kuşattınız, sivil toplumu yok ettiniz, medyayı perişan ettiniz. Yazarlar kendilerine oto sansür uyguladılar. Aydınlar köşelerine çekildi. Sonra başka sürece geldiler. Doğrudan sokaktakilere müdahale etmeye geldiler.

Ülkenin başbakanı öyle bir noktaya geldi ki Türkiye’de kadınların kaç çocuk doğuracağına ve bu kadınların nasıl doğuracağına karar verir oldu. Bunun üzerine toplum patladı. Gezi Parkı’yla küçük bir alanda nefes almaya başladılar.

"DÜNYA GERÇEĞİ GÖRDÜ"

76 ilde destek verdi. İlk kez dünyanın gözünü açıldı. Dünya Türkiye gerçeğini gördüler. Baskı var diyorduk, aydınlar hapiste diyorduk, gazeteciler hapiste diyorduk. Doğru değil bunlar diyorlardı. Aşama aşama bütün dünya gerçeği öğrendi.

Bu süre içinde CHP olarak, milletvekilleri olarak hiçbir zaman olayların içinde olmadık. Halk hareketiydi bu. Destek olmaya çalıştık. Bunlar eylem yapıyorlar, bu gencecik çocuklarımızı dinleyin dedik. Bu çocukların bir derdi var.

"ONU DİNLEYEN NOKTAYA GETİRDİLER"

Ben dinlemem diyordu. Dinleyeceksin arkadaş sen. Nitekim onu dinleyen noktaya getirdiler. Ama bu süre içinde bizim uyarılarımız oldu provokasyonlara gelmeyin diye. En büyük provokatörü açıkladık, bu ülkenin başbakanı.

Polis takviyesi yapıyorlar habire. Asker de indiririz diyorlar. İster polisinle gel, ister askerinle gel. İster yandaşınla gel. Eğer bu ülke özgürlük istiyorsa kim olursa olsun ona kulak kabartmalıyız.

Kavga olmasın, barış olsun. bakın esnaf büyük zarar görüyor. Kepenkleri indirdim diyor. O esnaf kardeşime sormak istiyorum. Taksim’deki olaya hiç müdahale edilmeseydi. Tamam kardeşim, madem ki istemiyorsunuz parkı koruyacağız deselerdi, bu olaylar olacak mıydı? Polis orantısız güç kullandı, sen de cumhurbaşkanı da arınç da söyledi. Özür diliyoruz denseydi bu olay olur muydu? Olayı buraya getiren kim, esnafı bu duruma getiren kim?

Sen başbakansın. İnsanların ölümüne değil yaşamaları için çaba harcayacaksın. Ölümü için güç takviyesi yapılır mı? Gencecik fidanlarımız onlar bizim. O çocuklara bu kadar baskı uygulanır mı? Toplumu bölen bir anlayış var. Ayrıştırarak ve bölerek toplumu kutuplaştırarak çatışma zemini hazırlıyorlar. Okuyunca tüylerim diken diken oldu. Reyhanlı’da 52 vatandaşımız hayatını kaybetti. O korkusundan gitmedi önce koşa koşa ABD’ye gitti. Beyzbol sopasından dersini aldı ve geriye geldi.

Şimdi şu ifadeye bakın “52 sünni kardeşim şehit oldu” diyor. İnsanda biraz vicdan, ahlak olur. Ölen bizim insanımız. Onun inancı mezhebi sorulmaz. O Allah’ın yarattığı en değerli varlıktır, sen nasıl ayırıyorsun.

BÖLEREK NE YAPIYORSUN SEN?

Gerçekten merak ediyorum. başbakanlık koltuğunda oturan insanda ahlak erdem insan sevgisi olur. Vahşi bir anlayışla, olayları gözlemek nedir arkadaşlar? Kardeşi kardeşe kırdırmak nedir. İnsanlar yahu mezarında insanlar bölünür mü? Bölerek ne yapıyorsun sen?

Kendisi şunu bilmek zorundadır. Bu ülkenin barışa ve huzura ihtiyacı var. Bölünmeye değil beraber olmaya ihtiyacı var. Bizim bir görüşümüz var. Heryerde söyledik. Kimliği inancı derisinin rengi ne olursa olsun, giyimi kuşamı ne olursa olsun bütün insanlar bizim kardeşimizdir.

OY VEREN MİLLİ İRADE, VERMEYEN ÇAPULCU

Kendisine oy vermeyenleri milli irade saymıyor. Kendisine oy vermeyenler onlar çapulcu. Milli irade halkın iradesi sandığa yansıdığı zaman bütün yurttaşları kapsar. Milli iradenin özünde bu yatar. Benim oyum yüzde 49. Benim söylediğim geçerli. Senin oyun gerçekte yüzde 49 ama parlamentoda yüzde 49 değilsin sen, sen oy hırsızlığından yararlanıyorsun. Bunun farkında değil misin?

İnsanlar senin zaten demokrat bir siyasetçi olarak görmüyorlar. İnsanlar bir parça ahlak kırıntısı bekliyorlar. Sende ahlak kırıntısı dahi kalmamış. 11 yıldır iktidarsın, sonunda bir diktatörümüz var artık. Diktatörün ustası demokrasinin çırağı bile olamadı. Oysa bu ülkenin birinci sınıf demokrasiye ihtiyacı var.

Olay sadece bununla kalsa, memleketin sorunudur, bugün yarın tartışırız ama yarın barışırız deriz. Ama itibar kaybeden bir başbakan var. Türkiye’nin itibarıyla Recep Tayyip Erdoğan’ın itibarı ilk defa ayrıldı. Türkiye’nin itibarı arttı. Türkiye 20 gün içinde farklı bir noktada artık. Dünya yeni Türkiye’yi gördü.

Polis gücüyle, asker gücüyle, TOMA’larıyla, silahlarıyla, sopalarıyla o gencecik çocukların üzerine gidenler onlar bu ülkenin korkaklarıdır.

Şunu çok iyi bilmemiz lazım. Günümüz dünyasında zorbaların itibarları yok. Zalimleri itibarı yoktur. Zulme karşı direnlerin itibarları vardır. Ve o gençler zulme karşı direniyorlar. Bir kenti kendi yandaşlarına peşkeş çekenlerin itibarları yoktur.

90 kuşağı. 90’lı yıllarda doğan ülkenin sorunlarına sahip çıkan çocuklarımız. Bizim çocuklarımız. Size sahip çıkmak en başta benim, bütün annelerin ortak

görevidir. Hiçbir anne çocuğunun saçının teline zarar gelsin istemez. Her annenin ortak talebi vardır. Oğlum daha iyi bir Türkiye’de yaşasın. Onun özel yaşamına kimse müdahale etmesin. O nedenle o anneler Taksim’e geldiler. Çocuklara sahip çıktılar. O annelerin ellerinden hürmetle öpüyorum.

O çocukları zalimlere yedirmeyeceğiz. Diktatörün hırpalamasına izin vermeyeceğiz. Bizim milletvekillerimiz, hastanelerde onları ziyaret ettiler. Tutukluyken onları ziyaret ettiler. O çocukların masum eylemlerine hepimizin sahip çıkması gerekiyor.

Onlar fişlemek yanlıştır. Onları potansiyel bir suçlu gibi görmek yanlıştır. AB’den sorumlu bakan, “bu saatten sonra taksim’e çıkanlar terörist sayılır” diyor. O gençleri yeraltına itmek doğru mudur? Kimseye zararları yok bunların.

Haberin Tamamı İçin:

'Uyduruyorsan, Sen de İnsan Değilsin'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAmerika Birleşik DevletleriAvrupa BirliğiBaşbakanCumhuriyet Halk PartisiGezi ParkıİngiltereKemal KılıçdaroğluPolisRecep Tayyip ErdoğanReyhanlıŞehitTürkiye Büyük Millet Meclisimemurolayoyun
Görüş Bildir