CHP'den MİT'e Suçlama

 > -
Abone ol

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'paralel yapı' ile işbirliği yaptıkları yönündeki haber ve iddialarla ilgili olarak MİT'i suçladı. CHP Sözcüsü Haluk Koç ise MİT içinde bir bakanın talimatıyla hareket eden ve CHP aleyhine haberler yaptıran bir ekip oluşturulduğunu savundu. CHP suç duyurusunda bulunacak.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Mersin'den gelen kanaat önderleriyle kahvaltıda bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, CHP'li bazı milletvekillerinin Twitter üzerinde "Fuat Avni" isimli hesapla yazıştığı ve CHP'li milletvekillerine kaset şantajı yapıldığı iddialarına tepki gösterdi.

Kılıçdaroğlu "Okuyunca ben de şaşkınlığa düşüyorum. Bu kadar büyük, deli saçması şeyler nasıl uydurulabiliyor? Onların, MİT üzerinden, açıkça söyleyeyim Milli İstihbarat Teşkilatı üzerinden oluşturulduğunu çok iyi biliyoruz. Hangi dairelerden kaç kişinin görevlendirildiğini biliyoruz" dedi.

Kılıçdaroğlu Türk Dil Kurumu üzerinden CHP'ye para aktarıldığı iddiasının hatırlatılması üzerine şunları söyledi:

"Peki bu hükümet nerede? Niye bulmuyor bu paralarımızı? Bize versin bari. Nerede bizim bu paralarımız. 'İsviçre bankalarında paralarımız varmış'. Ya varsa bize haber versinler, hesap numarasını versinler, gidip bir an önce alalım. Gerçekten paraya ihtiyacımız var, seçimler de geliyor zaten. Hayatımda duyduğum en saçma şeyler. Havuz medyasının bir diğer özelliği haram medyası, şimdi yalan medyası oldu. Bu kadar iğrenç iftiralarla ben ilk kez karşılaşmıyorum. Ben, Ankara'da bulunduğum sırada, 'Almanya'da saunaya gidip eğlendiğim' haberleri çıktı. Bereket versin, o tarihte ben Ankara'dan İstanbul'a Türk Hava Yolları ile gidiyordum ve elimde uçak bileti vardı. Bu kadar ahlaksız insanlar. Rahmetli annem derdi ki; 'Allah bizi kuru iftiradan saklasın'. Aynen öyle, Allah bizi kuru iftiradan saklasın."

Kılıçdaroğlu "İftiraların yoğunlaşmasının nedeni CHP'nin yükselişidir" dedi ve kimsenin CHP'nin iktidar olmasını engelleyemeyeceğini savundu.

'MİT içindeki bir ekip CHP'ye tezgah kuruyor'

CHP Sözcüsü Haluk Koç ise aynı iddialara Meclis'te düzenlediği basın toplantısında yanıt verdi. Bunu bir karalama kampanyası olarak niteleyen CHP Sözcüsü de MİT'i suçladı:

"Twitter mesajları fabrikasyon ürünüdür. En tepedeki zalimin emriyle oluşturulan MİT içindeki bir ekibin açık tezgâhıdır. MİT içinde dört kişilik bir ekip oluşturulmuştur. İki kişi Strateji Analiz Başkanlığı'ndan, iki kişi İstihbarata Karşı Koyma Başkanlığı'ndan görevlendirilmişlerdir. Görev tevzii en tepeden yapılmaktadır, talimat en tepeden gelmektedir. CHP etrafında ortaya koydukları, kustukları iftira ve yalanlar bu merkezdeki ekip tarafından Saray'a sıkı sıkı bağlı, hukuk tanımazlığı ile ünlü bir bakanın onayından geçiyor, ondan sonra tepedeki muktedire sunuluyor. Sonra kara haberler haram medyasına talimatla yayınlattırılıyor."

'Hukuk girişimi başlatıyoruz'

"Bu tezgâhın içinde yer alanları isim isim biliyoruz" diyen CHP Sözcüsü Haluk Koç, parti tüzel kişiliğini ve CHP milletvekillerini hedef alan iddialarla ilgili olarak suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı:

"CHP parti tüzel kişiliği ve çevirilen yalanlarda isimleri üzerinde kampanya yürütülen tüm milletvekilleri, yasal yollardan bu pislikte rolü olanlar hakkında hukuk girişimini başlatmışlardır. Bu gözü dönmüş çeteden Türkiye'yi arındırmak için gücümüzün son noktasına kadar demokrasi mücadelesini sürdüreceğimizi bilmenizi istiyorum. Hukukçularımız; tüm sorumlular, iftira ve hakarettte bulunanlar, tezgâhlayanlar ve bunları yayanlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuyorlar. Buradan çıkacak karara göre asliye hukuk mahkemesine başka bir başvurumuz olacak, ayrıca manevi tazminat davası yönündeki davalarımızı açacağız."

Suç duyurusunun MİT mensuplarını kapsayıp kapsamadığı sorusuna ise Koç "Göreceksiniz, herkes ayağını denk alsın. Türkiye hiç kimsenin babasının çitfliği değil; kimsenin hukuksuzluğuna, devletin en önemli kurumlarını alet ederek kullanabileceği bir ülke değil" yanıtını verdi.

'Davutoğlu'nun bu süreçle ilgisi yok'

CHP Sözcüsü Koç, Başbakan Davutoğlu'nun bu süreçlerle bir ilgisinin bulunmadığını da belirtti ve Başbakan'ı uyardı:

"MİT doğrudan Başbakanlığa bağlıdır. Sayın Ahmet Davutoğlu'nu da uyarmak istiyorum. Size bağlı bir kurum özel ekip oluşturularak siyaset mühendisliğine soyunup, tezgâh içine girebiliyorlar; ilginiz olmadığını söyledim ama bu kurum size bağlı, görevinizin ayırdında olmanız gerektiğini ifade ediyorum. Bu kadronun tümü vebal altındadır."

Kaynak: Al Jazeera

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir