Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kılıçdaroğlu: 'İfadem Gayet Açık'

 > 
19PAYLAŞIM

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Böyle bir başkanlık sistemini kan dökmeden bu ülkede gerçekleştiremezsiniz" sözleriyle ilgili, "Gayet açık ifadem. Türkiye’de demokrasi mücadelesi kolay verilmemiştir. Eğer Türkiye Cumhuriyeti’nin demokraside kat ettiği mesafeyi, bir kişinin iki dudağı arasına hapsetmeye kalkarsanız, Türkiye’nin kaderiyle oynarsa, bu kolay olmaz, kan dökülmeden bunu yapamazsınız, Söylediğim bu. ‘Biz bunu yapabiliriz’ mi demek istiyorlar. Buyursunlar yapsınlar bakalım. Nasıl yapıyorlar? Bu kadar açık, net" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, kendisi hakkında soruşturma başlatılmasına ilişkin ise, "Erdoğan’ın savcıları bizi korkutmaz ve yıldıramaz. Savcıların görevi birilerine uşaklık yapmak değildir" dedi.

Şansölye Yardımcısı Sigmar Gabriel ve kabine üyeleriyle görüşmek üzere Almanya’da önemli bir ziyarette bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Berlin'de gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Milliyet'ten Serpil Çevikcan'ın aktarımına göre, Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları şöyle:

'Türkiye’yi bir kişinin iki dudağı arasına asla teslim etmeyeceğiz'

"Bir demokrasi mücadelesi veriyoruz, demokrasi mücadelesinin bedel ödenmeden başarı kazandığı hiçbir ülke yoktur, Türkiye’yi bir kişinin iki dudağı arasına asla teslim etmeyeceğiz, onların geleneğinde kan dökme vardır. Gezi olaylarından sonra ‘Yüzde 50’yi evlerinde zor tutuyorum’ diyordu, yani bırakırsam onların tamamını katledecekler diyordu. Bunu anlatmak istiyordum asıl. Diktatörlük tanımı yapmış aynı tanıma aynen katılıyorum ve Erdoğan’a teşekkür ediyorum. Kendisini anlattığı için."

Erdoğan'dan AB'ye: ‘Bana Bak, Siz Ne Zamandan Beri Türkiye'yi İdare Etmeye Başladınız Ya?’ - onedio.com
Erdoğan'dan AB'ye: ‘Bana Bak, Siz Ne Zamandan Beri Türkiye'yi İdare Etmeye Başladınız Ya?’ - onedio.com

'Savcıların görevi birilerine uşaklık yapmak değildir'

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Kemal Kılıçdaroğlu hakkında soruşturma başlatmıştı.

Kılıçdaroğlu'na 'Başkanlık' Sözleri Nedeniyle Soruşturma - onedio.com
Kılıçdaroğlu'na 'Başkanlık' Sözleri Nedeniyle Soruşturma - onedio.com

Kılıçdaroğlu, bununla ilgili şöyle konuştu:

"Erdoğan’ın savcıları bizi korkutmaz ve yıldıramaz. Teröre yardım yataklık yaptılar diye dilekçe verdik cesaret edip soruşturma açamadılar, bunlar cumhuriyetin savcısı değil, Recep Tayyip Erdoğan’ın savcısı bunlar bizi korkutmazlar. Savcıların görevi birilerine uşaklık yapmak değildir. Biraz daha ağır konuşayım, savcıların görevi benim gibi demokrasi ve cumhuriyeti savunmaktır."

'Buyursunlar yapsınlar bakalım'

Kılıçdaroğlu ne demişti?

Kılıçdaroğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin 72. Genel Kurulu'nda söyledikleriyle ilgili ise, ifadesinin gayet açık olduğunu belirterek şöyle konuştu:

"Gayet açık ifadem. Türkiye’de demokrasi mücadelesi kolay verilmemiştir. Acı, gözyaşı, idamlar vardır. Eğer Türkiye Cumhuriyeti’nin demokraside kat ettiği mesafeyi, bir kişinin iki dudağı arasına hapsetmeye kalkarsanız, bir kişi milletvekili listelerini yaparsa, yargıya talimat verirse, Türkiye’nin kaderiyle oynarsa, bu kolay olmaz, kan dökülmeden bunu yapamazsınız, kan dökülmeden bu iş olmaz. Söylediğim bu. Bu istismar ediliyorsa, yani ‘Biz bunu yapabiliriz’ mi demek istiyorlar. Buyursunlar yapsınlar bakalım. Nasıl yapıyorlar? Bu kadar açık, net."

Kılıçdaroğlu'na 'Başkanlık' Sözleri Nedeniyle Soruşturma - onedio.com
Kılıçdaroğlu'na 'Başkanlık' Sözleri Nedeniyle Soruşturma - onedio.com

'İstediğiniz kadar oy alın her şeyi yapamazsınız'

"Şimdi siz bütün kazanımları bir tarafa atacaksınız, her şeyi bir kişi belirleyecek. ‘Efendim ben oy aldım her şeyi yaparım.’ İstediğiniz kadar oy alın her şeyi yapamazsınız. Bunu yapmanız için, buna karşı çıkanların tamamını ezmeniz ve yok etmeniz gerekir. Demokrasi çoğunluğun baskı kurduğu rejimin adı değildir, azınlıkların hakkını koruyanların rejimdir. Aydınlar bildiri imzaladı diye hapse girdiler. Bedel ödeniyor burada. Bu bedel bugün böyle yarın başka bir biçimde çıkar."

(Bedel anlamında mı kullandınız sorusu üzerine) "Elbette. Bedel ödettirilirse bu insanlara yaptırabilirsiniz."

'Yüzde 49,5 oy alan hükümetin başbakanı istifa ettiriliyorsa bunun neresi demokrasi?'

Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

"İktidar tarafından nasıl yorumladığı umrumda değil çünkü onlar bildiklerini okuyorlar. Türkiye’de bir dikta yönetimi var, yüzde 49,5 oy alan hükümetin başbakanı istifa ettiriliyorsa bunun neresi demokrasi. Davutoğlu’nun hakkını biz savunuyoruz, çok sevdiğimiz için mi? Hayır, demokrasi adına savunuyoruz. Ona oy veren 23 milyon kişinin hakkını savunmak için savunuyoruz. O, makamını bırakarak bedel ödedi. İnsanlık tarihi, demokrasi için bedel ödeyen insanların tarihidir. Başbakanlar, Deniz Gezmişler asılarak bedel ödedi. Bunların hepsi bedeldir."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir