Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kılıçdaroğlu: ‘Gülen'in Kesinlikle Türkiye'ye İade Edilmesi Lazım’

 > -

15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında 50 polisin şehit düştüğü Gölbaşı Polis Özel Harekât Daire Başkanlığı'nı ziyaret eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Fethullah Gülen'in iadesiyle ilgili bir soru üzerine, "Kesinlikle Türkiye'ye iade edilmesi lazım" dedi. Ayrıca Kılıçdaroğlu, ‘FETÖ terör örgütünün devlet içinde bu kadar yuvalanması ve özellikle TSK'da yapılanmasının, herkesin üzerinde düşünmesi gereken bir tablo’ olduğunu ifade etti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz'da 50 polisin şehit olduğu Gölbaşı Özel Harekât Daire Başkanlığı'nı ziyaret etti ve burada gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gülen'in ABD'den Türkiye'ye iadesine ilişkin bir soru üzerine Kılıçdaroğlu, "Fethullah Gülen'in kesinlikle Türkiye'ye iade edilmesi lâzım. Bu kadar büyük olayların sorumlusu olarak görülüyorsa ve Fethullah Gülen 'Ben aklanmak istiyorum' diyorsa, Türkiye'deki bağımsız mahkemelerde yargılanmalıdır. Bu konuda iade talebinde bulunulması, bakanların oraya gitmesi, bizim açımızdan son derece olumlu" dedi.

'Anayasa'da yargının üstünlüğü ve bağımsızlığı için yapılacak değişilikliğe katkı vereceğiz'

Pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile yaptıkları görüşmenin demokrasi kültürünün gelişmesi noktasında çok önemli olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

"Darbeye karşı hepimizin ortak tavır takınması, özellikle halkın bu konuda bütün duyarlılığını sokaklara çıkarak göstermesi çok önemliydi. Yapılan görüşmede hem muhalefet partilerine bilgi verildi, aynı zamanda biz kendi düşüncelerimizi ifade ettik. Anayasa konusunda yargıyla ilgili şikayetler, bütün siyasi partilere gidiyordu, bize de geliyordu ve yargıyla ilgili düzenlemelerin, yargının bağımsızlığına ve tarafsızlığına gölge düşürdüğü, bunun değişmesi gerektiği bize ifade edildi.

Bunu dün toplantıda yine ifade ettik ve bir görüş birliği sağlandı. Yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı konusunda Anayasada yapılacak bir değişikliğe katkı vereceğiz. Umarım önümüzdeki günlerde siyasi partiler bir araya gelirler ve bu sorunu hep birlikte çözmüş oluruz."

Beştepe'de Tarihi Zirve: Erdoğan 3 Parti Lideri ile Görüştü - onedio.com
Beştepe'de Tarihi Zirve: Erdoğan 3 Parti Lideri ile Görüştü - onedio.com

'FETÖ terör örgütünün bu kadar yuvalanması, TSK’da yapılanması, hepimizin üzerinde düşünmesi gereken bir tablodur'

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"15 Temmuz akşamı yaşanan olay Türkiye Cumhuriyeti tarihinde birden fazla ilki doğurdu. Ortak payda oluşturdu. Özgürlüklere bağlılık konusunda büyük bir ortak payda oluştu. 43 arkadaşımız, havacılık dairesinde de 7 arkadaşımız demokrasi şehidi oldu. Onları hiçbir zaman unutmayacağız. Şehitlerimizi anmak için buraya geldik.

Bugün Türkiye'nin yeniden ayağa kalkması, ortak bir dil oluşturması onların hayatlarını feda etmesiyle gerçekleşti. FETÖ terör örgütünün devletin içinde bu kadar yuvalanması, özellikle TSK’da yapılanması, hepimizin üzerinde düşünmesi gereken bir tablodur. Siyasi görüşlerimiz farklı olabilir ama bütün partilerin demokrasi konusunda ortak bir görüş oluşturmaları çok önemlidir. Hepimiz devletin liyakât sistemine göre yönetilmesi konusunda ortak tavır takınmalıyız.

O akşam 16 Temmuz sabahı için mücadele eden polis teşkilâtımıza, TSK'daki çete ile bağlantısı olmayan üyelerine teşekkür ediyoruz. En büyük teşekkürümüz de vatandaşlarımıza. Biz siyasetçiler olarak bugünkü atmosferden son derece mutluyuz."

DHA ve AA

Onedio Gündem'i Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Başlıklar

15 TemmuzAmerika Birleşik DevletleriBaşbakanBinali YıldırımCumhuriyet Halk PartisiDarbeFETÖFethullah GülenKemal KılıçdaroğluMilliyetçi Hareket PartisiPolisRecep Tayyip ErdoğanŞehitTerörTürk Silahlı Kuvvetleriolay
Görüş Bildir