Kılıçdaroğlu Gezi'nin Devam Kararını Yorumladı

 > -

Kılıçdaroğlu Gezi'nin Devam Kararını Yorumladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yabancı basın mensuplarıyla gerçekleştirdiği toplantı sonrası açıklamalarda bulundu. Gezi Parkı protestocularının eyleme devam etme kararını değerlendiren Kılıçdaroğlu, "Oradakiler ne karar alırsa hepimizin saygı duyması gerekir. Gençler oturdular, eyleme onlar karar verdiler. Uzun süredir tartışıyorlar. Tartışmaları sonunda nasıl karar aldılarsa, onların kararlarına saygı göstereceğiz" diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI GÜL’ÜN ÇAĞRISI

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün bugün eylemcilere twitter aracılığı ile yaptığı "evlerinize dönün" çağrısı ile ilgili olarak ise, "Çağrı yapabilir onu da demokratik bir talep olarak görmek gerekiyor. Ülkenin cumhurbaşkanı gençlere ’evine dönün’ diyor. Gençlerin de talepleri var onlara da saygı göstereceğiz. Anayasada silahsız ve saldırısız toplu gösteri yapma hakkı var. Yurttaşın hakkıdır bu. İnsanlar düşüncelerini özgürce dile getirirler. Onlar da orada bir araya gelmiş, düşüncelerini söylüyorlar" ifadelerini kullandı.

Gezi Parkı eylemcilerinin sadece Türkiye’den değil, dünyadan büyük bir destek aldığını savunan Kılıçdaroğlu, "Çünkü onlar daha fazla özgürlük, demokrasi istiyorlar. Bu talep haklı ise hepimizin destek vermesi lazım. Bu ülkeni daha fazla özgürlük ve demokrasiye ihtiyacı var. Gezi olayı asılında baskı altında kalan bir toplumun patlamasıdır, bardağı taşıran bir damladır. Bir parka sahip çıkmanın ötesinde bir olaydır. Dünyada yankı buluyorsa, dünya bu olayı sahipleniyorsa, bunun bir anlamının olması gerekir" şeklinde konuştu.

ORANTISIZ GÜÇ İDDİALARI

Olaylar sırasında polisin tutumunu da eleştiren Kılıçdaroğlu, "Orantısız güç kullanarak sizin bu insanları susturmamanız gerekir. 4 kişi yaşamını yitirdi, 12 kişi gözünü yitirdi, 5 binin üzerinde yaralı var. Bütün bu baskılara rağmen biber gazına tazyikli sulara rağmen bu insanlar özgürlük ve demokrasi istiyorlar. Bundan hepimizin onur duyması gerekir. Çünkü onlar bu ülkeye demokrasi ve özgürlük getirmek istiyorlar" diye konuştu.

İHA

Haberin Tamamı İçin:

'Gezi Parkı Eylemlerine Destek Vereceğiz'

Kılıçdaroğlu Yabancı Basın Kuruluşu Temsilcileriyle biraraya geldi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Gezi Parkından dünyaya yansıyan ses daha fazla özgürlük, daha fazla demokrasi sesidir“ dedi. Kılıçdaroğlu, “Bugün Ankara’da bir miting yapılacak. AKP hükümeti yapacak bu mitingi. Mitingin adı Milli İradeye Saygı Mitingi. Şunu merak ediyorum. Halkın oylarıyla seçilmiş 8 milletvekilini hapiste tutan bir hükümet hangi milli iradeye saygı duyuyor?" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, “Gezi Parkı’nda eylem yapanlara her türlü desteği vereceğiz çünkü onlar daha fazla özgürlük, daha fazla demokrasi istiyorlar" dedi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Türkiye'de görev yapan yabancı basın kuruluşlarının yönetici ve muhabirleriyle İstanbul’da biraraya geldi. Kılıçdaroğlu’nun yabancı basın mensuplarına yaptığı konuşma şöyle:

"POLİS ŞİDDETİ UYGULANARAK ORANTISIZ BİR MÜDAHALE YAPILDI"

“Dışarıda hava çok güzel ama güzelliği kadar birazda gergin. Umuyorum Türkiye gergin olmayan, yüzünü batıya çevirmiş, çağdaş ülkenin, çağdaş dünyanın bir parçası olur. Efendim demokrasilerde sizler de çok iyi biliyorsunuz bireylerin, sivil toplum kuruluşlarının belli olayları protesto etme, var olan belli konularla ilgili düşüncelerini açıkça dile getirme özürlükleri var. Bizde de gezi parkı olayıyla başlayan bir süreç var. Sürecin büyümesinin nedeninin bir görünür nedeni var, bir de belli bir zaman dilimi içinde oluşan, biriken ve sonra patlayan olaylar zinciri var. Görünen yüzü Taksim’deki gezi parkının alışveriş merkezi, topçu kışlası veya rezidans yapılması gibi düşüncelerin dile getirilmesi, siyasi otorite tarafından buna karşın bu kentte yaşayanların kendi kentlerine sahip çıkarak gezi parkının yapılaşmasına karşı çıkmaları. Bununla ilgili mücadelelerini yaptılar ama bir demokraside görülmeyecek gerçekten de hepimizi üzen görüntülerin oluşmasıyla toplum tepki verdi. Gezi parkında eylem yapan, hiç kimseye zararı olmayan gençlerin üzerine kimyasal gaz, yani gaz kullanılarak, biber gazı kullanılarak, polis şiddeti uygulanarak orantısız bir müdahale yapıldı. Bu müdahalenin sonucunda bütün Türkiye ayağa kalktı"

"CUMHURİYET HALK PARTİSİ OLARAK GENÇLERİ DİKKATLE DİNLİYORUZ"

"Bu işin görünen yüzü. Görünmeyen yüzü, yıllardır AKP iktidarının Türkiye’de uyguladığı baskı rejimi. Baskı rejiminden kastımız şu değerli basın mensupları. Bir; üniversiteler susturuldu. İki; medya hükümetin uyguladığı baskılarla büyük ölçüde bağımsızlığını yitirdi. Üç; yargı batı standartlarında bağımsız ve tarafsız değil. Yapılan bir düzenlemeyle yargı bağımsızlığı kaldırıldı.

Gazeteciler avukatlar, üniversite öğrencileri, akademisyenler, milletvekilleri şu anda hapiste. Büyük bir kısmı hapiste. Gezi parkında dünyaya yansıyan ses daha fazla özgürlük, daha fazla demokrasi sesidir. Biz kendi ülkemizde daha fazla özgürlük istiyoruz, daha fazla demokrasi istiyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak siyasal iktidara defalarca ama defalarca Türkiye’nin daha fazla özgürlüğe, daha fazla demokrasiye ihtiyacı var diye seslendik. Ve biz sizlere dağıttığımız özgürlük ve demokrasi bildirgesini yayınladık.

Değerli arkadaşlarım, hükümetin uyguladığı baskı yargının siyasallaştırılması, medyanın susturulması, üniversitelerin susturulması sonucunda doğrudan Sayın Başbakan ve onun hükümeti günlük özel yaşama müdahale etmeye başladı. Hatta o kadar ileri gitti ki bir kadının kaç çocuk doğuracağına ve doğumu nasıl yapacağına kadar müdahale etti. Toplumun bu baskıyı kaldırmaya tahammülü yok. Gezi olayları bardağı taşıran son damladır. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak gençleri dikkatle dinliyoruz. Onların söylemlerinden ders çıkarmaya çalışıyoruz. Onların eylemlerine ve söylemlerine saygı duyuyoruz. Bizim milletvekillerimiz gezi parkında eylemcilerin orantısız güçle muhatap olmamaları için orada nöbet tutuyorlar. Bir demokrasinin olmazsa olmazı düşünce özgürlüğüdür. Düşünce özgürlüğünün olmadığı bir yerde zaten siz demokrasiden de söz edemezsiniz"

"ÜNİVERSİTELERİN BİR ÖZGÜRLÜK ALANI OLMASINI İSTİYORUZ"

"Yaşadığımız daha dramatik bir olay var. İstanbul Adliyesinde gezi parkında direnişi simgeleyen, sergileyen gençlere destek vermek için avukatlar bir açıklama yaptılar. 35’in üstünde avukat yaka paça polis zoruyla gözaltına alındı. Hangi batılı demokraside, hangi çağdaş demokraside avukatlar özgürlük talebinde bulunan gençleri desteklediler, diye yaka paça gözaltına alınırlar. Savunma hakkının kutsal olduğundan hükümetin haberi yok. Eğer onlar avukatların yaka paça gözaltına alınmasına demokrasi diyorlarsa, biz böyle bir demokrasiyi kabul etmiyoruz. Bu anlayışın adı diktatörlük yönetimidir. Diktaya karşıyız, özel yaşama saygılıyız, dikta rejimine de karşıyız. İster Recep Tayyip Erdoğan olsun, ister bir başkası olsun. Biz kendi ülkemizde batı standartlarında birinci sınıf demokrasi istiyoruz. Her türlü düşünceye özgürlük istiyoruz. Üniversitelerin bir özgürlük alanı olmasını istiyoruz.

Bugün Ankara’da bir miting yapılacak. AKP hükümeti yapacak bu mitingi. Mitingin adı milli iradeye saygı mitingi. Şunu merak ediyorum. Halkın oylarıyla seçilmiş 8 milletvekilini hapiste tutan bir hükümet, hangi milli iradeye saygı duyuyor? Milli iradeye saygı duyuyorsanız, halkın oylarıyla seçilmiş milletvekillerinin parlamentoya gelmesi lazım, orada görev yapması lazım. 8 milletvekili mahkum olan milletvekili değil. Tutuklu milletvekili bunlar"

"BİZİM ÜLKEMİZDE ÇOK SAYIDA GAZETECİ HAPİSTE"

"Değerli basın mensupları, Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz yüzümüzü batıya, çağdaş demokrasiye, özgürlüğe döndürmüş olan bir partiyiz. AB ile ilk sözleşmeyi imzalayan partiyiz. 1963 Ankara anlaşmasını imzalayan partiyiz. Daha fazla demokrasi, daha fazla özgürlük isteyen bir partiyiz. Batıda herhangi bir ülkede Amerika’da, Almanya’da, Fransa’da, Japonya’da, herhangi bir ülkede, çağdaş bir ülkede olması gereken bütün demokratik kuralların Türkiye’de de olmasını istiyoruz. Biz kendi ülkemizde özgür medya istiyoruz. Siyasi otoritenin emrinde bir medyayı kabul etmiyoruz. Medya patronunun Sayın Başbakana gidip hangi yazarı çalıştırmamı istiyorsunuz denen bir ülkede demokrasinin olmadığına inanıyoruz. Sayın Başbakanın beğenmediği bir yazarın, köşe yazarının işine son verilen bir ülkede demokrasinin olmadığına inanıyoruz. Çünkü medya halkın gözü, kulağı ve sesidir. Eğer halkın gözü, kulağı ve sesi olmayıp da iktidarın sesi olacaksa onun adı medya değildir. Biz kendi ülkemizde yargının bağımsız ve tarafsız olmasını istiyoruz. Özel yetkili mahkemeler, eski sıkı yönetim mahkemeleri yani askeri mahkemeler. Bunların behemehâl kaldırılmasını istiyoruz. Bu mahkemelerde görülen davaların yeniden normal mahkemelerde görülmesini istiyoruz. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak askeri yönetim zamanında çıkan siyasal partiler yasasının değiştirilmesini istiyoruz. %10 seçim barajı gibi demokrasiye aykırı bir uygulamanın kaldırılmasını istiyoruz. Düşünce özgürlüğünün önündeki en büyük engel olan yine askeri rejim döneminde çıkarılan terörle mücadele yasasının değiştirilmesini istiyoruz. Hükümet yetkilileri batıya gidip gazeteciler hapiste sorusuna onlar terörist diye yanıt verebiliyor. Hiçbir köşe yazarı terörist değildir. Kitap yazan hiç kimse terörist değildir. Çağdaş demokrasilerde de terörist olarak algılanmaz, terörist olarak görülmez. Bizim ülkemizde çok sayıda gazeteci hapiste. Hangi görüşten, hangi siyasal görüşten olursa olsun hiçbir gazetecinin yazı yazdı diye hapse girmesini istemeyiz"

" DAHA FAZLA DEMOKRASİ TALEPLERİNİN YANINDA OLACAĞIZ"

"Değerli arkadaşlarım, Türkiye’nin askeri dönemlerden kaynaklanan çok demokrasi ayıpları var. Bunlardan biriside faili meçhul cinayetler. Faili meçhul cinayetlerin aydınlığa kavuşturulması lazım. Faillerin yakalanıp adalete teslim edilmesi lazım. Belki haklı olarak şu soruyu soracaksınız. Sayın Genel Başkan çok güzel anlatıyorsun, anlatıyorsun da bunların gereğini parlamentoda yaptınız mı? Rahatlıkla şunu söyleyebilirim. Bunların gereğini yaptık. Size anlattıklarımla ilgili olarak yasa değişikliği taleplerini Cumhuriyet Halk Partili milletvekillerinin imzasıyla meclis başkanlığına verdik. %10 seçim barajının kaldırılmasıyla ilgili bir önerimiz TBMM’de AKP oylarıyla reddedildi. Altını çiziyorum AKP oylarıyla reddedildi. Diyarbakır cezaevinde askeri dönemde yüzlerce kişi işkenceden geçirildi. O cezaevinin müzeye döndürülmesi için, insan hakları müzesi olmasını sağlamak için yasa teklifi verdik. O yasa teklifimizde AKP oylarıyla reddedildi. Bugün gezi parkında kararlar alacak eylem yapanlar. Kararları nasıl alırlarsa alsınlar saygılıyız. Nasıl alırlarsa alsınlar onlara her türlü desteği vereceğiz. Çünkü onlar daha fazla özgürlük, daha fazla demokrasi istiyorlar. Bizde aynı şeyi istiyoruz. Daha fazla özgürlük, daha fazla demokrasi. Gezi parkında eylem yapanlar belki en çok bizim partimizi Cumhuriyet Halk Partisini eleştiriyorlar. Biz buna da saygı gösteriyoruz. Bir siyasetçinin öncelikle eleştirilere kulak kabartması gerektiğinin bilincindeyiz, bunu biliyoruz. Ama biz onların daha fazla özgürlük, daha fazla demokrasi taleplerinin yanında olacağız"

Arzu KAYA - Atilla ÖZDEMİR/İSTANBUL, (DHA)

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülAdalet ve Kalkınma PartisiAlmanyaAnkaraAvrupa BirliğiBaşbakanBiber GazıCumhuriyet Halk PartisiDiyarbakırDiyetFransaGezi ParkıİstanbulJaponyaKemal KılıçdaroğluKitapPolisRecep Tayyip ErdoğanTürkiye Büyük Millet MeclisiTwitterolay
Görüş Bildir