Görüş Bildir

Kılıçdaroğlu: 'Erdoğan Ormanlarda Yapılaşma Yetkisini Turizm Bakanına Verdi'

Anasayfa > Gündem

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bir imzayla ormanlarda yapılaşma yetkisini turizm bakanına verdiğini belirterek “Çok açık söylüyorum; tek bir tuğla dahi koymaya kalkarsanız, önce ekskavatörle beni çiğnemeniz gerekecek” dedi.

Kılıçdaroğlu, Twitter paylaşımında 'Erdoğan bir imzayla ormanlarda yapılaşma yetkisini Turizm Bakanına verdi. Her yer yandı kül oldu, derdi dağı taşı betonlaştırmak. Çok açık söylüyorum; tek bir tuğla dahi koymaya kalkarsanız, önce ekskavatörle beni çiğnemeniz gerekecek. Ormanlarımıza dokunamayacaksınız. Hadsizler!' ifadelerini kullandı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kılıçdaroğlu'na Twitter'dan yanıt verdi. 👇

Konuyu gündeme getiren gazeteci Yetkin, "Yangınlar sönmeden orman ve kıyılar yeni yağmaya açılıyor" demişti. 👇

Konuyu gündeme getiren gazeteci Yetkin, "Yangınlar sönmeden orman ve kıyılar yeni yağmaya açılıyor" demişti. 👇

Gazeteci Murat Yetkin, kişisel blogunda kaleme aldığı yazıda, söz konusu yasaya ilişkin bilgiler paylaşmıştı.

Yetkin yazısında, 'Türkiye’nin canını yakan orman yangınları henüz söndürülmemişken Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmî Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren bir kanun, kıyılar başta olma üzere orman alanlarındaki yapılaşma tasarrufunu Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkisine bırakıyor. Hangi alanların kapsama gireceği ise doğruda Cumhurbaşkanı tarafından belirlenecek. Böylece daha Türkiye’nin canını yakan orman yangınları henüz söndürülmemişken orman arazilerinin Turizm Koruma ve Gelişim Bölgeleri adı altında turizm yatırımcılarına açılması, kıyıların halkın ücretsiz kullanımını zorlaştırıyor, belediyelerin yetki ve gelirleriyse tırpanlıyor' değerlendirmesinde bulundu.

'TESADÜF BU YA....'

Yangınların başladığı 28 Temmuz Çarşamba gününde Resmi gazetede yayımlanan karara da değinen Yetkin şu yazısını şöyle sürdürdü:

'Tesadüf bu ya, 7334 sayılı “Turizmi Teşvik Kanunu ile bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”, tam da orman yangınlarının başladığı 28 Temmuz 2021’de Resmî Gazetede yayınlandı. Kanunun 1’inci maddesi “d” fıkrasına göre, “Kültür ve Turizm gelişme Bölgeleri dışında kalsa bile” orman arazileri “kamu yararı” kapsamına alınarak turizm yatırımcılarına açılabilecek. “Yeri, mevkii ve sınırları Cumhurbaşkanı kararıyla tespit ve ilan” edilecek bu alanlardaki bütün devlet taşınmazları da turizm kapsamına alınabilecek.

Bu durumda sadece Tarım ve Orman Bakanlığı tasarrufundaki kıyı, göl, dağ gibi doğal alanlar değil, örneğin konumu otel ya da turizm tesisi kurmaya uygun olan Millî Eğitim Bakanlığından Millî Savunma Bakanlığına, İçişleri Bakanlığından Adalet Bakanlığına dek okul, konukevi, ya da müze gibi binaların Cumhurbaşkanlığı üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı tasarrufuna devri mümkün olabilecek.'

Yetkin'in yazısının tamamını okumak için tıklayın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
117
56
25
9
6
6
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?