Kılıçdaroğlu: 'Şantajla Anayasa Değiştirilemez'

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Kılıçdaroğlu: 'Erdoğan'ın Jetonu Geç Düştü' | Haberler

Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu. Gündeminde Suriye ve Başbakan vardı.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısından gündeme dair önemli açıklamalar yaptı.

İşte Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları;

Dün Hatay'dan acı bir haber aldık. Sayın Hurşit Güneş'i görevlendirdim. Orada olayın ayrıntılatın öğrenmeye çalışıyor. Olayın olduğu yerle ilgili kamera kayıtları var. İzlemek için başvurdu. Önce tamam dediler sonra göstermediler.

Bakanlar gidip izliyor bizim milletvekilimize neden yasak? Siz çifte standart yapıyorsunuz. Ne yaparlarsa yapsınlar Suriye politikasından Türkiye'yi batağa sürüklediler. Daha düne kadar kardeşim diyordu sonradan çark etti. Orada bir bomba patladıysa onun sorumluluğu senin sırtında. Uçak işine dönmesin sakın uçağın düşürüldüğünü de başka yerlerden öğrendik.

Cilvegözü sınır kapısı Türkiye tarafından kapatıldı dediler. Madem kapatıldı nereden geliyor bunlar... Yabancı bir basın mensubu kimlerin nasıl bomba imha ettiğini gösterdi. Şimdi sormamız gereken soru şu bu bomba olayını Türkiye Cumhuriyetine tatmin edecek şekilde açıklayacakmısınız.

Suriye konusunda duyarlılığımı koruyoruz. Suriye konusunda bir komisyon kurulmasına karar verildi. Bunu biz sunduk. Biz her uluslararası toplantıda Türkiye'ye yakışır şekilde olması için elimizden gelen çabayı yapıyoruz.

Suriye olayında biz ne o tarafta ne bu taraftayız. Biz Suriye halkının yanındayız. Suriyeliler birbirlerine silah çekmemeli.

CHP'YE ANAYASA ŞANTAJI

Seçimlerden önce CHP olarak özgür bir anayasaya sahip olmasını dile getirdik. Baskılardan arındıran bir anayasa. Atatürk'ün vasiyetine uygun olacak bir anayasayı dile getirdik. seçimler bitti bize dediler ki siz özgürlükçü anayasa istiyordunuz dimi hadi uzlaşma komisyonu kuralım dediler. Şimdi geldiğimiz noktaya bakın görüşmeler devam ediyor;

Bu görüşmeler her siyasi partinin Türkiye'ye nasıl baktığını göstermek açısından çok önemli. Demokrasiye nasıl bakıyoruz. Bunu herkes koyduğu önerilerle kendisini gösterdi. Biz CHP olarak anayasa değişiklikleri konusunda söylediklerimizin arkasında durduk. Şimdi bazı önemli düzenlemelerde var. Örneğin, torba kanununu kaldırıyoruz.

Birden bire itiraz ya Mart'a kadar bitirin ya da biz kendi anayasamızı yapacağız. Şantajla bir ülkenin anayasası değişmez. Hiç bir şantaj hiç bir CHP'li için geçerli değildir. Görüşmelere devam ediyor. Başbakanlık sistemi getireceğiz. Arkadaşlar gayet haklı olarak soruyorlar biz masaya parlemento sistemini güçlendirmek için. Getirirseniz kusura bakmayın biz bunu görüşmeyiz.

Başkanlık sistemi neden istiyor Cumhurbaşkanı olunca yetkileri kalmayacak diye. Ne yaparlarsa yapsınlar. Rejimi değiştirmek için vereceğiniz önergi CHP olduğu sürece Meclis'ten geçemez...

Demokrasi benim için ayak bağı demişti. Bu diyen kişi bütün yetkileri kendi üzerinde toplamak istiyor. Bir tek CHP'li kalana kadar asla düşüncelerimziden ödün vermeyeceğiz. Onurumuzla mücadele edeceğiz. Bu ülkenin Meclis'i kanla gözyaşı ile kuruldu.

Demokrasi rakamlarla ölçülmez. Dünyanın düz olduğunu milyonlar kabul ediyordu. Sonra bir kişi çıktı ve artık düz olduğunu kimse kabul etmedi. Demokrasi gelişiyor. Samimi söylüyorum bu anlayışa sahip olanları değil AB Şangay'a bile almazlar.

Katar, Suudi Arabistan Türkiye bir üçlü yapsınlar. Birazda zorlarsa Erdoğan lider olur. Böyle bir anlayış olabilir mi? Bize çok büyük görevler düşüyor. Bu ülkede yaşayan herkesin sorumlulukları var.

Yapay gündem belirleyerek Başbakanlığını sürdürüyor. Bunun üzerinde bütün aydınların durması lazım. Ben gündem belirlerim halkın gündemini çalarım. Sanal gündemi halkın gündemi yapmaya çalışan bir medya var. Medya halkın gözü kulağı olmak zorundadır. İktidarın gözü kulağı anca totliter rejimlerde olur. Köşe yazarları daha yürekli olmak zorundalar.

Halkın gündemi nedir? Ayşe hanım teyze?

2013'ün Ocak ayını geride bıraktık. Enflasyon rakamları acaba mutfakta durum nedir. Ayşe Hanım başladı yemek pişirmeye önce soğan doğradı ve düşündü 1 ayda gelen zam yüzde 32. Sonra bir kaç ta sivri biber doğruyum dedi ona gelen zam yüzde 46. Bir kaç tane de domates ona gelen zam ise yüzde 51 buçuk. Bunlar medyanın gündeminde yok. Cesurlara ihtiyacımız var. Hadi biraz da su ilave etse yüzde 4.2 suya gelen zam bu AKP yemeğidir, tadı tuzu olur mu?

Ayşe Hanım teyzenin tepki göstermesini bekliyorum. Türkiye'yi güllük gülistanlık göstermekte nereden çıktı. Ben Ayşe Hanım teyze kötü yemek yapıyor demiyorum ama Ayşe Hanım teyzenin biraz itiraz etmesi lazım. Kocasına sorması lazım senin maaşın ne kadar arttı diye.

Erdoğan aldığım başbakanlık aylığı ile geçinemediğim için şirket kurdum dedi. Kış aylarındayız sadece mutfakta yangın olsa sorun yok. Faturayı ödeyecek halk neden AKP tercih edildiği için. Kabahat sadece AKP'de değil, Ayşe Hanım teyze de hatalı. Bunlar gelecekler de fiyatlar düşecek şimdi bedeli sen ödüyorsun.

ERDOĞAN'I ERGENEKONCU YAPACAKLAR MI?

Sözde aydınlara hatırlatmak istiyorum Recep Tayyip Erdoğan'ın ipiyle inmeyin sizi ters köşeye yatırır. Düne kadar herkes Ergenekoncu geçen gün Ergin Saygun'u ziyaret etti. Bakalım o gazeteciler ne yazacaklar? Ona yapabilirler mi? Asla yapamazlar. Kalemin özgür olması lazım.

JETONU GEÇ DÜŞTÜ

Sayın Başbakan ziyaret etmesi insani bir harekettir dedi. Vicdanını rahatsız. Dünyanın heryerinde bu olay çnüne çıkıyor. Jetonu biraz geç düştü. Hiç düşmemesinden daha iyidir. O ziyaret aynı zamanda bizden de özür anlamına gelir. Ama kamu vicdanında temizlenmedin.

Bir demokraside aslolan özgürlüktür. Kim olursa olsun savunma bütün demokrasilerde kutsal bir haktır. Savunmanın olmadığı yerde özgürlük olmaz. İstanbul Barosu'na yapılan baskıyı protesto ediyoruz. Baro ne yapmış davaları izlemiş. Neden böyle konuşuyorsun diyır bu ülkede savunma hakkı kutsaldır. Onlara her türlü desteği vereceğiz. İnsan hakları evrensel bir kuraldır. İnsan hakları dünyaya özgüdür. Hepimizin ortak savunduğu alandır.

**Haberler.com

Haberin Tamamı İçin:

Kılıçdaroğlu: 'Saygun'u Ziyareti Bizden Özür Anlamı Taşıyor' | Ntvmsnbc

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Kılıçdaroğlu: 'Şantajla Anayasa Değiştirilemez'

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu yeni Anayasa çalışmalarında hükümeti eleştirerek, "Şantajla bir ülkenin anayasası değişmez" dedi.

AK Parti'nin başkanlık sistemini dayattığını savunan Kılıçdaroğlu, "Rejimi değiştirmek için sizin vereceğiniz önerge CHP olduğu sürece Meclis'ten asla geçemez" dedi.

Partisinin grup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu'nun gündeminde Cilvegözü'ndeki patlama da vardı.

Başbakan'a ''Orada bomba patladıysa sorumluluk senin sırtındadır'' sözleriyle seslenen Kılıçdaroğlu, hükümetin Suriye politikasında bataklığa saplandığını söyledi.

Kılıçdaroğlu, olaya ilişkin kamera kayıtlarının kendilerine neden gösterilmediğini sordu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAvrupa BirliğiBaşbakanCumhuriyet Halk PartisiHatayİstanbulKatarKemal KılıçdaroğluRecep Tayyip ErdoğanSuriyeSuudi ArabistanTercihZamgündemolayzam
Görüş Bildir