Kılıçdaroğlu Diyarbakır'da Meydan Okudu

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Kılıçdaroğlu Diyarbakır'da Meydan Okudu

Kılıçdaroğlu Diyarbakır'da Meydan Okudu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, halkın oyuyla seçilen her siyasetçiye saygı duyulması gerektiğini söyledi. Ölüm oruçlarını doğru bulmadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, terörün çözümü konusunda siyasilerin bir araya gelmesi gerektiğini kaydetti. Erdoğan'ın Kenan Evren'den bir farkının bulunmadığını iddia eden Kılıçdaroğlu, ben geziyorum gelsin Erdoğan da Diyarbakır sokaklarını gezsin diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, Diyarbakır ziyaretinde Vali Mustafa Toprak'ı makamında ziyaret etti. Vali Toprak, Kılıçdaroğlu'na Diyarbakır'da sağlık ve eğitim alanında yapılan yatırımlar ve tarihi yapılardaki restorasyon çalışmaları hakkında bilgi verdi.

ÖLÜM ORUÇLARINI DEĞERLENDİRDİ

Keçi Burcu'nda gazetecilerin cezaevlerindeki açlık grevleriyle ilgili sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, ''insanın bedenini ölüme yatırmasını'' doğru bulmanın mümkün olmadığını, taleplerinin bir şekliyle dikkate alınması ve açlık grevlerinin sonlandırılması gerektiğini belirtti.

Oslo görüşmeleri ile ilgili bir soruya Kılıçdaroğlu, bugüne kadar AK Parti hükümetlerinin izlediği politikaların sonuç vermediğini, görüşmeler yapılırken hangi politikaların ele alındığını bilmediklerini ifade ederek, medyaya yansıyan haberlerin dışında fazla bir bilgilerinin olmadığını kaydetti.

"SİYASİLER BİR ARAYA GELEMİYOR"

''Ülkede özgürlük var mı? İnsanlar telefonla konuşmaya korkuyorlar. 100'e yakın gazeteci hapishanelerde. Önce demokrasi kültürünü geliştirmemiz lazım. 30 yıldır bu sorun ülkenin gündeminde var. Siyasiler bir araya gelip konuştular mı? Hayır. Bu sorunu çözelim. Siyasetçiler ellerini taşın altına koysun. Biz sorunu çözmeye adayız'' diyen Kılıçdaroğlu, icra makamında olmadıklarını, onun için sadece öneri götürebildiklerini bildirdi.

''Siyasetçiler neden bir araya gelemiyor?'' sorusuna da Kılıçdaroğlu, ''bunun halka sorulması ve bir araya gelemeyen siyasetçilere halkın oy vermemesi gerektiğini kaydederek, AK Parti'nin sorunu çözemediğini, sorunu çözmeye kararlı olan parti oldukları'' yanıtını verdi.

"TUTUKLU MİLLEKVEKİLLERİNİN DURUMU"

''Meclis Başkanı Cemil Çiçek'in BDP'liler ilgili sözlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusunu Kılıçdaroğlu, şöyle yanıtladı:

''Halkın oyuyla seçilen her siyasetçiye saygı duymamız gerekir. Aksi halde halka saygı duymuyorsunuz demektir. 8 milletvekili hapiste. 12 Eylül'den ne farkı var? 12 Eylül'de hapiste milletvekili var mıydı? Yoktu. Şimdi var. Recep Tayyip Erdoğan'ın Kenan Evren'den ne farkı var. 'Benim söylediklerim doğrudur' diyor. Bizim dönüp kendimize bakmamız ve demokrasiyi sorgulamamız gerekiyor. Demokrasi bu mudur? Benim gezdiğim gibi Recep Tayyip Erdoğan gezemez. Vatandaşın arasına giremez. Vatandaşı tepeden gören insan halk adamı olamaz. Gerçeklerin kamuoyuna anlatılması lazım. Medyayı ele geçiren bir güç var. Medya ile halkı yönlendirmeye çalışıyor. Gelsin Diyarbakır'a kale içini gezsin bakalım. Binlerce çocuk var. Bir başbakan bu çocukların geleceğini düşünür. Erdoğan, bu çocukların geleceğini düşünüyor mu? Bir tek kamu fabrikası yok. Hani halktan yanaydı. Her gün zam yapılıyor. Sözde ekonomiyi yönetiyor. Biz doğruları söylemeye devam edeceğiz.''

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanCemil ÇiçekCumhuriyet Halk PartisiDiyarbakırKemal KılıçdaroğluRecep Tayyip Erdoğanzam
Görüş Bildir