Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kılıçdaroğlu: 'Davutoğlu 4 Mayıs Saray Darbesine Boyun Eğmiştir'

 > 
112PAYLAŞIM

Davutoğlu'nun 'veda' konuşmasının ardından basın toplantısı düzenleyen Kılıçdaroğlu, "23 milyon kişinin iradesiyle koltuğa oturan Davutoğlu, bir kişinin iradesiyle koltuktan ayrılmak zorunda kalmıştır. Davutoğlu, 4 Mayıs saray darbesine boyun eğerek dikta yönetimine zemin hazırlamıştır" dedi ve ekledi: "Bir dikta yönetiminin yasal zeminini hazırlamak için ülkenin meşru başbakanına karşı 4 Mayıs saray darbesini yapanlar, CHP olduğu sürece asla amaçlarına ulaşamayacaklardır."

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarının tamamı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Davutoğlu'nun olağanüstü kongrede aday olmayacağını açıkladığı 'veda' konuşmasının ardından basın toplantısı düzenledi. 

Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Arkadaşlarımla birlikte Davutoğlu’nu dinledik. Aslında son derece güzel ve duygusal bir konuşma yaptı. Bir ayrılık konuşmasıydı. Helallik de istedi. Bütün vatandaşlara hakkımı helal ediyorum dedi. Elbette helallik boynumuzun borcudur. Sayın Davutoğlu’na bütün haklarımızı helal ediyoruz, bu konuda sayın Davutoğlu’nun hiçbir endişesi olmasın. Başarılarını anlattı ama başbakanlık koltuğundan ayrılmasının, kendi tercihi olmadığını açıklıkla ifade etti.

'23 milyon kişinin iradesiyle koltuğa oturan Davutoğlu bir kişinin iradesiyle koltuktan ayrılmak zorunda kalmıştır'

23 milyon kişinin iradesiyle koltuğa oturan Davutoğlu bir kişinin iradesiyle koltuktan ayrılmak zorunda kalmıştır. O bir kişi, saray darbesini gerçekleştiren kişidir. O bir kişi ülkesinin demokrasisini değil kendi dikta yönetimini planlayan kişidir.

Sayın Davutoğlu, üzülerek ifade edeyim ki, 4 Mayıs saray darbesine boyun eğerek dikta yönetimine zemin hazırlamıştır. Oysa doğru olan, 23 milyon kişinin kendisine verdiği görevi savunmasıydı. 

Şuna bakın ki, Davutoğlu’nu savunmak da bize düştü. Türk siyasi tarihinde önemli yeri olan AKP’nin bütün kadrolarının, 4 Mayıs saray darbelerini kabullenmiş olmaları da demokrasimiz adına başka bir tablodur. Oysa demokrasilerde darbeler desteklenmez, darbelere direnilir. 

'64. Hükümet'e karşı yapılmış bir darbedir'

Davutoğlu maalesef bunu yerine getirememiştir. 4 Mayıs saray darbesinin bir partinin iç meselesi olarak görmemek de gerekir. Bu darbe 64. Hükümet’e karşı yapılmış bir darbedir. Bütün demokratların, Cumhuriyetçilerin, demokrasiden yana olan bütün vatanseverlerin darbeye direnmesi, bir zorunluluktur.

'4 Mayıs saray darbesini yapanlar, CHP olduğu sürece asla amaçlarına ulaşamayacaklardır'

Bir dikta yönetiminin yasal zeminini hazırlamak için ülkenin meşru başbakanına karşı 4 Mayıs saray darbesini yapanlar, CHP olduğu sürece asla amaçlarına ulaşamayacaklardır.

Yaklaşık 150 yıllık bir parlementer geçmişimizi bir diktatörün beklentilerine teslim etmeyeceğiz. Kimsenin şüphesi olmasın, darbecileri yeneceğiz, demokrasi kazanacak. Tarih de hep, bunu böyle yazmıştır."

‘Son MKYK'daki Yöntemi Refik Olmakla Bağdaştıramadım’ - onedio.com
‘Son MKYK'daki Yöntemi Refik Olmakla Bağdaştıramadım’ - onedio.com

Başbakan Davutoğlu, bugün gerçekleşen MYK toplantısının ardından basın toplantısı düzenlemiş, partisinin 22 Mayıs 2016 tarihinde düzenlenecek olan olağanüstü kongresinde aday olmayacağını söylemişti.

Onedio

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir