Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Çalıyor Ama Çalışıyor İnancımızda Yok'

 > -

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, "Meyveler sizden, fidanlar bizden" sloganıyla başlattığı ’Bir milyon fidan projesine’ CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan da destek geldi.

Aynı zamanda Kooperatifçilik Günü de olan fidan dağıtım törenine Kılıçdaroğlu da katıldı. Kılıçdaroğlu buradaki konuşmasında, "Öyle çalıyor ama çalışıyor gibi sözler var. Bizim kültürümüzde, ahlakımızda böyle bir inanç yok. Bunu da değiştireceğiz. Çalmadan hizmet yapacak, çalmadan çalışacak birileri lazım. Çocuklarımızı ülkemizi, geleceğimizi düşüneceğiz. Emin olun hepimiz Türkiye’nin huzurunu inşa edebiliriz" dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin her yıl, "Meyveler sizden, fidanlar bizden" sloganıyla başlattığı ’Bir milyon fidan projesi’ için Bergama’nın, doğal güzellikleriyle ünlü Kozak Yaylası’ndaki fidan dağıtım töreni için CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İzmir’e geldi. İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na inen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kara yoluyla Bergama’nın Kozak Yaylası’ndaki tören alanına geçti.

HOLLANDA’DAN NEYİMİZ EKSİK

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da yaptığı konuşmada Türkiye’nin geleceğinin aydınlık olduğunu ve bundan kimsenin şüphesinin olmaması gerektiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, "Bizler eğer bu ülkede birlikte ulusal kurtuluş savaşını verdiysek, inanın ve emin olun aydınlık Türkiye’yi de yine hep beraber kuracağız. Haramilerden şikayet ettiğinizi biliyorum, dünyanın hiçbir ülkesinde haramilerin iktidarı uzun süreli olmamıştır. Gelirler ve geldikleri gibi giderler" dedi.

Kooperatiflerin üreticinin alın terini sömürülmemesi için kurulduğunu da ifade eden Kemal Kılıçdaroğlu, "Kooperatif kurarız üretici ezilmesin diye. Üreticinin alın terini birileri yemesin diye, alın terinin karşılığını alsın diye. Kooperatifi kurmak yetiyor mu? Üretilen malın alıcısı olmalı. Alıcı sizin malınızın değerini veriyorsa, o zaman ikisi bir araya gelir, her ikisi de kazanır. Kaybedenler, üreticinin malını nasıl götürürüm diyenlerdir. İzmir, Türkiye’ye örnektir. Tire’de adım atıldı, arkası geldi. Üretecinin alın terinin karşılığını veriyor. Üretici de karlı İzmirliler karlı, çocuklar karlı, yeni doğan çocuklar karlı. Sadece İzmir’e değil, Türkiye’ye örnek olan bir belediye başkanınız var.

Onu da kutluyorum. Kooperatif başkanımız tarıma önem vermemizi istedi. Biz, tarım toplantısı yaptık. Sorunlarını masaya yatırdık. Türkiye dünyanın en güzel şanslı ülkelerinden birisi, taşı sıksa suyunu çıkartacak gençlerimiz var. Neden kaybediyoruz? Asıl sorun bu. Hollanda, Konya’dan küçük. Yıllık tarım ihracatı 100 milyar dolardan fazla. Peki Türkiye’de tarım ürünü ihracatı 18 milyar lira. Devasa Türkiye’nin onun onda biri kadar tarım ihracatı yapıyor. Neyimiz eksik söyleyeyim size. Kooperatif başkanı, ’Bir tarım politikası yok’ dedi. Bunların bir politikası var, malı götürme politikası, bundan emin olun. Biz ne diyoruz önce halk kazanacak diyoruz. Halkın cebi para görecek diyoruz. Bizim düşüncemizde saraylarla oturmak yoktur. Halk gibi yaşamak istiyoruz onların bir parçası olmak istiyoruz. Halka tepeden bakan değil, onların sorunlarını çözmek istiyoruz. Eğer bıktıysanız, ’sorunu çözen değil artık sorun üreten bir iktidar var’ diyorsanız. Geleceğe umutla bakacağız yönümüzü değiştireceğiz" dedi.

İNANCIMIZDA YOK

Kemal kılıçdaroğlu konuşmasında şöyle devam etti,  "Öyle ’çalıyor ama çalışıyor’ gibi sözler var. Bizim kültürümüzde, ahlakımızda böyle bir inanç yok. Bunu da değiştireceğiz. Çalmadan hizmet yapacak, çalmadan çalışacak. Birileri lazım. Çocuklarımızı ülkemizi, geleceğimizi düşüneceğiz. Emin olun hepimizin Türkiye’nin huzurunu inşa edebiliriz. Kooperatifçilikte nasıl hem üretici hem de tüketici kar ediyorsa diğer alanlarda da yaparız. Bir şey üretirseniz zengin oluruz. İtibarınız olur. Üretirseniz eviniz huzurlu olur. Geleceğe umutla bakarsınız. Ana hedefimiz herkesini ürettiği herkesini zenginleştiği bir ülkedir."

FİDAN DAĞITTI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasının ardından, köy muhtarlarına ve köyülere, zeytin fidanı ile meyve fidanı dağıttı. Bu sırada kürsüye çıkan kadınların da büylük ilgi gösterdiği Kılıçdaroğlu, fidan dağıtım yerini ziyaret ettikten sonra İzmir’deki toplantıya katılmak üzere tören alanından ayrıldı.

AKADEMİSYENLER ZİRVESİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir ziyaretinde Kaya İzmir Oteli’nde Türkiye’nin farklı üniversitelerinden gelen siyaset, sosyolog, kentleşme konularında uzman akademisyenlerle toplantı yaptı.

Kılıçdaroğlu, Bergama Kozak Yaylası’nda İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 1 milyon fidan dağıtım törenine katıldıktan sonra Kaya İzmir Oteli’ne geldi. Burada önce Buca Belediyesi’nin başlattığı Buca ilçesinde eğitim gören İlköğretim’deki 49 bin 100 öğrenci ve 3 bin öğretmeni kapsayan ’Online Eğitim Sistemi’ hakkında Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina’dan bilgi aldı. Daha sonra ise Bucalı sekiz ilköğretim öğrencisiyle tanışan Kılıçdaroğlu, dersleriyle ilgili sohbet etti. Özellikle matematik derslerini soran Kılıçdaroğlu, notlarını yükselteceklerine dair öğrencilerden söz aldı. Kılıçdaroğlu, Levent Piriştina’dan aldığı öğrenci ve öğretmenlere online eğitim sistemine giriş aktivasyon kartları ve Atatürk portresi puzzlarını hediye etti. Kılıçdaroğlu, projeyi çok olumlu bulduğunu belirterek övdü. Piriştina ise sistemde 164 kitap ve 600 test bulunduğunu, bunun sayesinde 32 milyon 500 bin kitabın basılmadığını, böylece 165 bin ağacın kurtarıldığını söyledi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, daha sonra akademisyenler bir araya geldiği toplantıyı başlattı. Basına kapalı gerçekleşen toplantıya İzmir’in yanı sıra Türkiye’nin farklı kentleri ve üniversitelerinden sosyolog, siyaset bilimci, kentleşme konularında uzman 45’e yakın akademisyenin katıldığı öğrenildi.

Taylan Yıldırım, DHA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir