Kılıçdaroğlu: 'Benim Hala Umudum Var'

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Ben umutluyum halk da olsun / Politika / Radikal İnternet

Ben umutluyum halk da olsun / Politika / Radikal İnternet

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu , Kürt sorununun 35 yıldır çözülemeyen ve sürekli can alan bir sorun olduğuna dikkat çekerek, sorunun günlük siyasi hesaplardan uzak milli mutabakat ile çözülebileceğini söyledi. Başbakan’ın ‘maksat üzüm yemek’ sözünü önemsediğini vurgulayan Kılıçdaroğlu , MHP lideri Devlet Bahçeli’nin de bu sorunun çözümünü en çok isteyen siyasetçilerden biri olduğunu vurguladı. Kılıçdaroğlu , “Umutluyum, halkın da umudu olmalı, siyaset halka sorunu çözeceğine dair umut vaat edebilmeli” diye konuştu.

Çözüm odaklı çıkış

CHP lideri, seçim öncesinde de Kürt sorununa çözüm konusunda iddialı bir tavır ortaya koymuştu. Ancak, ulusalcı taban ve rakip partiler af konusu ve yerinden yönetim konusundaki sözlerini çarpıtarak CHP ’nin çıkışlarını hem etkisiz kılmış, hem de hedef haline getirmişti. Kılıçdaroğlu bu kötü deneyime rağmen geçen hafta bir kez daha iddialı bir şekilde ortaya çıktı ve gündemi belirledi. Kürt sorunu konusundaki bu çıkışın ve Başbakan Tayyip Erdoğan ile yarın yapacağı görüşmenin detaylarını dün telefonla görüşme fırsatı bulduğumuz Kılıçdaroğlu ’na sorduk. Önce sorunla ilgili tespitlerini ortaya koydu: “Soğukkanlı bakarsak, 35 yıldır çözülemeyen sorunla karşı karşıyayız. İnsanların öldüğü bir sorun ve bütün yakıcılığıyla da devam ediyor. Artık çözülmeli!”

Ardından da çözüme dair yaklaşımını anlattı: “İyi niyetle, ön yargılardan arınmış bir şekilde yola çıkmalıyız. Biz böyle yola çıktık. Bu sorunu siyaset çözer. Anayasa yapmak için bir araya gelebiliyorsak, siyasetçiler olarak bu sorunu çözmek için de bir araya gelebiliriz. Milli mutabakat önerisi yapıyoruz. Çünkü bu bütün partilerin sorunudur. Yol haritamızı Başbakan’a sunacağız.”

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanCumhuriyet Halk PartisiKemal KılıçdaroğluMilliyetçi Hareket PartisiRecep Tayyip Erdoğan
Görüş Bildir