Kılıçdaroğlu: 'Başbakan Uludere'yi İtiraf Etti'

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Kılıçdaroğlu: 'Başbakan Uludere'yi İtiraf Etti'

Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu. Gündeminde Başbakan Erdoğan ve Erdoğan Bayraktar vardı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin konuları değerlendirdi.

İşte konuşmasından satırbaşları;

FAZIL SAY TEPKİSİ

Sağlıklı çalışan demokrasilerde sanatçılar el üstünde tutulurlar. Onların eleştirilerini siyasetçiler dikkatle okurlar. Eğer siz onları hapislere atacaksanız, yargıyı bu yönde yüreklendirecekseniz, olmayan bağımsız yargıyı sanatçıları da hapse atmak için kullanacaksınız, kurusa bakmayın o ülkede demokrasi her zaman tehlikede demektir.

Eğer sanatçınızı mahkum ederseniz sadece kendinizi değil kendi ülkenizi de dünyada rezil ilan edersiniz. Türkiye böyle bir tabloyu hak etmiyor. Sanatıyla, sanatçılarıyla uluslararası arenada ses getiren bir ülke hapis cezalarını hak etmiyor. Onu yargılayan yargıç aslında kendisini yargılamıştır. Tarih onu yargılayacaktır."

ULUDERE'Yİ İTİRAF ETTİ

Geçen gün Sayın Başbakan dedi ki; TSK hükümetin verdiği kararlarla hareket ederler dedi. TSK elbetteki siyasi makama bağlı olarak çalışırlar ama yasalara aykırı olmamak koşuluyla. Ben bu kürsüde defalarca Uludere faciasının sorumlusu kimdir diye sordum. Şimdi Başbakan itiraf etti, 'Biziz' diyor... Çünkü biz talimat verden TSK harekete geçmez diyor. Uludere faciasının sorumlusu Recep Tayyip Erdoğan ve onun hükümetidir.

KANSER HASTASI DİLEK

Kanser ilacını bulamıyor. Güçsüz, Sosyal Devlet Koruması altında olması gerekiyor. Nereye el atıyorsa sorununu çözemedi. Belediyenin, caminin önünde bekledi. Biliyordsunuz kanser hastaları kalabalığa karışmazlar, korunmaları için. Ama o herşeyi göze aldı bakanı yakaladı. Bakana derdini anlattı. Bakan da dedi ki; "Al bu parayı, başka ne yapacağım. Paraları da düşürme"

21. YY Türkiye'sinde yaşıyoruz. Buna karşılık Dilek kardeşimiz o bakana da onun gibi düşünenlere de çok güzel ders veriyor. "Ben dilenci değilim sayın Bakan" diyor. "İnsanlık konusunda bir kez daha hayal kırıklığına uğradım, görüyorum ki çaresizliği hiç tatmamışsınız hayatınızda" diyor... O bakan bir eli yağda bir eli balda olan bakandır. O üniversite öğrencisinin tedavi için verdiği mücadeleyi anlayacak kapasitede değildir. Ancak para sıkıştırır avucuna.

O BAKAN İNSANLIKTAN NASİBİNİ ALMAMIŞ

Sosyal Devletin amacı güçsüzleri korumak değil miydi? Tam tersine baştan savıyorsunuz siz onu. İnsanlıktan nasibini alamayanlar Dilek'İn halinden anlayamazlar. Dilek Özçelik kim? Birimizin kızı, birimizin gelini olacak, birimizin yeğeni... Bizden birisi... Umutla geleceğe bakan birisi. Siz ona bu muameleyi yapıyorsanız diğer vatandaşlara kimbilir neler yapıyorsunuz. AKP'nin gerçeği budur!. Dilek'e yapılan muamele toplum vicdanına atılan bir tokattır.

YALANCIDAN BAŞBAKAN OLMAZ

Sözde 18 yaşına kadar tüm çocuklar parasız tedavi edilecektir. Gidin çocuğunuzla bakın bakalım paralı mı değil mi? Ne demiştim, yalancıdan Başbakan olmaz.

10 ayrı işlemden para alıyorlar. Bunları sayayım. İlaç katılım payı alıyorlar, Muayene katılım ücreti alıyorlar, reçete ücreti alıyorlar, eş değer fiyat farkı, kutu başına para alınıyor, özel hastaneler için yüzde 90'a varan fark, tetkik ücreti farkı, erken muayene farkı, öncelikli tetkik farkı alıyorlar.

Bütün bu gerçekleri bilmek zorundayız. Dilek olayı nasıl patladı? Asıl tartışmamız gereken nokta bu. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilaç karaborsası diye bir kavram yoktu.

Pahalı ilaçlar karaborsaya düştü. İnsanlar tedavi olmak için karaborsadan ilaç temin ediyor.

ŞANTAJCI İKTİDAR!

Sağlıklı çalışan bir demokraside iktidar şantaj yapmaz. Sayın Bahçeli eleştiri yaptı diye AKP iktidarı şantaj yapıyor. Senin dönemini inceleteceğiz. diyor. Aklın başına yeni mi geldi senin, kafana taş mı düştü? Şantaja asla izin vermeyeceğiz. Ülkeyi yönetiyorsan, yolsuzluk varsa üzerine gidersin. Ama sen gidemezsin. Yolsuzluktan beslenen yolsuzluğu araştıramaz. Sen daha mal varlığının hesabını vermedin. Hesap vermesi gereken adam hesap soracakmış. Önce sen bu millete otur kul hakkını nasıl yediğinin hesabını ver bakalım.

Şantajmış, tehditmiş bunlara papuç bırakamayız. Siz bir ülkede gazetecileri hapse atacaksınız, askerleri, yazarları, avukatları, üniversiteleri hapse atacaksınız. Sonra da siyasi partilere demokrasi üzerinden giderek şantaj yapacaksınız.

Öyle bir demokrasi anlayışları var ki. Bir işçiyi nasıl işten atabilirsiniziz üzerine toplantı yapıyorlar.

CUMHURİYET DÜŞMANLIĞI YAPIYOR!

Soru sormak isterim. Recep Tayyip Erdoğan hangi ülkenin Başbakan'ı? Diyebilir mi acaba Türkiye CUmhuriyet'nin Başbakan'ınıyım diye. Nasıl bir anlayıştır bu? T.C.'yi bakanlıktan siliyor. Bunu yapanlar şimdi birbirine düştü. Takkiye kültüründen gelen, yalancılığı kullanan birisi ülkenin milli değerlerini koruyamaz. Cumhuriyet kolay mı kuruldu? Sen Rize'de yırtık ayakkabıyla buraya geldin, bu Cumhuriyet seni Başbakan yaptı, Bu Cumhuriyet bir memurun oğlu olan Kemal Kılıçdaroğlu'nu CHP Genel Başkanı yaptı. Şimdi kalkmışsın Cumhuriyet düşmanlığı yapıyorsun.

GÜCÜN DE BOYUN DA YETMEZ

Erbakan'ın önünde diz çöküp el öpüyorlardı, geriye dönüp arkadan hançerlediler. Aynı şeyi Cumhuriyet için de yapmak istiyorlar. Buna senin gücün de boyun da yetmez.

Ne olursa olsun bir siyaset adamının doğruyu söylemesi lazım. Söylediğinin de arkasında durması lazım. Anayasa için uzlaşma komisyonu kuruldu. seçim beyannamesinde şöyle diyor: Anayasa kısa öz olmalı, erkler arasındaki ilişkiler parlamenter sistem esas alınarak açık ve net bir şekilde ifade edilmelidir. Asla ve asla yalancıdan Başbakan olmaz. Halka ne vaad ettin şimdi ne vaad ediyorsun?

AVUCUNU YALARSIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN

Başkanlık sistemi getirecekmiş. 150 yıllık parlamenter sistem Türkiye'nin geleneği var. Bize soruyorlar barış istiyor musun, elbette verecepşz. Neye destek vereceğiz? Senin Başkanlık sistemi hayaline mi destek vereceğiz? Avucunu yalarsın sayın Recep Tayyip Erdoğan.. Bu sorunu çözmek istiyorsan açık ve dürüst olacaksın. Gizli kişisel ajandan olmayacak dedik. Onun için ülke böyleymiş şöyleymiş. Millete bilgi vereceksin dedik. Yaptı mı bunları? Şimdi ben şakşakçılık yapan köşe yazarlarına sesleniyorum? Bilmediğiniz bir konuyu nasıl destekliyorsunuz? Vahiy mi geliyor onlara? Yargının tarafsız olmasını istiyoruz. 16 maddelik paketi açıkladık. Korkuyorsan kalemini bırakacaksın. Onun için hepimize görevler düşüyor. Belediye Başkanlarımıza hepimize görev düşüyor. Türkiye'yi içinde bulunacak çıkmazdan çıkaracak adres CHP'dir.

Haberler.com

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBaşbakanCumhuriyet Halk PartisiErdoğan BayraktarKanserKemal KılıçdaroğluRecep Tayyip ErdoğanTürk Silahlı Kuvvetleri
Görüş Bildir