Kılıçdaroğlu: 'Başbakan Barışçı Bir Dil Kullanmalı'

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Kılıçdaroğlu: 'Başbakan Barışçı Bir Dil Kullanmalı'

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu İzmir'de, "Başbakan'ın kullandığı üslup çok sert. Daha barışçı bir dil kullanması gerekiyor. Başbakan Erdoğan bugün gelecek, olaylardan nasıl bir ders çıkardığını anlatacaktır. Biz de dinleyeceğiz" dedi.

İzmir programı kapsamında Adnan Menderes Havalimanı'nda Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu, İl Başkanı Ali Engin ve partililer tarafından karşılanan Kılıçdaroğlu, havaalanında bulunan taksi durağını ziyaret etti.

Burada yaptığı konuşmada taksici esnafının önemine dikkati çeken Kılıçdaroğlu, sorunları bildiklerini, çözüm üretecek projelerin hazır olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu, gazetecilerin Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylarla ilgili sorusu üzerine olayların tüm yurt sathına yayılmasının temelinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kullandığı sert üslubun etkisinin bulunduğunu, ülkeyi yönetenlerin daha kapsayıcı, barışcı bir dil kullanması gerektiğini söyledi.

İzmir'de saçı çekilen kızın görüntüsünü vicdanı olan hiçkimsenin kabul edemeyeceğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Sırtında çantası, bir polis saçından yakalamış çekiyor. Demokratik bir ülkede bu tür görüntüler tepki yaratır. Hepimiz bu ülkede yaşıyoruz. Düşünce özgürlüğü var, düşüncelerimizi açıkça söyleyeceğiz. Anayasada gösteri özgürlüğü var, 'hiç kimseden izin almadan gösteri yapabilir' diyor insanlar. Siz yurttaşın anayasal hakkına engel oluyorsunuz. Bu görüntüleri sosyal medya aracılığıyla paylaşanları da 'darbeci' olarak gözaltına alıyorsunuz. Evlerini basıyorsunuz. İzmir Emniyet Müdürü iyi bir sınav vermemiştir. Eli sopalı, sivil giyimli polis memuru olmaz. Bunlar devleti temsil edemezler. Devleti temsil eden devletin baskıcı yönü değildir. 21. yüzyılda devleti temsil edenların güler yüzüne, hoşgörüsüne ihtiyaç vardır. Onların hoşgörüsü olduğu zaman devlet ile yurttaş arasındaki bağ daha sağlıklı bir zemine oturmuş olur. O açıdan İzmir'deki barışçıl eylemleri, Gezi Parkına verilen destekleri tüm Türkiye destekliyor. Bunlara hepimizini saygı göstermesi gerekiyor." Gençlerin talepleri Gençlerin yeni bir hareket başlattığını, barış, özgürlük ve demokrasi istediklerini, kendi yaşam biçimlerine müdahale istemediğine değinen Kılıçdaroğlu, inanç ve görüşlerinin kavgaya neden olacak şekilde algılanmaması gerektiğini, eylemlere katılanların kentlerine sahip çıktığını savundu.

Hükümete, bir yeşil alanın imara açılmak istenmesi durumunda bunun referanduma götürülmesi konusunda yasal düzenleme yapılması önerisinde bulunduklarını hatırlatan Kemal Kılıçdaroğlu, "Halk gidip oyunu kullansın. Madem demokrasi diyoruz, halkın doğrudan karar verme mekanizması içinde olmasını istiyoruz. O zaman gelin bunun yasal düzenlemesini yapalım. Halka güvenelim. Halk kentine sahip çıkacak, ağacının kesilmesini parkının binaya dönüşmesini istemiyor" dedi.

Kılıçdaroğlu, "hükümetin, eylemlerden ders çıkarıp çıkarmadığına" ilişkin bir soru üzerine, bunun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yurda dönüşünde havaalanında gazetecilerin soru sorması halinde belli olacağını kaydetti.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Sayın Başbakan inince herhalde gazeteci arkadaşlarımız soracaklardır. İlk tepkisi sayın Erdoğan'ın, 'Cumhurbaşkanı nasıl bir ders aldı bilmiyoruz' diyor. Heralde kendi inince gazeteciler sordukları zaman bu eylemlerden nasıl bir ders çıkardığını anlatacaklardır. Biz de dinleyeceğiz" diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanCumhuriyet Halk PartisiGezi ParkıİzmirKemal KılıçdaroğluPolisRecep Tayyip ErdoğanSosyal Medya
Görüş Bildir