'Dökülen Müslüman Kanından Bu Hükümet Sorumlu'

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Kılıçdaroğlu: "Alnını Karışlarım..."

Kılıçdaroğlu: "Alnını Karışlarım..."

CNN TÜRK'te "Ankara Günlüğü" programında Hande Fırat'ın sorularını yanıtlayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kendisine yönelik "Baasçı" suçlamalarına "bana Baasçı diyenlerin alnını karışlarım" sözleriyle cevap verdi. Kılıçdaroğlu, Davutoğlu için ise "Türkiye Cumhuriyeti ta...

Haberin Tamamı İçin:

ABD'nin istediği bir Kürt devleti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'dan Kürt devleti uyarısı geldi. CNNTürk'ün canlı yayınında çarpıcı açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi:

  • Batı'nın egemen güçleri Ortadoğu'yu yeniden şekillendirmek istiyor. ABD İsrail'in dışında sözünden çıkmayacak ikinci bir devlet yani Kürt devleti arıyor. Türkiye olayları kontrol edemeyen bir ülke haline dönüştürülmüştür. Bunu bilmemek için aptal olmak gerekiyor. Bu iktidar bunu nasıl bilmez. Blöfle dış politika yapılmaz. Dış politika bir tarihsel derinliğe bakmak ve ders almak işidir, süreci iyi analiiz etmek gerekiyor

OYUN PLANLAMASI ABD düşündüklerini aşama aşama dile getiriyor. Olayların gelişimine bakıyoruz; Antep patlaması Türkiye'yi ayağa kaldırdı. Terör aldı başını gitti. O kadar büyük zafiyetler var ki. Otomobil Sakarya'dan çalınıyor. Antep'te patlıyor. Siz neredesiniz?

  • BDP ve MHP'siz bu sorun çözülemez. Kürsü dokunulmazlığı hariç milletvekili dokunulmazlığının kaldırılmasını 10 yıldır istiyoruz.

ÇARPIŞIP DÖNÜYORLAR O kamplara (Hatay) giren yabancı basın mensuplarının yaptığı röportajlar var. O kamplarda yaşayanlardan bazılarının ellerinde silahlarla fotoğrafları var. Kendi itirafları var. Eğitim alıyorlar. Suriye'ye gidip çarpışyorlar sonra dönüyorlar. Zaten sorun da buradan çıkıyor. Suriye halkıyla bir sorunumuz yok. Bir hayati tehlike varsa ona kucak açmalı korumalı. Ama akşam çatışacak sabah gelecek Türkiye onları koruyacak. Ülkelerden maaş alacaklar, böyle olmaz. Katar'dan Afganistan'dan bir sürü insan geliyor Türkiye'ye çatışmaya.

AYGÜN DİSİPLİNE GİTMEYECEK Hüseyin Aygün parti adına konuşmamışsa, burada disiplin konusunda bir şey söz konusu değil. Ya peki AKP'den bir milletvekili, 'Dağdakiler benim canımdır ciğerimdir' dediğinde, AKP'nin sözcüsü

'3-5 Mehmet' deyince kimsenin niye sesi çıkmıyor.

Haberin Tamamı İçin:

Baasçı diyenin alnını karışlarım

Baasçı diyenin alnını karışlarım

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hükümetin Suriye politikasını eleştirerek, “Biz Türkiye’nin batının egemen güçlerinin Ortadoğu’daki maşası olmasını kabul etmiyoruz” dedi.

Kılıçdaroğlu, BDP-PKK buluşmasını, “O görüntü Habur’da da vardı” sözleriyle değerlendirirken, “Ülke kan gölüne dönmüş. Bu ne tatili? Meclis’i toplayın” çağrısında bulundu.

Kılıçdaroğlu, dün akşam CNN Türk’te katıldığı Ankara Günlüğü programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

Bölgeye gideceğim

“Türkiye kendi tarihinde hiç bir dönem böyle bir açmaza düşmemiştir. Suriye’den Siviller geliyor. Kucağınızı açın her türlü güvenliği sağlayın. BM’yi devreye sokun. BM yardım etmek zorunda. Yarın (bugün) başlayacak Güney Afrika ziyaretimin ardından bölgeye giderek halkla temasta bulunacağız. BM’nin bu tablolar karşısında oluşturduğu bir hukuk var. Türkiye’nin batının egemen güçlerinin ortadoğu’daki maşası olmasını kabul etmiyoruz. Onlar ateşi elleriyle tutmak istemiyorlar. Ben kahin değilim. Olaylara bakarım, aklımı kullanırım. Biz Suriye halkının demokrasiye sahip olmasını isteriz. Petrol, doğal gazı ele geçirmek için, ‘Senin ülkende demokrasi yok’ diye gelmek bizim kabul edeceğimiz şeyler değildir. Irak’ta binlerce müslüman öldürüldü, binlerce kadına tecavüz edildi. Ne uğruna yapıldı? Demokrasi ve özgürlük. Irak’ta demokrasi ve özgürlük mü var? Türkiye bu coğrafyada komşuları ile savaş içine girerse kaybederiz.

Esad’a ben değil Başbakan “Kardeşim” dedi

Ben hayatımda Esad’ın elini sıkmadım, kardeşim demedim, Esad’ın eşiyle, eşimi de alıp Bodrum’da tatil yapmadım, ortak bakanlar kurulu toplantısı düzenlemedim. Ben her zaman ‘Komşularımızda demokrasi olmalı’ dedim. Onları söyleyen, yapan Başbakan Erdoğan’dı. Ne zamanki, ‘İzlenen politikalar yanlıştır’ dedim. Siz Baasçısınız dediler. Ben hiç bir zaman Baasçı olmadım. Erdoğan’a seçilemediği ortamda özgürlük getiren ve milletvekili seçilmesini sağlayan CHP’dir. Baasçı diyenin alnını karışlarım.

En çapsız adam Davutoğlu

Bu iktidar güç olma vasfını yitirmiştir. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en çapsız adamı Dışişleri Bakanı’dır. En hafif eleştiriler bunlar. Sıfır sorun diye başladı. Hangi komşumuzla aramız iyi. Ayakları yere basmayan bir Dışişleri Bakanı olabilir mi? Egemen güçlerin taşeronu olmasın. Önerilerimiz eksiz olabilir, yanlış da olabilir. Akıl akıldan üstündür. Ama Başbakan da kürsüye çıkıp Suriye konusundaki çözümünü söylesin. Batı’nın egemen güçleri Ortadoğu’yu yeniden şekillendirmek istiyorlar. ABD’nin İsrail’den sonra kendisinin sözünden çıkmayacak ikinci bir devlet kurmak istiyor. Bunu bilmemek için aptal olmak gerekiyor. Bu iktidar nasıl bunu bilmez. Blöfle dışpolitika yapılmaz. ABD bize istihbarat versin diyorlar. Başkasının kayığına bindiğiniz de istediğiniz yere değil, onun istediği yere gidersiniz. Bunu nasıl bilmezsiniz.

Bu ne tatili?

PKK’lılarla, BDP’liler buluşuyorlar. Hükümet nerede? Suçlanan CHP. Sen devletsin. Sen neredesin? BDP’lilerin görüntüleri yeni değil. Habur’da da vardı. Orada AKP vardı. Cumhuriyet tarihinde ilk defa orada çadır mahkemesi kurmuştuk. Terörü önlemek için toplumsal mutabakat sağlamak gerektiğini ilk söyleyen parti CHP’dir. Meclis Başkanı’nın elinde yetki var. Niye Meclis’i toplamıyorsunuz? Elimi taşın altına koymaya hazırım yeter ki bu ülkede bir tek vatandaşımızın burnu kanamasın. Camii avlusunda biraraya geliyoruz da niye mecliste biraraya gelemiyoruz? Camii avlusunda bir araya gelmek bir sonuçtur. TBMM ülke kan gölüne dönmüşken tatilde olamaz. Ne tatili? Toplasınlar, parlamentoda oturup adam gibi tartışalım, çözüm üretelim. İktidar, kendisi sorunluysa sorun çözemez.

Dokunulmazlığı kaldırın

Milletvekili adayları CHP’ye başvururken bir tahaahütname alıyoruz. Kürsü dokunulmazlığı hariç 135 CHP milletvekili 2 arkadaşımız hapiste 133 arkadaşımız gider dokunulmazlığın kaldırılması için oyumuzu atarız. ‘Gelin kaldıralım’ diyorsanız kaldıralım. Dokunulmazlık olmasın. Neyimiz var dokunulmazlığın ardında sığınıyoruz?

İnsaf denen birşey var

Bir milletvekili PKK terör örgütü tarafından kaçırılıyor. Toplumun herkesimi ortak tepki verdi ve PKK bıraktı. Hüseyin Aygün bir açıklama yaptı ve kıyamet koptu. Aygün o cağrafyada PKK’ya karşı mücadele eden, PKK’nın bürosunu bastığı bir milletvekilimiz. Aygün, dağdakiler canımdır, ciğerimdir demedi. Bunu diyen AKP milletvekili. Aygün, ‘3-5 Mehmet öldü diye Meclis toplanmaz’ demedi. Bunu da AKP sözcüsü söyledi. Aygün parti adına konuşmadı. Başından geçenleri anlattı. Aygün, niye ‘arkadaşlar’ dedi diye olay oluyor. Nasıl PKK’lı dersiniz. İnsaf denen birşey var. PKK’nın nasıl acımasız olduğunu biliyorsunuz. Bunları unutup, saldırmak doğru değil. Biz bir ulusus. Adı Türk milletidir. Bunu herkesin bilip kabul etmesi gerekir. Tekçi anlayış demokrasiler de olmaz. Ama ulusumuzun varlığı asla tartışılmaz.

4+4+4 sorun yaratacak

Haberin Tamamı İçin:

'Dökülen Müslüman Kanından Bu Hükümet Sorumlu'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

4+4+4Adalet ve Kalkınma PartisiAhmet DavutoğluAmerika Birleşik DevletleriAnkaraBakanlar KuruluBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanBeşer EsadBirleşmiş MilletlerBodrumCumhuriyet Halk PartisiHatayIrakİsrailKatarKemal KılıçdaroğluMilliyetçi Hareket PartisiSakaryaSavaşSuriyeTecavüzTerörTürkiye Büyük Millet Meclisiolayoyuntatil
Görüş Bildir