Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'400 Vekil Açıklamasıyla Toplumun Önüne Şantaj Tablosu Bıraktılar'

 > -

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın zaman zaman ifade ettiği "400 vekil" açıklamalarıyla ilgili, "Bütün Türkiye'de insanlar ciddi bir kaygının içine sürüklendiler. Bana '400 vekil vermezseniz başınıza bu gelir' diyorlar. Açıkçası toplumun önüne şantaj tablosu bıraktılar" dedi.

Avrupa turunun son ayağı olan Viyana'da coşkulu bir kalabalık tarafından karşılanan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu halka hitaben yaptığı konuşmasında Suriye krizi, Avrupa Birliği üyeliği ve yaklaşan seçimler hakkında konuştu. Sözlerine Suriyeli göçmenler ile başlayan Kılıçdaroğlu, "Bizim için önemli olan Suriye'de barışın sağlanmasıdır Esadlı, Esadsız. Suriye'de barış en hızlı şekilde ve mutlaka sağlanmalıdır" dedi.

'2 milyon 375 bin Suriyeli mülteci var. İnsanlığın, Türkiye'nin sorunu olmaktan çıktı'

"Suriye'den gelen sığınmacılar nedeniyle Türkiye'de sıkıntılar yaşanıyor" diyen Kılıçdaroğlu, "2 milyon 375 bin Suriyeli mülteci var. Bu insanlığın sorunu, Türkiye'nin sorunu olmaktan çıktı. Artık dünyanın sorunu, Avrupa'nın sorunu haline geldi. Bu sorunun müsebbiplerini ben biliyorum. Siz de biliyorsunuz" ifadelerini kullandı.

Suriye'de sorunun çözülmesi ve barışın sağlanması için uluslararası konferans toplanması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "Bu toplantıya ABD, Rusya, Avrupa Birliği, Arap Ligi, İran ve Suriye'deki tarafların çağrılması gerekir." dedi. "Suriye sorununun çözülmeli. Efendim Esadlı mı olsun Esassız mı olsun. Düne kadar Esad'ı düşman ilan ediyorlardı şimdi Esad ile de olabilir diyorlar. Biz ne diyoruz; bizim için önemli olan Suriye'de barışın sağlanmasıdır. Esadlı, Esadsız. Suriye'de barış mutlaka sağlanmalıdır.

Uygar dünyanın elini cebine atması lazım. Suriye'yi yeniden inşa etmek zorundayız ki mülteciler ülkelerine huzur içinde dönebilsinler.

'Toplumun önüne şantaj tablosu bıraktılar'

Siyasetçilerin halkın sorunlarını çözmekle görevli olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, etnik kimlik ve dini inanç üzerinden asla siyaset yapmayacaklarını söyledi. 30 yıldır devam eden Kürt sorununun çözülmeyi beklediğini aktaran Kılıçdaroğlu, çözüm için tüm projelerini hükümetle paylaştıklarının altını çizdi. Kılıçdaroğlu şunları kaydetti: "Meclis'te uzlaşma komisyonu kurulmalı. Çözüm Süreci'nin 7 Haziran sonrasında yeniden acı ve gözyaşına dönüştü. Düne kadar eller tetikte değildi. 7 Haziran sonrasında ne oldu? Hani analar ağlamasın deniyordu? Bütün Türkiye'de insanlar ciddi bir kaygının içine sürüklendiler. Bana '400 vekil vermezseniz başınıza bu gelir' diyorlar. Açıkçası toplumun önüne şantaj tablosu bıraktılar."

Hem ülkemizde hem de dünyada daima barışı savunduklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Sizler burada yaşıyorsunuz. AB ile ilişkilerimizi takip ediyorsunuz. Avrupa Birliği bize bildiğiniz gibi fasılları açtı. Ama biz hiç bunlara bakmadan birinci sınıf demokrasi neyi gerektiriyorsa onların yasalarını çıkaracağız. Hiç Avrupa şu kanunu çıkar bu kanunu çıkar. Benim aklım yok mu? O kanuna ihtiyaç varsa ben hemen çıkaracağım. Onun talimat vermesini mi bekleyeceğim. Onlar bile şaşıracaklar. Bunları yapıyor diye. Niye yapmayalım?"

Gün boyunca temaslarda bulunan Kılıçdaroğlu, partisinin yeni seçim bildirgesini Çarşamba günü kamuoyuna açıklayacaklarını belirtti. Konuşmanın ardından Avusturya'da faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle bir araya gelen Kılıçdaroğlu burada sorunları dinledi kendisine yöneltilen soruları cevapladı.

DHA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir