KESK Yurt Çapında Grevde

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

KESK Yolsuzluk Bütçesine Karşı Yurt Çapında Grevde

Meclis’te 2014 bütçe görüşmelerinin devam ettiği bugünlerde taleplerinin karşılanmaması üzerine Kamu Emekçileri Sendikası (KESK) bugün yurt genelinde greve çıkıyor. KESK, tüm kamu emekçilerini yolsuzluk bütçesine karşı greve katılmaya çağırdı.

KESK üyesi kamu emekçileri Ankara’da sabah işyerlerine yaptıkları eylemlerin ardından belirlenen buluşma noktalarından Kolej Meydanı’na yürüyecek. Sağlık emekçileri SES Ankara Şubesinin çağrısıyla saat 12.00’de Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bir araya gelecek. BES 1 No’lu Şube saat 11.00’de SGK Genel Müdürlüğü önünde, BES 2 No’lu Şube saat 10.30’de Ulus Çatalhan Vergi Dairesi önünde toplanacak. Yapı Yol-Sen Ankara Şube-Eğitim Sen 5 No’lu Şube ve ESM 1 No’lu Şube ise saat 11.00’de Karayolları Genel Müdürlüğü önünden Kolej Meydanı’na yürüyecek.

Tüm Bel-Sen 2 No’lu Şube saat 11.00’de Çankaya Belediyesi önünde, Haber-Sen Ankara Şubeleri saat 11.00’de Yenişehir Postanesi önünde toplanacak.

Kültür Sanat-Sen üyeleri, saat 11.00’de Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü önünden buluşma noktasına yürüyecek. Eğitim Sen Ankara 2 ve 4 No’lu Şubeler saat 11.00’de YKM önünde toplanıp önce Milli Eğitim Bakanlığı önüne yürüyecek.

İstanbul’da ise kamu emekçileri işyerlerinde eylemler yaptıktan sonra Avrupa Yakası saat 11.00’de Çapa Tıp Fakültesi önünde buluşarak Beyazıt’a yürüyecek. Anadolu Yakası’ndaki kamu emekçileri de Sirkeci’de buluşup Beyazıt Meydanı’na yürüyecek.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Genel Başkanı Çetin Erdolu, bağlı bulundukları konfederasyonları KESK’in 2014 bütçesine karşı bugün gerçekleştireceği uyarı grevine ilişkin Adana’daki şube merkezlerinde basın toplantısı düzenledi. SES Genel Başkanı Çetin Erdolu kısa bir açıklama yaptı.

2014 ila 2015 dönemini kapsayan toplu sözleşmenin kamu emekçilerinin haklarını yok saydığını belirten Erdolu, “Sadece kamu emekçilerinin özlük haklarını ve ekonomik haklarını ön plana çıkartacak bir mücadele değil. Aynı zamanda TBMM’de görüşülmekte olan bütçede kamu hizmetlerinin nitelikli bir kamu hizmeti alma adına ayrılan payını da artırılmasını talep ediyoruz. Yani bizim mücadelemiz halk içindir aynı zamanda. 19 Aralık günü kamu emekçilerinin yapacağı iş bırakma eylemine destek vermek için vatandaşların çocuklarını okullarına göndermemeleri ve sağlık hizmetleri için sağlık ocakları ve hastanelere gelmemelerini, kamu dairelerine o gün başvurmamalarını talep ediyoruz ” dedi.

Gaziantep’te, KESK’e bağlı sendika temsilcileri, hükümetin taleplerini karşılamaması nedeniyle greve çıkacak. Grev öncesinde Balıklı Park’ta basın açıklaması yapan Eğitim Sen Gaziantep Şube Başkanı Ömer Faruk Koç, talepleri karşılanmadığı için grev yapacaklarını söyledi. Taleplerin açık olduğunu dile getiren Koç, “Kayıplarımızın telafisi için her kamu emekçisinin maaşına en az 300 lira zam yapılmasını, herkese iş ve ücret güvencesi sağlanmasını, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmasını, maaşlarımızın vergi artışından etkilenmemesini, kadın emekçilere pozitif ayrımcılık uygulanmasını, kısaca insanca yaşayacak bir ücret politikasının uygulanmasını istiyoruz” dedi.

Eğitim Sen Hakkari Şubesi de basın toplantısı düzenleyerek grev hakkında bilgi verdi. Şube Başkanı Yusuf Demir, “Emekçilerin birikimlerine el koyarak, ağır vergilerle toplanan bu kaynaklar, bugün emperyalizmin taşeronluğuna, toplumun tüm ezilenlerini baskı altında tutacak şiddet mekanizmalarına aktarılıyor. Bu kaynaklar, daha fazla istihdam yaratacak, toplumsal refahı arttıracak yatırımlara değil, bir avuç rantçı bakan çocuklarına ve bir avuç yandaş işadamlarının cebine aktarılıyor” dedi.

Kültür Sanat ve Turizm Emekçileri Sendikası (Kültür Sanat-Sen) sanat kurumlarına sahip çıkmak için tüm kültür ve sanat emekçilerini 19 Aralık’ta KESK’in yapacağı greve katılmaya çağırdı. Kültür Sanat-Sen Genel Merkezi tarafından yapılan yazılı açıklamada kültür ve sanat emekçilerine 19 Aralık günü Ankara Opera Müdürlüğü’nde saat 11.00’de toplanma çağrısı yapıldı.

Açıklamada, AKP Hükümetinin siyasi ve ideolojik baskılarla yeniden biçimlendirmeye çalıştığı kültür ve sanatı ticarileştirmek istediğine dikkat çekildi. “AKP Hükümeti kültür ve sanat kurumlarının toplumsal özünü ortadan kaldırmak istemektedir” denilen açıklamada, AKP’nin “Devlet eli ile tiyatro olmaz, özelleştireceğiz” mantığı eleştirildi. Özerk ve tüzel kişiliğe sahip ödenekli sanat kurumlarının halkın gözünde itibarsızlaştırılmaya başlandığı hatırlatılan açıklamada, “Önce binalar ya satılmış, ya satılığa çıkarılmış, ya da tadilat yapılacak diye boşaltılmıştır” denildi. Açıklamada, özel tiyatrolara yardım koşulunun da “Genel ahlak kuralları”na bağlanması eleştirildi.

KESK Genel Başkanı Lami Özgen dün de BDP Grubunu ziyaret etti. Özgen, “Emek en yüce değerdir” diyen herkesi bugün yapacakları greve destek vermeye çağırdı. KESK Genel Başkanı Lami Özgen ile Mali Sekreter Ali Berberoğlu, BDP Grubunu ziyaret ederek Grup Başkan Vekili İdris Baluken ile görüştü.

Zete

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAdanaAnkaraBarış ve Demokrasi PartisiHakkariİstanbulSGKTiyatroTürkiye Büyük Millet Meclisivergizam
Görüş Bildir