KESK Davasında 15 Yıl Hapis İstemi

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

KESK Davasında 15 Yıl Hapis İstemi

KESK Davasında 15 Yıl Hapis İstemi

Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nin, KESK üye ve yöneticisi 72 kişi hakkında, "terör örgütü üyesi olmak" suçlamasıyla hazırladığı iddianame, Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

Cumhuriyet Savcısı Yıldırım Bayyurt'un hazırladığı ve KESK Genel Başkanı Lami Özgen'in de arasında bulunduğu şüphelilerin 7 yıl 6'şar aydan 15'er yıla kadar hapsi istenen iddianamede, şu isimler "şüpheli" olarak yer aldı:

"Abdulgani Cayhan, Abdulkadir Baydur, Abdullah Karahan, Ahmet Koçyiğit, Alican Kaplan, Alipaşa Şanlı, Aykut Erhan Turgut, Ayten Tekeş, Bekir Gürbüz, Belgizar Sazak, Bülent Kaya, Cebrail Arslan, Cemil Özen, Cemile Duman, Cengiz Paycu, Cezmi Gündüz, Civan Yıldırım, Çerkez Aydemir, Deniz Bozbey, Devrim Kahraman, Emel Emre, Erdal Turan, Erdal Yılmaz, Faik Deli, Feruh Çelik, Fikret Çalağan, Hadi Aslan, Hamdullah Yıldırım, Hanım Koçyiğit, Hasan Kaldık, Hasan Ölgün, Hayati Mehmetoğlu, İlhan Akbaş, İsmail Remzi Kaya, İzzettin Alpergin, İzzettin Ekin, Kasım Birtek, Lami Özgen, Lokman Özdemir, Mehmet Arda, Mehmet Bozgeyik, Mehmet Sadık Varli, Mehmet Sezgin İbin, Mehmet Sıddık Akın, Mesut Fırat, Metin Vuranok, Murat İrfan Işık, Mustafa Bozan, Mütahir Karakuş, Müzahit Karakuş, Nihat Kılınçalp, Niyazi Yılmaz, Osman İşçi, Özkan Yorgun, Reşit Sünbül, Sadrettin Kaya, Sakine Esen Yılmaz, Salih Ersan, Seyran Şık, Sibel Anıl, Sinan Gündüz, Sinan Muşlu, Şahin Kayıkçı, Şerif İldoğan, Tarık Kaya, Veysel Özhekti,

Yılmaz Güneş, Yılmaz Meşeli, Yılmaz Yıldırımcı, Yunus Akıl, Yusuf Kösele ve Zeyyad Ceylan."

İddianamede, "legal alanda örgütlenme zorluğu bulunan memurların organize edilmesi, bulundukları sivil toplum örgütü yapılanmalarında örgütsel tavır ve işleyiş sağlanması, grev gibi önemli bir sosyal ve ekonomik eylem gücü bulunan sendikaların terör örgütü kontrolüne alınması" amacıyla Kürdistan Halklar Topluluğu/Türkiye Meclisi (KCK/TM) içinde, sonradan "Demokratik Emek Platformu" (DEMEP) ismini alan bir yapı oluşturulduğu, şüphelilerin de KESK'e bağlı sendikaların iş kollarında, bu yapılanması içinde faaliyet gösterdikleri savunuldu.

Şüphelilerin sadece sendikal faaliyet yürüttüklerini belirttikleri bildirilen iddianamede, "Tamamı kamu çalışanı olan şüphelilerin maddi gelirlerinin belli olması, gün içerisindeki mesailerinin dışında örgütsel çalışma için yoğun mesai harcamak zorunda kalmaları, haklarında soruşturma yapılması halinde işlerini kaybetme risklerinin bulunduğunu bilmelerine rağmen büyük bir örgütsel disiplinle faaliyetlerine devam etmelerinin KCK-TM/DEMEP yapılanmasının KCK içerisindeki en organize örgütsel ideolojiye en sadık ve niteliği itibariyle en tehlikeli birimlerden biri olduğu açıkça anlaşılmaktadır" görüşüne yer verildi.

"Ülkeyi ve devleti karalayıcı eylemler"

Şüphelilerin, "eylem ve söylemlerinde, sürekli olarak ülkeyi ve devleti karalayıcı, tahkir edici eylemler içerisinde oldukları" ileri sürülen iddianamede, "Devlet memurluğu yemini yapmış olan kişilerin kamu görevi dışında her türlü yasa dışı eylemin içinde oldukları açıkça görülmektedir" denildi.

İddianamede şunlar kaydedildi: "Bu dosyadaki bütün şüpheliler kamu görevlisi, yani memur durumdadır. Şüpheliler tarafından, KCK örgütünün talimatları doğrultusunda, sözleşmede açıkça ifade edilen hedeflere yönelik, Demokratik Emek Platformunu oluşturarak örgütsel amaçlar için mücadele başlatıldığı görülmektedir. PKK terör örgütünün 30-40 yıllık geçmişinde dönemsel gelişmeler, uluslararası arenada yoğunlaşan tepkiler, terör faaliyetlerinin gizlenmesi, unutturulması veya başka amaçlarla sürekli olarak PKK, KADEK, KONGRA-GEL, KKK ve en nihayet KCK ismini kullanması gibi, KCK sözleşmesine uygun olarak kurulan DEK (Demkoratik Emek Konfederasyonu) ve DEH

(Demokratik Emek Hareketi) yapıları da yapılan soruşturma ve operasyonlarla deşifre edilmesi üzerine isim değiştirerek DEMEP adını almak suretiyle, yeni adıyla örgütsel faaliyetlere devam eden bir yapı konumundadır."

"DEMEP yapısının tamamen ve kesin olarak terör örgütü KCK'nın emir ve talimat zinciri içerisinde yer aldığı" ifade edilen iddianamede, DEMEP içindeki şüphelilerin, KESK ve bağlı sendikaların legal sistem içerisindeki konumlarını örgütsel faaliyetlere hasretme amacını gerçekleştirdikleri" öne sürüldü.

"Soruşturma konusu olan terör örgütü, devlet yapılanmasına benzer yapı oluşturacak kadar organize, yaklaşık 40 yıllık geçmişi olan, üyeleri arasında soruşturmalardan kurtulabilmeleri için örgüt üyelerine yardım eden çok sayıda hukukçu bulunan, üyeleri binlerce kez soruşturma geçirmesi nedeniyle eylemlerinde delil bırakmamak konusunda son derece dikkatli (toplantılarda salona kapalı telefon bile almadıkları anlaşılmaktadır) kompleks bir yapılanmadır" görüşüne yer verilen iddianamede, "KCK-DEMEP toplantılarında genel olarak toplantıya ölen terör örgütü mensupları için bir saygı duruşu yapılarak başlandığı" iddia edildi.

"KCK-DEMEP" yapılanması

İddianamede, "dosyadaki deliller ve kolluğun yaptığı araştırmaya göre, KCK/DEMEP yapılanmasının örgüt adına sorumlusunun, KESK Genel Başkanı Lami Özgen olduğu" öne sürüldü.

Lami Özgen, Mehmet Bozgeyik, Abdullah Karahan, Sakine Esen Yılmaz'ın "DEMEP'in merkez yürütme kurulunda", İzzettin Alpergin, Mehmet Sıddık Akın, Hasan Kaldık, Lokman Özdemir, Emel Emre, Metin Vuranok ve Seyran Şık'ın ise "KCK/DEMEP merkez yürütme kurulu içerisinde" yer aldıkları savunuldu.

İddianamede, diğer şüphelilerle ilgili olarak şunlar kaydedildi: "KCK/DEMEP, il, bölge ve Türkiye Meclisi olarak yapılanmıştır. Buna göre:

-Marmara bölgesinde, İstanbul'da şüpheliler Salih Ersan, Sibel Anıl, Faik Deli, Cemile Duman, Alican Kaplan, Yılmaz Meşeli. Kocaeli'de Mesut Fırat, Mütahir Karakuş, İsmail Remzi Kaya, Sakarya'da Hanım Koçyiğit.

-Ege bölgesinde, İzmir yapılanmasında Ahmet Koçyiğit, Hadi Aslan, Abdulkadir Baydur, Niyazi Yılmaz.

-İç Anadolu bölgesinde, Ankara'da Aykut Erhan Turgut, Bülent Kaya, Civan Yıldırım, Çerkez Aydemir, Cebrail Arslan, Devrim Kahraman, Erdal Turan, Feruh Çelik, Fikret Çalağan, İzzettin Ekin, Mehmet Arda, Mehmet Sadık Varlı, Mehmet Sezgin İbin, Murat İrfan Işık, Mustafa Bozan, Nihat Kılınçalp, Özkan Yorgun, Reşit Sünbül, Yılmaz Yıldırımcı, Yunus Akıl, Belgizar Sazak ve Eskişehir'de Alipaşa Şanlı.

-Örgütün 'Serhat' olarak adlandırdığı Ağrı, Van, Kars bölgesinde Cezmi Gündüz, Hayati Mehmetoğlu.

-Çukurova bölgesi Adana ve Mersin'de Yusuf Kösele, Cemil Özen ve Sinan Muşlu.

-Örgütün 'Amed' olarak adlandırdığı Diyarbakır bölgesinde Abdullah Karahan, Kasım Birtek, Sadrettin Kaya, Veysel Özhekti, Zeyyad Ceylan, Yılmaz Güneş, Ayten Tekeş, Sinan Gündüz ve Urfa'da Şerif İldoğan.

-Dersim bölgesinde, Tunceli'de Hasan Örgün, Malatya'da Tarık Kaya, Adıyaman'da Erdal Yılmaz ve Bekir Gündüz.

-Örgütün 'Botan' olarak adlandırdığı, Hakkari'de İlhan Akbaş, Lokman Özdemir, Mardin'de Hamdullah Yıldırım, Siirt'te Şahin Kayıkçı ve Bitlis'te Abdulgani Cayhan, DEMEP'in bölge ve il yapılanmalarında görev alan kişiler oldukları tespit edilenlerdir."

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AdanaAnkaraBitlisDiyarbakırEskişehirHakkariİstanbulİzmirMalatyaMardinMersinSakaryaTerörTunceliVanmemur
Görüş Bildir