'Kesin Bir Takvimlendirme Yapılamaz'

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Kesin Bir Takvimlendirme Yapılamaz

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, çözüm sürecine ilişkin, belli bir takvimlendirme yapılamayacağını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, 4. Avrasya El Sanatları ve Hediyelik Eşya Fuarı'nın açılışı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Anayasa Mahkemesi'nin 4+4+4 Yasası ile ilgili gerekçeli kararına ilişkin soru üzerine Bozdağ, Anayasa Mahkemesi'nin bugüne kadar bu konularla ilgili pek çok karar verdiğini hatırlattı.

İlk defa Anayasa'nın laiklik ilkesine ilişkin gerekçesine uygun bir karar verdiğini dü

şündüğünü belirten Bozdağ, şöyle konuştu:

"Çünkü anayasanın 2. maddesi çok açık şekilde cumhuriyetin niteliklerini tanımlıyor. Cumhuriyetin niteliklerinden birisi de laikliktir. Anayasa Mahkemesi kararına baktığınızda bu anlamda 2. maddeye uygun 24. madde ve bunların gerekçeleriyle uyumlu bir karar olduğunu görüyoruz. Daha önceki kararları bana göre anayasanın öngördüğü sınırlar içinde kararlar değildi. Müdahaleci, pozitif bir laiklik anlayışı ortaya koyuyordu. Öyle bir yaklaşım vardı. O yüzden biz her defasında bunu eleştiriyorduk. Bu açıdan laiklik ilkesine, anayasamızdaki çerçevesine uygun bir karar olduğunu görüyoruz."

Çözüm süreci

Bozdağ, "Çözüm sürecine ilişkin AK Parti ya da Bakanlar Kurulu içinde oluşan yeni bir karar var mı?" şeklindeki soru üzerine bunun bir süreci kapsadığını ve şu gün şu olacak diye belli takvimlendirme yapılamayacağını anlattı.

Zaman içinde sürecin ilerleyeceğini ve netice alınacağına işaret eden Bozdağ, silahların susması ve terör örgütü mensuplarının Türkiye topraklarını terk etmesinin önemli bir adım olduğunu söyledi.

Bozdağ, sürece ilişkin kesin bir takvimlendirme yapılamayacağına dikkati çekerek, terör örgütü unsurlarının, en kısa süre içerisinde Türkiye topraklarını terk edeceğine inandığını ifade etti.

Bahçeli koalisyonunun araştırılması

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın koalisyon döneminin araştırılmasıyla ilgili açıklamaları olduğunun hatırlatılması ve bununla ilgili yeni gelişmelerin sorulması üzerine Bozdağ, şu anda Meclis'te herhangi bir çalışma bulunmadığını ve konunun incelendiğini söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

4+4+4Adalet ve Kalkınma PartisiBakanlar KuruluBaşbakanBaşbakan YardımcısıBekir BozdağRecep Tayyip ErdoğanTerör
Görüş Bildir