Kerry, İlk Basın Toplantısında İran'ı Uyardı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Kerry, İlk Basın Toplantısında İran'ı Uyardı

Kerry, İlk Basın Toplantısında İran'ı Uyardı

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İran'ı "nükleer programıyla ilgili kaygıları ele alma" konusunda uyardı.

ABD Dışişleri Bakanlığı görevine başladıktan sonraki ilk basın toplantısını yapan Kerry, İran'ın nükleer silah edinmesini önlemeye kararlı olduklarını vurguladı.

Baskı ve diyaloğu içeren iki kulvarlı politikayı devam ettireceklerini belirten Kerry, "İran'a şunu vurgulamak istiyorum; diplomasi penceresi hala açık. Seçim nihayetinde İran'a ait. Uluslararası toplum, İran'ın (Kazakistan'a) ciddi biçimde müzakere etmeye ve nükleer programıyla ilgili kaygıları ele almaya hazır şekilde gelmesi halinde buna yanıt vermeye hazır. Eğer bunu yapmazlarsa o halde daha da tecrit edilmeyi seçmiş olacaklar. Seçim onların" diye konuştu.

"İran'ın nükleer programıyla ilgili bu sorunda, kazananın diplomasi olmasını sağlamaya hazırız" diyen Kerry, ABD Başkanı Barack Obama'nın, barışçıl bir nükleer programı konuşmaya hazır olduğunu söylediğini hatırlattı.

Kerry, "İran'ın önünde bir seçim var. Dünyaya, (programın) barışçıl olduğunu kanıtlamaları gerekiyor ve biz de makul şekilde oturup bunu nasıl yapabileceklerini ve hepimizin nasıl tatmin olabileceğini müzakere etmeye hazırız" ifadesini kullandı.

Kerry, Obama'nın, tercihinin diplomatik çözüm olduğu yönündeki sözlerini de anımsatarak, "Ancak bunu sağlayamazsa İran'ın nükleer silah sahibi olmamasından emin olamak için gereken her şeyi yapmaya hazır" dedi.

Kerry ayrıca, İran'ın uranyum zenginleştirme programının hızını artırma planlarını "kaygı verici ve rahatsız edici" olarak niteledi.

Suriye'deki olaylar

Kanada Dışişleri Bakanı John Baird ile görüşmesinin ardından düzenlenen

ortak basın toplantısında Kerry'ye bir gazeteci, Amerikan medyasında yer alan, bir önceki Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da dahil bazı üst düzey yönetim yetkililerinin Suriyeli muhaliflere silah sağlanmasını desteklediği yönündeki haberleri hatırlatarak, "Senato'dayken bu plan hakkında bilgilendirilmiş miydiniz? Bu plan hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce muhalifleri silahlandırmaya başlamanın zamanı mı?" yönünde soru yöneltti.

Kerry, "Öncelikle Beyaz Saray'da ne görüşmeler yapıldığına dair bilgim yok ve geriye gitmeyeceğim. Şimdi yeni bir yönetim görev başında, Başkan Obama'nın ikinci dönemi. Ben yeni Dışişleri Bakanı'yım ve bu noktadan sonrasına bakacağız" dedi.

Yönetimdeki herkesin ve dünyanın diğer kesimlerindeki insanların, Suriye'de devam eden şiddetten derin kaygı duyduğunu ifade eden Kerry, sözlerine şöyle devam etti:

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBarack ObamaİranSuriye
Görüş Bildir