Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kent Hareketleri'nden Egemen Bağış'a Olimpiyat Yanıtı

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Kent Hareketleri'nden Egemen Bağış'a Olimpiyat Yanıtı

Kent Hareketleri'nden Egemen Bağış'a Olimpiyat Yanıtı

''Her çeşit politik görüşten mahallelerimiz ağımız içindedir. İktidar ile muhalefet arasındaki Olimpiyat tartışması bizim dışımızda olup bu zemine çekilmeyeceğimizi bildirmek isteriz.''

Kent Hareketleri, "Olimpiyatlara Hayır" kampanyası nedeniyle bazı yayın organlarında ve bizzat Egemen Bağış'ın hedef göstermesiyle ilgili açıklamalarında böyle diyor.

Açıklama Birleşmiş Milletler (BM) önceki Konut Hakkı Raportörü Miloon Kothari’nin ziyareti sırasında başlatılan Olimpiyatlara Hayır kampanyasının Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve İngiltere başta olmak üzere demokratik ülkelerin Anti-Olympics kampanyalarından hiçbir farkı olmadığını hatırlatıyor.

"Kent Hareketlerinin meramı mahallelerinde kalma hakkı olarak özetlenebilinir. Komşuluk ilişkileri, sosyal ağları, dayanışma ve özgün kültürleri ile mahallelerimiz bizler için sadece yaşam alanı değil yaşamın kendidir.

Açıklamadan satır başları şöyle

Olimpiyat yıkım getiriyor Oyunlar bahanesiyle sermayeye inşaat alanları açarken yoksula, mahalleye yıkım getirmekte, 10’a katlanan bütçelerle ülke bütçelerini zora sokmakta, ülkeleri borç bataklarına sürüklemekte ve tam da bu nedenlerden kentlerde isyanlara ve patlamalara neden olmaktadır.

Yunanistan ve Brezilya Yunanistan’ın bugünkü ekonomik sıkıntıları ve Atina’daki halk isyanlarının gerisinde 10’a katlanan Atina 2004 Olimpiyat bütçesi yattığı gibi en son Brezilya’daki ayaklanmaların bir nedeni de yine Olimpiyatlardır.

İkaz demokratik bir görev Kent Hareketleri, ülkenin gelecekte başına gelebilecek sosyal ve ekonomik maliyetlere ve de sosyal patlamalara karşı uyarı yaparken, Sayın Bakan’ın iddialarının tam aksine, ülkenin geleceğini düşünmekte ve siyaseti sadece bugün olarak gören politikacıları ikaz etmeyi demokratik bir görev bilmektedir.

Kent Hareketleri, "adil ve insani bir kent" için 2010 yılında yola çıkan, her çeşit inanç, ideoloji ve politik görüşten meslek grubu temsilcileri, sanatçı örgütleri, platformlar, girişimler ve konut hakkı savunucularını bünyesinde bulunduran, 20’nin üzerinde mahalle derneği tarafından kuruldu.

BM İnsan Hakları Komiserliği bünyesinde bulunan Konut Hakkı Raportörlerine ve ayrıca BM İnsan Yerleşimleri Birimi Habitat’a danışmanlık yapan uluslararası konut hakkı koalisyonu Habitat International Coalition'ın (HIC) da üyesi. (NV)

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBirleşmiş MilletlerBrezilyaEgemen BağışİngiltereYunanistan
Görüş Bildir