Kenevir Üretimi 19 İlde Yasallaştı

 > -

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Resmi Gazete’nin 29 Eylül'deki sayısında Kenevir Yetiştiriciliği ve Kontrolü Hakkında Yönetmelik yayımlayarak 19 ilde kenevir üretimine izin verdi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından alınan karara göre Türkiye’nin 19 ilinde izin alınması şartıyla kenevir üretimine izin verildi. 

 Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre izinli kenevir yetiştiriciliği; Amasya, Antalya, Bartın, Burdur, Çorum, İzmir, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Malatya, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat ve Zonguldak illerinde ve bu illerin bütün ilçelerinde yapılabilecek. Fakat Yönetmelik çerçevesinde belirlenen hükümlere uymak şartı ile bilimsel araştırma amacıyla ana veya tali bitki olarak kenevir yetiştiriciliğine belirtilen bölgeler dışında da izin verilebilecek.

Kenevir yetiştiriciliğine getirilen düzenleme ile bu ürüne bağlı uyuşturucu madde üretiminin engellenmesinin sağlanmasına yönelik izinli ve izinsiz kenevir yetiştiriciliğine dair yapılacak işlemlere ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

İhtiyaç hallerinde yetiştiricilik bölgelerini azaltmak veya çoğaltmak için Bakanlık yetkili kılındı. Bu kapsamda, Bakanlık yeni yetiştiricilik bölgeleri ihdas edebileceği gibi mevcut yetiştirme bölgelerini de iptal edebilecek.

Yetiştiricilik izni en fazla üç yıl geçerli olacak

Kenevir yetiştiriciliği için başvuruda, çiftçinin daha önce izinsiz kenevir ekme, uyuşturucu imal etme, dağıtma, ticaretini yapma veya kullanma suçu işlemediğine ilişkin taahhütname verilmesi gerekiyor.

Yönetmeliğe göre yetiştiricilik izni; lif, tohum, sap ve benzeri amaçlara yönelik başvurularda en fazla bir üretim dönemi, bilimsel araştırmalar için yapılan başvurularda proje uygulama süresi dikkate alınarak en fazla üç yıl geçerli olacak.

Ayrıca, Bakanlığın il veya ilçe müdürlükleri teknik personelince kenevir yetiştiriciliği izni verilen yerler kenevirin ekiminden hasada kadar en az ayda bir defa kontrol edilecek.

Esrar üretimi serbest mi?

Lif, tohum, sap ve benzeri amaçlara yönelik izinli kenevir yetiştiriciliği yapmak isteyen çiftçiler, 1 Ocak-1 Nisan tarihlerinde yetiştiricilik yapacakları yerin en büyük mülki idare amirliğine başvuracak. 

Kenevir yetiştiriciliği yapan çiftçiler, kamu görevlilerinin yetiştiricilik alanında yapacağı kontrollere yardımcı olmakla, hasat sonrasında esrar elde edilmesini önlemek için kenevirin yan dal, yaprak ve çiçek gibi artıkları derhal imha etmekle yükümlü kılındı. 

Hangi amaca yönelik olursa olsun izinsiz yetiştirilen kenevirler imha edilecek ve konu adli mercilere intikal ettirilecek.

Kenevirin üretimi için başvuruda, çiftçinin daha önce izinsiz ekim, uyuşturucu imal etme, dağıtma, ticaretini yapma veya kullanma suçu işlemediğine ilişkin taahhütname verilmesi gerekiyor.

Kenevir yetiştirmek için koşullar neler?

Yönetmeliğe göre yetiştiricilik izni; lif, tohum, sap ve benzeri amaçlara yönelik başvurularda en fazla bir üretim dönemi, bilimsel araştırmalar için yapılan başvurularda proje uygulama süresi dikkate alınarak en fazla üç yıl geçerli olacak.

Ayrıca, Bakanlığın il veya ilçe müdürlükleri teknik personelince izin verilen yerler kenevirin ekiminden hasada kadar en az ayda bir defa kontrol edilecek.

Kenevirin faydaları neler?

 • Bir dönümlük kenevir, 25 dönümlük orman kadar oksijen üretir.

 • Bir dönümünden, dört dönüm ağaca eş kâğıt çıkar.

 • Bir ağaç 20-50 yılda yetişir, kenevirse dört ayda…

 • Kenevir 8 kez kâğıda dönüştürülebilir, ağaç 3 kere…

 • Dönüşümlü ziraatta uygun yaz bitkisidir, dünyanın her yerinde kolaylıkla yetişir.

 • Çok az suya ihtiyaç duyar.

 • Kendisini böceklerden korumak için tarım ilacına ihtiyacı yoktur, dayanıklıdır. Yani kenevirle yapılan tekstil ürünleri yaygınlaşsa tarım ilacı sektörüne de gerek kalmaz.

 • Tüm petrokimya ürünleri yenilenebilir olarak kenevirden daha ucuza üretilebilir.

Kenevirin kullanıldığı başlıca sektörler:

 • İlaç yapımı

 • Kâğıt yapımı

 • Yakıt yapımı (bio yakıt)

 • Kumaş yapımı

 • Otomotiv sektörü

 • Petrol ve petrokimyanın kullanıldığı her alanda alternatif

 • Kozmetik ve sabun yapımı

Kenevirin medikal ve çevresel kullanımı

 • AİDS ve kanser tedavisinde kemoterapi ve radyasyon etkisini, ayrıca ağrıyı azaltmada kullanılıyor.

 • Glokom, artrit, romatizma, kalp, sara, astım, mide, uykusuzluk, omurga rahatsızlıkları gibi en az 250 hastalığın tedavisinde kullanılıyor.

 • Bazı doktorlar bilinçaltı temizliği için kenevirin tek yöntem olduğunu söylüyor. Eski yıllarda, eski medeniyetlerde bu gerekçe ile yoğun olarak kullanılıyordu.

 • Bataklık kurutmada çok etkilidir.

 • Radyasyon temizleyicidir.

 • Olağanüstü miktarda Oksijen üretir.

 • Bir dönümlük kenevir, 25 dönümlük orman kadar oksijen üretir.

T24

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cem-karakus2

https://www.youtube.com/watch?v=voHNHRZ0qUU

tyhpon

Bu paylaşımdan sonra Küçükçekmece,Bağcılar,Fikirtepe vb. ilçelerde nufus azalması olduğu yönünde bilgiler aldım nereye gidiyo bu insanlar ?

pocchini

KA FA 1500 arkadaşlar

ceyhun-cihan-ceylan

Türkiye'de Şimdi Ne Snoop Dogg'lar Yetişir :D

hosafagizli

O süper bir haber tşk onedio ekibi :DWeqw.

omer-cengiz-polatdemir

köşe başında bekliyor bu ayanlar...

mustybal

ulan helal olsun be! adam gibi bi karar aldı devlet ! inşallah üreticisi çok olurda büyük illerdeki kirli hava sorununa bi yardımı dokunur !

isminivermekistemeyenyazar

Lan Amasya'da da yasallaşmış ahodahsjaoah köye gidip dedemin tarlasının kıyısına köşesine 2 tohum atasım geldi dağın başı zaten kimse görmez falan ahshsjdjajaah

haciz-mahallinde-halay-ceken

bende aynısını düşündüm la ehehehe bende amasyalıyım

isminivermekistemeyenyazar

Ooo harika beraber çalışabiliriz! Yalnız bu fikiri yazıya ilk ben döktüğüm için kârın %60'ı benim %40'ı senin olur. Baştan anlaşalım :) bu arada neresindensin sen

haciz-mahallinde-halay-ceken

gümüşhacıköylüyüm lakin doğma büyüme ist

isminivermekistemeyenyazar

Evet biliyorum orayı bir kac kez gitmiştim. Ben de Taşova'danım lakin doğma büyüme ist

haciz-mahallinde-halay-ceken

şahane

isminivermekistemeyenyazar

O zamannnn let's cook pardon let's plant seeds ahahahah

ayna-efendi

uyuşturucu üretiminin engellenebileceğini sanmıyorum, durduk yerde izin verilmemiştir birilerinin cebi doldurulacaktır belki de

vertenyan

Şu sondaki avantajlarını yazacaktım, gördüm ki belirtilmiş. Aslında bu kadar pozitif yönü olan bir bitkinin bunca zaman uyuşturucu(!) kategorisi altına alınıp tabu haline getirilmesi başlı başına mantıksız keza şuan böyle bir gelişmenin olması da aslında sevinilecek bir durum değil. Nedeni ise bu sektör direk tekel halinde ortaya çıkacak ve eminim ki devletle de arası iyi olacak. Aksi takdir de: 'binilmeyecek eşeğin önüne ot konmaz'.

sodom-and-gomorrah

Şu bokun kafasını sevmeyen bi ben miyim?

sek

Bu fikri ortaya atanı çıkarın kesin keştir ama hayırlı bir işe vesile olmuş oluyor =D

euphrates

Şaka maka eğer gerçekten uyuşturucu olarak üretilmesi engellenirse gayet olumlu bir karar.

euphrates

Smoke weed everyday.

devilwithin

Bu kenevir bi harika dostuuum

invisible-man

dostum bu mal çok iyi :D

meleenk

https://onedio.com/haber/dunyanin-en-onemli-uretim-bitkisiyken-yasaklanan-kenevir-hakkinda-16-cok-ilginc-bilgi-732043 şu haberden sonra benim kenevire bakış açım değişti neden olmasın kontrol sağlandıktan sonra.

the-big-lebowski

Tarim ilaci sektorune gerek kalmaz , petrokimya urunlerinin alternatifidir. Simdi neden yasaklandigini anladiniz mi sayin amina koduklarim

overlyattachedpanda

biz de bunu yedik. Yani kesin çok dürüstçe üretimini yaparlar sadece kesin yavvvv valla bak

idanthyrsus

Kenevirle kanseri yenen bir çok insan var

trane1

Bir kez daha haksız olmadığımızın farkına varmış bulunmaktayız.

erlik

lan diyorum neden bizim memlekette bayram havası var ? Artık herkes kapıya bir saksı koyup polis sorunca " abü kenevir yetiştiriciliği işine gireceğiz de, etüt çalışması yapıyoruz. "

oliver

çikolatası olan var mı? :D

melih-ugur-oktar

OOHH KAFASI YENİ GELDİ KANKA :D

Gizli Kullanıcı

geçen ki tepkiler görülmüş galiba :)

haylazadam

nası canım çekti yaaa :) harman kalmışım

Başlıklar

AntalyaİzmirKanserKayseriKütahyaMalatyaSamsunUyuşturucuYozgat
Görüş Bildir