Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ölümün Nasıl Geleceği Belli Olmuyor: Kendi İcatlarıyla Ölüme Giden 15 Mucit

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Henry Winstanley-Deniz Feneri (1703): Eddystone kayaları üzerinde bulunan ilk deniz fenerini yapan İngiliz deniz feneri mimarı
Winstanley, yaptığı deniz fenerinin sağlamlığını kontrol etmek için bir fırtına sırasında deniz fenerinin içinde bulunmak istedi
Deniz feneri yıkıldı ve Winstanley yanındaki beş kişiyle birlikte hayatını kaybetti.

Çocukluğundan beri en büyük halin uçmak olan Otto Lillienthal planörü icat ederek havacılık tarihine büyük katkıda bulunurken kendi hayatının sonunu hazırlamıştır.
Fırtınalı bir günde uçmak istemesinin ardından kontrolü kaybeden Lillienthal kendi evinin çatısına düşerek öldü.

Michael Dacre - Uçan Taksi (2009): Michael Dacre, 8 koltuklu uçan taksisi ile malezya'da bir tarlaya çakıldı

Henry Smolinski - Uçan araba (1973): Bir diğer uçan araba trajedisi 1973'te gerçekleşti. Smolinski, mekanik bir arıza sebebi ile düşen 'uçan araba'sında hayatını kaybetti

Tan Chengnian-Hafif Uçak (2007): Çin'de köylü Da Vinci olarak tanınan Tan Chengnian, tasarladığı küçük uçağı ile yol alırken bir köy evinin avlusuna düştü. Çarptığı ev yılıkdı, Chengnian enkaz altında kalarak öldü.

Soucek Karel - Kapsül (1985): Kanadalı profesyonel bir dublör olan Karel Soucek Niagara Şelalesi'nden aşağı atlamasını sağlayacak modifiye edilmiş bir varil geliştirdi. Niagara şelalesinden atladıktan sonra ufak birkaç kanamayla hayatta kaldı. 1985 yılında Teksas'ta Houston Astrodome adındaki özel olarak yapılmış 180 fit yüksekliğindeki şelaleden yapacağı atlayışı finanse etmesi için bir şirketi ikna etti.Maalesef atlayış başarısızla sonuçlandı ve Karel Soucek havuzun merkezi yerine kenarına çarptı. Kapsül parçalara ayrıldı ve Karel Soucek hayatını kaybetti.

Thomas Andrews Jr - Titanic gemisi (1912): Gemi mühendisi Thomas Andrews, suya indirildiği dönemde dünyanın en büyük transatlantiği olan Titanic'i tasarladı ve inşaa etti. İlk seferine çıktıktan yanlızca 4 gün sonra buz dağına çarparak batan bu dev gemide ölen 1517 kişinin içinde o da vardı.

Alexander Bogdanov - Kan nakli (1928): Kan nakli ile hastalıkları tedavi edebileceğini ispatlamaya çalışan Rus bilimadamı bu deneyleri kendisi üzerinde de yapmaya kalkınca asitanından kaptığı sıtma ve verem bakterileri nedeni ile hayatını kaybetti.

William Bullock - Döner parçalı matbaa (1867): William Bullock klasik matbaalar yerine dönen merdanelerle çok daha hızlı baskı yağılabileceğini ispatlamak için bir matbaa geliştirdi. Ne hazindir ki makinalardan birini tamir etmeye kalkarken ayağını dişlilere kaptırdı. hemen ameliyata alınan Bullock, aşırı kan kaybından öldü.

Marie Curie - Radyum / Radyasyon (1934): Radyoaktivite üzerine yaptığı çalışmalarla iki kez Nobel Ödülü kazanan Marie Curie aynı zamanda Nobel Ödülünü alan ilk kadın ve bu ödülü iki kez kazanan ilk biliminsanı olmuşur. Uranyum la yaptığı deneyler sonucu radyoaktiviteyi keşfetti. Toryum un radyoaktif özelliğini buldu ve radyum elementini ayrıştırdı. Ancak bu deneyler sırasında o kadar çok radyasyona maruz kaldı ki aşırı radyoaktiviteye bağlı kan kanserinden öldü.

Donald Campbell - Mavi Kuş K7 (1967) Hydroplane türü jet motorlu bir deniz aracıyla rekor üzerine rekor kırarken Mavi Kuş adlı deniz aracı ile 510 kilometreye ulaştığı sırada kaza geçirip feci şekilde öldü.

1967'deki kazanın enkazı 2001'de çıkartıldı.

Franz Reichelt - paraşüt: Uçan Terzi olarak tanınan Avusturyalı terzi. Modern bir paraşüt gibi giyeni yavaşça yere doğru indiren bir palto geliştirdi. Giysisini Eyfel kulesinin ilk güvertesinden, 60 metre yükseklikten denedi. Bir izleyici grubu ve kamera ekibinin de bulunduğu deneyde dümdüz aşağı doğru düşerek hayatını kaybetti.

Thomas Midgley - Otomatik hasta yatağı: Thomas Midgley, bilimin endüstriyel uygulamalarına merak salan Amerikalı kimyager ve mühendisti. Hayatı boyunca övülmesine rağmen, kurşunlu benzini ve kloro floro karbon gazını bulması nedeniyle atmosfere en çok zararı dokunan kişi olarak tarihe geçti. Daha sonra kurşun zehirlenmesi ve çocuk felci yüzünden kötürüm oldu ve kendini yataktan kaldıracak bir düzenek geliştirdi. Fakat 55 yaşında bu düzeneğin makarası tarafından boğularak hayatını kaybetti.

Li Si
İşkence sandalyesinin mucidi olan Li Si, vatan haini ilan edildi ve kendi icadında kan kaybederek yaşamını yitirdi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriÇinFırtınaİngiltereNobel
Görüş Bildir