Kenan Yılmaz Neden Öldü?

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

DHA Doğan Haber Ajansı - son dakika haberleri - flaş haber -

DHA Doğan Haber Ajansı - son dakika haberleri - flaş haber -

DHA - SULTANGAZİ'de 25 yaşındaki Kenan Yılmaz, polis merkezinde fenalaştı, ambulansla hastaneye götürüldü ama öldü.

Ailesine göre Kenan Yılmaz'ın ölümüne, gözaltında tutulduğu polis merkezinde gördüğü kötü muamele yol açtı. Bu iddia adliyeye taşındı, aile suç duyurusunda bulundu. Gencin ölümünün üzerindeki sır perdesini, adli tıp raporu kaldıracak.

2 yıl önce karıştığı kavgadan dolayı hakkında arama kararı olan 25 yaşındaki Kenan Yılmaz, 9 gün önce polis tarafından gözaltına alınarak Esentepe Polis Merkezi'ne götürüldü. Nezarette fenalaşarak ambulansla hastaneye kaldırılan Yılmaz, yaşamını yitirdi. Baba Cevat Yılmaz ve avukatı Adnan Küpçük'ün iddasına göre, Kenan Yılmaz karakolda görevli polislerden gördüğü şiddet yüzünden hayatını kaybetti.

GÖZALTINA ALINDI

Yaklaşık 2 ay önce cezavinden tahliye edilen Kenan Yılmaz, 22 Mayıs 2012 tarihinde saat 01.40'da hakkında yaralama suçundan dolayı arama kararı bulunduğu gerekçesiyle polisler tarafından gözaltına alınarak Sultangazi'deki Esentepe Polis Merkezi'ne götürüldü. Polis merkezinin nezaretinde henüz bilinmeyen bir nedenden dolayı fenalaşması üzerine sabah saatlerinde ambulansla Bakırköy Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Kenan Yılmaz burada hayatını kaybetti.

POLİSLERE "KASTEN ADAM ÖLDÜRME" İDDİASIYLA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Olayla ilgili Gaziosmanpaşa Adliyesi Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunan Yılmaz ailesinin avukatı Adnan Küpçük, "Şikayet konusu ve suçun asıl unsurları 'Kasten adam öldürme', 'İşkence ve eziyet', 'Görevi kötüye kullanma', 'Hürriyetten yoksun bırakma' suçlarıdır. Bu suçlardan şikayetimizi yapıyoruz. Olayın olduğu saatler içerisinde Esenler Polis Merkezi'nde görevli olan bütün memurlar suç duyurumuzda şüpheli olarak görülecek. Bu saatten sonra bütün soruşturma Cumhuriyet Savcılığının elinde. Biz Bakırköy Devlet Hastanesinin ve Adli Tıp raporlarını talep etmekteyiz. Darp olduğu apaçık ortada. Ölüm sebebi de büyük bir olasılıkla darp ve buna bağlı travma. Raporların gelmesiyle her şey kesinlik kazanacak. Burada savcılığın aydınlatması gereken husus cinayet ihmalle mi oluştuğu yoksa kasten mi oluştuğu konusudur" dedi.

"VÜCUDUNDA YARALAR, ŞİŞLİKLER VE MORLUKLAR VAR"

Şüpheli veya şüphelilerin biran evvel tespit edilmesi gerektiğini belirten Adnan Küpçük, şöyle konuştu:

"Polis merkezine gidip raporlara, polis tutanaklarına ve karakol kayıtlarına bakmak istedim. Buna izin vermediler. Kenan'ın durumunu sorduğumuzda da bana 'Burada yarım saat kaldı. Sonra hemen hastaneye gönderdik' dediler. 22 Mayıs gecesi 01.40'da karakola giriş yaptığı gözüküyor. Saat 06.40'da hastaneye giriş saati. Morgda çektiğimiz fotoğraflarda açık bir şekilde darp olduğu belli. Vücudunun çeşitli yerlerinde yaralar, şişmeler ve morluklar var. Adli Tıp raporları da bunu doğrulayacak zaten. Ben karokolda polislere darp olduğunu söylediğimde, 'Hayır onlar darp değil kendisi zaten baygındı' dediler. Polis burada doktor gibi davranıyor. Neden ailesine haber vermediniz, diye sorduğumda ise, 'Biz iyileşmesini bekledik' dediler. Polisin görevi doktorluk değil, hastanın iyileşmesini beklemek değil. Eğer çocuk hastaysa onun derhal hastaneye götürülmesi gerekiyor. Kanuna göre gözaltı işlemlerini bile ertelemeniz gerekiyor. Kaldı ki burada darp olduğu alenen belli. Vücudunda ciddi morluklar var. Polis, Kenan'ın kendi kendini yaraladığını, ambulans beklerken orada itiş kakış olduğunu söylüyor. Bariz bir şekilde polis şiddeti. Bariz bir şekilde polisin ihtimali" diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Polismemurlartahliye
Görüş Bildir