Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kekeme İnsanların Nasıl Takılmadan Şarkı Söyleyebildiğini Hiç Merak Etmiş miydiniz?

242PAYLAŞIM

Kimimiz şarkı yarışmalarından, kimimizse günlük hayattan aşinayızdır kekeme insanların şarkı söyleyebilmesine. Peki ama bunu nasıl başarıyorlar? Gelin cevabı bilimden alalım.

Kaynak: http://bilimgenc.tubitak.gov.tr/makale/k...

Öncelikle kekemeliğin iki grup altında incelendiğini belirtelim.

Bunlardan ilki; herhangi bir tetikleyici olmaksızın çocukluğun erken dönemlerinde ortaya çıkan gelişimsel kekemelik.

İkincisi ise felç veya kafa travması gibi beyin hasarları sonucu ortaya çıkan nörolojik kekemelik.

Bu mini bilgiden sonra gelelim konumuza: Nasıl oluyor da konuşurken zorluk yaşayan kekemeler, zorlanmadan şarkı söyleyebiliyor?

Bu durumun nedeninin, konuşma sırasında beynin sol tarafı etkinken, sayı saymak ya da bilinen bir şarkıyı söylemek gibi mantıksal bir düşünme süreci gerektirmeyen sözlü ifadelerde beynin ağırlıklı olarak sağ tarafının etkin olması olduğu düşünülüyor.

Yani benzer davranışlar olarak görülseler de, konuşma ve şarkı söyleme aslında tamamen farklılar.

Nitekim beynimizde, bu iki olay apayrı mekanizmalar tarafından kontrol ediliyor. Dolayısıyla konuşmada sıkıntı yaşanırken, müzik söyleme işi tamamen rahat bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.

Aslına bakılırsa bu durum yalnızca kekemelerde değil, beyin hasarı nedeniyle konuşma güçlüğü yaşayan insanlarda da görülüyor.

Tam olarak bu nedenle de felç, beyin hasarı gibi sorunlar nedeniyle konuşma problemi yaşayan insanların tedavisinde şarkı söyleme terapileri kullanılabiliyor.

Ek bir bilgi olarak verelim: Kekemeler şarkı söylemenin dışında, hiç takılmadan fısıldaşabiliyorlar da.

Hatta kendi seslerini duymadıklarında da takılmadan konuşabiliyorlar. Bu nedenle de bazı bilim insanları, kekemeliğin nedeninin konuşma süreçlerinde ortaya çıkan bir problem değil, beynin sol tarafındaki bir bozukluk sonucu duyusal verilerin doğru şekilde birleştirilememesi olduğunu düşünüyor.

Özetle bu ilginç durumun perde arkasındaki bilim böyle...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
deniz-kara4

kıng speechı ızleyın burda anlatılanların hepsı var

hazal-venus1

OHA LEA VAR

Görüş Bildir