KCK Açlık Grevleriyle İlgili Açıklama Yaptı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

KCK: 'Makul Talepler Karşılanırsa Açlık Grevleri Bitebilir' | Sol Haber

KCK: 'Makul Talepler Karşılanırsa Açlık Grevleri Bitebilir' | Sol Haber

KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı, cezaevlerinde açlık grevinde olan tutsakların taleplerinin “haklı ve gerçekçi” olduğunu belirterek, makul taleplerin karşılanmasıyla eylemliliğin sona erebileceğini duyurdu.

Cezaevlerinde 56. Gününe giren açlık grevlerine ilişkin bir açıklama yapan KCK, makul taleplerin karşılanması sonucunda açlık grevi eyleminin sona erebileceğini duyurdu.

ANF ’de yer alan habere göre, KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı, cezaevlerinde açlık grevinde olan tutsakların taleplerinin “haklı ve gerçekçi” olduğunu belirterek, AKP hükümetini bu talepleri karşılamaya çağırdı. KCK, “Hareket olarak, şahadetlere yol açmadan, direnişin makul taleplerinin karşılık bulması temelinde sürdürülen eylemliliğin sonlanabileceğine inanıyoruz” dedi.

Abdullah Öcalan’ın Kürt sorunu konusunda büyük çaba sarf ettiği ancak tecrit ve izolasyon altında tutulduğunun belirtildiği açıklamada, 10 bine yakın insanın cadı avı misali tutuklandığına değindi.

Açlık grevleri kararının tutsaklar tarafından alındığının belirtildiği açıklamada şöyle denildi:

“AKP devleti, zindan direnişçilerinin haklı ve meşru taleplerini görmezden gelen bir tutum içerisine girerek, şahadetlere adeta kapı aralayan, ölümleri bekleyen zihniyetinden ısrar etmektedir. Hareket olarak, tutsak yoldaşlarımızın taleplerini haklı, gerçekçi ve karşılanabilir talepler olarak görüyor ve destekliyoruz.

Ölüm sınırında seyreden tutsak yoldaşlarımızın direnişi, 56. gününe girmiş olup oldukça kritik bir noktaya gelmiştir… Hareket olarak, şahadetlere yol açmadan, direnişin makul taleplerinin karşılık bulması temelinde sürdürülen eylemliliğin sonlanabileceğine inanıyoruz. Bunun için, cezaevi direnişçilerinin makul taleplerinin karşılanması yönünde herkesin değerli çabalarını yoğunlaştırmaya, AKP hükümetini de çözüme hizmet etmeyen üslup ve tutumundan vazgeçip, direnişçilerin taleplerini karşılamayı bir zafiyet ve geri adım atma olarak algılamadan, çözüm için çaba gösterenlere olumlu karşılık vererek, üzerine düşeni bir an evvel yerine getirmeye çağırıyoruz.”

Haberin Tamamı İçin:

Açlık Grevleri Bitirilebilir! | Radikal

DİYARBAKIR - PKK , kendisine yakın bir internet sitesinde PKK/ KCK 'lıların 56 günden bu yana cezaevlerinde sürdürdüğü açlık grevleriyle açıklama yaptı. 'KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı' adı altında yapılan açıklamada, açlık grevine katılanların bu eylemi kendi iradeleriyle yaptığı belirtildi. Açıklamada, halk, demokratik kamuoyu, BDP yöneticileri, sivil toplum örgütleri, sanatçı, yazar, aydınların, kamuoyu vicdanını temsil eden herkesin harekete geçerek, “zindanlardaki onurlu direnişi sahiplenmenin” ahlaki ve vicdani gereklerini yerine getirme büyük çabası içerisinde olduğu belirtildi.

Açıklamanın son bölümünde ise “şahadetlere yol açmadan” eylemin “makul taleplerinin karşılık bulması temelinde” sonlanabileceği belirtildi. Ayr...

Haberin Tamamı İçin:

KCK Açlık Grevleriyle İlgili Açıklama Yaptı

PKK'nın üst kuruluşu olan KCK'nın Kandil Dağı'ndaki elebaşları, PKK/KCK'lıların cezaevlerinde sürdürdüğü açlık grevlerinin makul taleplerin karşılık bulması halinde sonlandırılabileceğini açıkladı.

PKK/KCK, kendisine yakın intirnet sitesi aracılığıyla yaptığı açıklamada, cezaevlerinde PKK/KCK'lıların 56 günden bu yana cezaevlerinde sürdürdüğü açlık grevleriyle açıklama yaptı. 'KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı' adı altında yapılan açıklamada, açlık grevine katılanların bu eylemi kendi iradeleriyle yaptığı öne sürüldü. Açıklamada, halk, demokratik kamuoyu, BDP yöneticileri, sivil toplum örgütleri, sanatçı, yazar, aydınların kamuoyu vicdanını temsil eden herkesin harekete geçerek, zindanlardaki onurlu direnişi sahiplenmenin ahlaki ve vicdani gereklerini yerine getirmenin büyük çabası içerisinde olduğu belirtildi.

Açıklamada, "Kuşku yoktur ki, bu, son derece anlamlı ve değerli bir çabadır. Ne var ki, AKP devleti, zindan direnişçilerinin haklı ve meşru taleplerini görmezden gelen bir tutum içerisine girerek, şahadetlere adeta kapı aralayan, ölümleri bekleyen zihniyetinden ısrar etmektedir. Hareket olarak, tutsak yoldaşlarımızın taleplerini haklı, gerçekçi ve karşılanabilir talepler olarak görüyor ve destekliyoruz" denildi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAçlık greviAdalet ve Kalkınma PartisiBarış ve Demokrasi Partisi
Görüş Bildir