KCK: 'Çekilme Durdu, Ateşkes Sürüyor'

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

KCK: 'Gerillaların Geri Çekilmesini Durdurduk'

KCK, Türk hükümetinin demokratikleşme ve Kürt sorununun çözümü konusunda adım atmaması sonucu gerillanın geri çekilmesini durdurduklarını duyurdu.

ANF

Haberin Tamamı İçin:

KCK Çekilmeyi Durdurdu

KCK, hükümetinin demokratikleşme ve Kürt sorununun çözümü konusunda adım atmaması sonucu PKK'lı teröristlerin geri çekilmesini durdurduklarını duyurdu.

PKK elebaşlarından Cemil Bayık geçtiğimiz hafta gazetecilere yaptığı açıklamada "1 Eylül’e kadar Türk hükümetine süre vermiştik. Şimdiye kadar bir şey görmedik. Bu şu anlama geliyor: sorunu çözmek istemiyor, ezmeyi esas alıyor. Savaşmak istiyor. Buna karşı kendimizi savunacağız. Gerillayı durduruyoruz. Eğer operasyon yaptıklarını görürsek, bu operasyonlara karşı meşru savunma yapacağız. Savaşı daha da şiddetlendirmek isterlerse, Güney’e (Kuzey Irak) gelen grupları yeniden göndereceğiz” demiş bu açıklama tartışmalara neden olmuştu.

Hürriyet

Haberin Tamamı İçin:

KCK: 'Hükümet Adım Atmadığı İçin Çekilmeyi Durdurduk'

KCK'dan yapılan açıklamada, "Hükümet adım atmadığı için çekilmeyi durdurduk" denildi. Açıklamada, 'çekilmenin durmasının sürecin sona erdiği anlamına gelmediği' de belirtildi.

KCK 'dan yapılan açıklamada, "Hükümet adım atmadığı için çekilmeyi durdurduk, ateşkes sürüyor" denildi.

KCK, Hükümetin “demokratikleşme ve Kürt sorununun çözümü konusunda adım atmaması” sonucu geri çekilmenin durdurduğunu duyurdu. Çekilmenin durmasının sürecin sona erdiği anlamına gelmediği de belirtildi. Çekilmenin durduğuna ilişkin mesajın geçen hafta Cemil Bayık’ın yaptığı açıklamada yer aldığı belirtildi.

Geçtiğimiz hafta, KCK Eşbaşkanı Cemil Bayık’ın “Gerillayı durduruyoruz” açıklamasının ardından bu sözler, “geri çekilme sürecinin sona ermesi” olarak yorumlanmış, ancak daha sonra BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, açıklamanın yanlış anlaşıldığını belirtmişti. KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı yeni bir açıklama yaparak “attıkları adımlar karşısında Türk hükümetinin sorumsuz davranması, demokratikleşme ve Kürt sorununun çözümü konusunda adım atmaması nedeniyle gerillaların geri çekilişini durdurduklarını” açıkladı.

‘KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı’ adına yapılan açıklamada, ‘attıkları adımlar karşısında hükümetin sorumsuz davranması ile demokratikleşme ve Kürt sorununun çözümü konusunda adım atmaması’ geri çekilme sürecinin durdurulmasına gerekçe olarak gösterildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Çatışmasızlığı sağlamamızı, gerillayı geri çekme irademizi ve gerillanın önemli düzeyde Türkiye sınırları dışına çekilmesini önemsemeyen, buna doğru karşılık vermeyen, bu süreci bir oyalama ve bu temelde yerel seçimlere çatışmasızlık ortamında girerek bir seçim kazanma biçiminde ele alan AKP hükümeti bu durumun sorumlusudur…”

Hükümetin, ‘yeniden’, demokratikleşme ve Kürt sorununun çözümü yönünde adım atmaya çağrıldığı açıklamada, “Çekiliş durdurulurken ateşkes konumu korunacaktır” denilerek, ateşkes pozisyonu ‘yeni adımlar’ için bir fırsat olarak tanımlandı.

Radikal.com.tr

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBarış ve Demokrasi PartisiIrakSelahattin Demirtaş
Görüş Bildir