KCK'da 7 Tahliye

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

KCK Davasında Avukatın İddianame Tepkisi

Terör örgütü PKK'nın üst yapılanması KCK'ya yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, Prof. Dr. Büşra Ersanlı ile yazar Ragıp Zarakolu'nun da aralarından bulunduğu 205 sanık hakkında açılan davanın 29. duruşması başladı.

İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda görülen duruşmaya, 116'sı tutuklu 135 sanık katıldı. Duruşmaya, 2 tutuklu sanık ise gelmedi. Duruşmada, avukatların taleplerinin alınmasına geçildi.

Tüm sanıkların avukatı Ercan Kanar, iddianamede soruşturmanın başından itibaren kriminal anlamda suç olmadığını, siyasal iktidarın kurallarıyla hazırlandığını söyledi.

Kanar, hukukun sosyal gelişmelerin gerisinde kalmaması gerektiğini vurgulayarak, "Bu dava ve uzun tutukluluk süreleri mevcut siyasal iktidarın pragmatik stratejisine de aykırıdır. Ama asıl önemli nokta, mevcut dava ve uzun tutukluluk süresi barış hukukuna aykırıdır. Sanıkların tahliyelerini talep ediyorum" dedi.

Duruşma, sanık avukatlarının taleplerinin alınmasıyla devam ediyor.

Hukukihaber

Haberin Tamamı İçin:

İstanbul'daki KCK'da Tahliyeler Gelebilir

KCK'ya yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, Prof. Dr. Büşra Ersanlı ile yazar Ragıp Zarakolu'nun da aralarından bulunduğu 205 sanık hakkında açılan davanın 29. duruşması devam ediyor.

İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda görülen duruşmaya, 116'sı tutuklu 135 sanık katıldı. Duruşmaya, 2 tutuklu sanık ise gelmedi.

Duruşmada, avukatların talepleri alınıyor.

Dünya Bülteni

Haberin Tamamı İçin:

İstanbul KCK'da 7 Tahliye

İstanbul'daki "KCK" davasına bakan İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi, avukat Gönül Erdem'in de ar...

Haberin Tamamı İçin:

KCK'da 7 Tahliye

KCK Davası'na bakan mahkeme heyeti, 7 sanığın tutuklu kaldıkları süre, suç vasfının değişme ihtimali ve mevcut delil durumunu gözönüne alarak tahliyelerine karar verdi.

İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'de görülen Prof. Dr. Büşra Ersanlı ile yazar Ragıp Zarakolu'nun da aralarından bulunduğu 205 sanık hakkında açılan davanın 29. duruşması sona erdi. İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nin yanında bulunan büyük salonda görülen duruşmaya, 116 tutuklu sanık katıldı.

Duruşmaya, 2 tutuklu sanık ise gelmedi. Duruşmada söz alan avukatlar müvekkillerinin tahliyesini istedi. Duruşma Savcısı İsmail Işık, tutuklu sanıkların üzerine atılı suçun vasfı, mevcut delil durumu ve sanıkların kaçma şüphesinin bulunması nedeniyle adli kontrol sisteminin yetersiz kalacağını ifade ederek, sanıkların tutukluluk hallerinin devamını talep etti.

Duruşmaya verilen 2 saatlik aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Pervin Tunbul, Şükrü Zeren, İdil Aydınoğlu, Mehmet Şerif Mergen, Metin Eren, Mehmet Baki Bingöl ve Gönül Erdem'in tutuklu kaldıkları süre, suç vasfının değişme ihtimali ve mevcut delil durumunu gözönüne alarak tahliyelerine karar verdi.

Mahkeme ayrıca sanıkların yurtdışına çıkış yasağı koydu. Duruşma 27 Mayıs saat saat 09.30'a ertelendi.

Serpil KIRKESER İSTANBUL DHA

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BingölİstanbulTerörtahliye
Görüş Bildir