KCK: 'Çatışmasızlık AKP Tarafından Ortadan Kaldırıldı'

 > 
16PAYLAŞIM

KCK, IŞİD'in Kobani'ye saldırmasından dolayı hükümeti suçladı, "Çatışmasızlık AKP tarafından ortadan kaldırıldı" dedi. Al Jazeera'ye konuşan kaynaklar bunun, PKK'nın çatışmasızlığı bugün itibariyle sona erdirdiği anlamına gelmediğini söyledi.

PKK'nın çatı örgütü KCK, "Çatışmasızlık AKP tarafından ortadan kaldırıldı, Kürt halkına yönelik bir savaş açıldı" diyerek, mücadeleyi her alanda ve her türlü yöntemle yükseltme kararı aldıklarını açıkladı. Al Jazeera'nin ulaştığı KCK'ya yakın kaynaklar, bu açıklamanın PKK'nın çatışmasızlığı bugün itibariyle sona erdirdiği anlamına gelmediğini söyledi. Açaklamanın 30 Eylül'e kadar hükümetin adım atması için bir uyarı olduğunu belirten aynı kaynaklar, "Bu çatışmasızlık teorik olarak bitmiştir. 30 Eylül'e kadar adım atılmazsa pratik olarak da bitirilmesi konusunu görüşeceklerini ifade etti.

"IŞİD'in saldırısı son damla"

KCK Yürütme Konseyi'nden yazılı bir açıklama yapıldı, çözüm süreciyle ilgili hükümete yönelik suçlamalar yer aldı. KCK, kendilerinin sorumluluklarını yerine getirmesine rağmen hükümetin gerekli adımları atmadığını iddia etti. Hükümetin çözüm politikası olmadığı, çözümsüzlükte ısrar eden politikaları sürdüreceğinin anlaşıldığını savundu.

İmralı Cezaevi'ndeki Abdullah Öcalan'ın müzakereye geçilmesi yönündeki önerilerinin yerine getirilmediğini belirten KCK, hükümeti 'diyalog sürecini ve çatışmasızlığı anlamsızlaştıran özel savaş uygulamaları ve psikolojik savaşta ısrar etmekle' suçladı, PKK'nın geri çekilmesi taleplerinin böyle savaşın boyutu olduğunu iddia etti.

IŞİD'in Kobani'ye saldırılarından Türkiye'yi sorumlu tutan KCK bunu 'bardağı taşıran son damla' diye niteledi. Sınırı geçip Kobani'ye gitmek isteyenlere izin verilmemesinin, güvenlik güçlerinin bu gruplara müdahale etmesinin de Kürtlere karşı bir savaş ilanı olduğunu savundu. Açıklamada, "Türk devleti ve AKP hükümeti IŞİD’i saldırtıp Kürdistan'ı insansızlaştırmak istediği gibi, sınırı geçerek akrabalarının yanına gelen insanları bahane edip tampon bölge oluşturmayı hedeflemektedir" ifadesi kullanıldı.

  • Al Jazeera
Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir