Kaz Dağları'nda 350.000 Ağaç Yok Edilmişti: Bakan 'En Hızlı Şekilde Ağaçlandıracağız' Dedi...

 > 
39PAYLAŞIM

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Kanadalı Alamos Gold şirketi tarafından Çanakkale'nin Kirazlı köyünde yürütülen altın madeni projesi nedeniyle 350 bin ağacın kesildiği Kazdağları'nın en hızlı şekilde ağaçlandırılacağını söyledi. 

Bakan Pakdemirli, Orman Genel Müdürlüğü Konferans Salonu'nda düzenlenen '2020 Yılı Yeşilin EN'leri Ödül Töreni'ne katıldı.

Bakan Pakdemirli'nin konuşmasının ardından ödül törenine geçildi. "En Etkin Orman Gönüllüsü" ödülünü almak için sahneye gelen sanatçı Haluk Levent, Kazdağları'nda tahrip edilen alanın fotoğrafını göstererek, "Sayın Bakanımız daha önce bir söz verdi ve yerine getirdi. Ona teşekkürlerimizi sunduk. Şimdi bu ödülü hak etmem için Kazdağları'nda Kiraz Balanlı halkından geliyorum. Buradaki firmanın yetkilerine son verdi Sayın Bakanımız. Bizler teşekkürlerimizi ilettik. Ama dedim ki 'bu ödülü hak etmem için şuraların ağaçlandırılması müjdesini ne zaman verebiliriz" dedi.

Bunun üzerine Bakan Pakdemirli, "En hızlı şekilde buralar ağaçlandırılacak, hiç merak etme" yanıtını verdi.

Bakan Pakdemirli, ağaçlandırma çalışmalarında Haluk Levent'in çalışmasını da istedi. Ardından diğer ödül kazanan kişilerin ödülleri takdim edildi.

Ne olmuştu?

Kaz Dağları'nda Yüzbinlerce Ağacı Kesen Alamos Gold, Devletten Tazminat Alarak Sahadan Çekildi - onedio.com
Kaz Dağları'nda Yüzbinlerce Ağacı Kesen Alamos Gold, Devletten Tazminat Alarak Sahadan Çekildi - onedio.com

Kanadalı şirket Alamos Gold, Kazdağları'nda siyanürlü altın aranması için yaklaşık 350 bin ağacı kesmişti. Alamos Gold'un izinleri iptal edilmesine karşın, konteynırlarının çıkarılması için 1 yıl süre verilmesine çevrecilerden büyük tepki gelmişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir