Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kayseri'de Kovid-19 Vaka Sayısı Artışını Düğünler Tetikledi

0PAYLAŞIM

Kayseri'de Kovid-19 Vaka Sayısı Artışını Düğünler Tetikledi

KAYSERİ Anadolu Ajansı - Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, Kayseri'de Kovid-19 olay rakamındaki çoğalışın en ehemmiyetli nedeninin düğünler olduğunu söyledi.

Günaydın, Megakent Belediye Başkanı Memduh Büyükkkılıç'la şehir merkezinde yeni tip koronavirüs Kovid-19 tedbirlerini sorguladı.

Burada gazetecilere açıklama yapan Günaydın, haberli teftişlerin emelinin farkındalığı artırmak, yurttaşları bilgilendirmek ve bu mevzudaki hassasiyeti daha üst noktalara çıkararak olay rakamlarını alt sürüklemek olduğunu kaydoldu.

Her bir hadisenin sıhhat çalışanlarına yeni yük anlamına geldiğinin altını çizen Günaydın, "Bizim sıhhat çalışanlarımıza destekledimemiz gerekiyor. Maske, mesafe ve paklik kaidesine uyarak sıhhat çalışanlarımıza desteklediyebiliriz. Yaşamımızı sürdürebilmemiz, cemiyetsel yaşamın sürdürülebilmesi için kesinlikle ve kesinlikle bu yarıyılda virüsle yaşamaya alışmamız gerekli. Bu virüsle yaşayabilmemiz için ise ortaya konulan temkinlere uymamız gerekiyor." diye konuştu.

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca'nın, günlük vasati olay rakamına göre azami çoğalışın yüzde 39,7 ile Kayseri'de olduğunu açıkladığını aktaran Günaydın, şunları kaydoldu:

"10 gün evvel tehlikeli şehirler arasına girmiştik. Dün yapılan açıklamalara göre, Kayseri'de bir evvelki aya göre olay rakamlarında ne yazık ki çoğalış var. Son 10 gün içerisinde ek önlemler aldık. Yaptığımız buluşmalarda en büyük tehlike kaynağının toplu taşımalar olduğunu tanımladık ve Megakent Belediyesi de ayakta yolcu almama gerekliliğini getirdi. Kamu müesseselerine HES koduyla giriş yapma lüzumluluğu getirdik. Karantinayı ihlal edenleri yurtlarda karantinaya almaya başladık. Şu anda KYK yurtlarında 4 pozitif olay bulunuyor. Sıhhat Müdürlüğü takımları tarafından tehlike alanları olarak tanımlanan çocuk reyin alanlarını, apartman ve sitelerle beraber 1 ay vakitle kapattık. Melikgazi, Kocasinan ve Talas'taki piknik alanları da bu yönde kapatıldı. Yoğunluk oluşan bazı çay ocaklarını da kapattık. Gerektikçe yeni önlemler alınacaktır. Biz ne kadar yeni kaide getirirsek getirelim yurttaşlarımız bu kaidelere yeteri kadar uymazsa netice almamız gecikir. Yeni kısıtlamalar getirmek istemiyoruz. Yurttaşımızın kendisini kısıtlayarak bize destekledimesini bekliyoruz."

Kayseri Şehir Sağlık Kurumunda şu an için yer kasveti olmadığını belirten Günaydın, "Biz bir ay evveline kadar çok daha iyi noktadayken tembelliğe kapılmamız sonucunda ne yazık ki olay rakamındaki çoğalışlarla karşı karşıya kaldık. Sağlık Kurumularla alakalı herkes konuşuyor. Bu mevzuda fotoğrafı makamların yaptığı açıklamaları dikkate alalım. Dostlarımız bu süreci çok iyi bir biçimde yürütüyor." ifadesini kullandı.

Kayseri'deki olay rakamındaki çoğalışın sebeplerine de değinen Günaydın, laflarını şöyle sürdürdü:

"Tek bir sebebe bağlı olmayan olay rakamı çoğalışlarının en büyük sebebi Kurban Bayramı'ndan sonra yapılan düğünlerdir. Biz bu mevzuda çok sıkı önlemler aldık. Hatta önlemler kentimizde o kadar sıkıydı ki bazı düğün sahipleri düğünleri taşıyıp başka yerlerde yaptılar. Değişik bir neden ise pozitif hadiselerin temasta olduğu şahısları doğru söylememesidir. Bir pozitif hadisenin en az 7 şahsın adını vermesi gerekirken bu sayı çoğu zaman 2'de, 3'te kaldı. Adı verilmeyen temaslı şahısların da rakamı artırdığını düşünüyoruz. Bu şahıslar kendilerini gizleyip konutlarında zatürreye tutuluyor. Bu saatten sonra hem rehabilitasyon güçleşiyor hem de sıhhat çalışanlarımızın yükü çoğalıyor."

Büyükkılıç ise "Kentin tam yetkilileri şehrimizdeki olay rakamını düşürmek için elinden geleni yapıyor. Ancak aldığımız temkinlere yeteri kadar uyulmadığı zaman kasvetlerin çoğaldığını görüyoruz. Şehrimizi, insanımızı seviyorsak kaidelere uymalıyız." dedi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir