Kayra Versus Syrah-Viognier

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Kayra Versus Syrah-Viognier

Kayra Versus Syrah-Viognier

Yemek TercihleriIzgara, fırınlanmış ya da ağır ateşte pişmiş dana ve kuzu etleri, ördek, tavşan gibi fırınlanmış av etleri ile brie, camembert, Kars gravyeri, Konya küflü gibi güçlü aromalara sahip peynirler

Kayra Versus Syrah-Viognier Fransa’nın Cote-Rotie Bölgesi’ne özgü bir yöntem ile Türkiye’de üretilen ilk şarap olma özelliğini taşıyor. Avustralya’da da son dönemlerde popüler olan bu stil, Kayra Versus Syrah-Viognier ile Türk şarapçılığında bir ilk olarak uygulanıyor.

Şarköy Dedeçeşme bağında yetiştirilen Syrah üzümü ile Hamzapınar bağında yetiştirilen Viognier’in bir kupajı olan bu şarap, üretim tekniği olarak Fransa Rhone vadisinin Cote- Rotie bölgesinde uygulanan bir yöntem ile üretildi. Syrah üzümünün maserasyon tankına viognier üzümleri eklendi, birlikte fermentasyon yapmaları sağlandı. Literatürde “co-fermentation” olarak bilinen bu yöntemile Syrah şarabında oluşacak kırmızı rengin daha yoğun, derin ve kalıcı olması sağlandı. Ayrıca Viognier üzümünden gelen aromatik bileşenler de Syrah ile çok özel bir uyum göstererek ürünü hem renk hem de aroma profili olarak farklı bir düzeye ulaştırdı.

Burunda kırmızı meyve, çok yoğun siyah çikolata, karamel deri, meyan kökü ve deri aromaları hissettiren Kayra Versus Syrah-Viognier, damakta ise dolgun gövdeli belirgin entegre tanenleri, çikolata, kahve,meyan kökü, yaban mersini, frenk üzümü aromalarını hissettiriyor.

Kayra Versus Syrah-Viognier, ızgara, fırınlanmış ya da ağır ateşte pişmiş dana ve kuzu etleri, ördek, tavşan gibi fırınlanmış av etleri ile brie, camembert, Kars gravyeri, Konya küflü gibi güçlü aromalara sahip peynirler ile mükemmel uyum sağlıyor.

Bu yazıyı beğendiyseniz, paylaşın

Yazılarımızı takip etmek istiyor fakat hergün sitemizi ziyaret edecek vakit bulamıyor musunuz? Haftalık e-posta bültenimize üye olarak yazıları kaçırmadan sitemizi takip edebilirsiniz.

Haberin Tamamı İçin:

ONEDİO YEMEK SUNAR!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

ÇikolataFransaŞarapmeyve
Görüş Bildir