Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

‘Kaynağı Ortaya Koysunlar, Oyumu CHP'ye Veririm’

Anasayfa > Gündem

CNN Türk'te Hande Fırat'a konuk olan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, gündeme dair açıklamalar yaptı. Şimşek, CHP'nin seçim vaatleriyle ilgili 'Çıksınlar kaynağı ortaya koysunlar. Oyumu CHP'ye vereceğim' dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, CNNTürk yayınında Cumhuriyet Halk Partisi'ni seçim vaatleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Şimşek, cari açığı kapatmaları durumunda, oyunu CHP'ye vereceğini söyledi.

Maliye Bakanı, 'CHP'liler çıksınlar kaynağını ortaya koysunlar. Hangi vergiyi artıracaklarını, hangi harcamayı kısacaklarını, bırak 149 milyar lirayı bana üçte birini açıklasınlar ben onlara oy vereceğim. İktidar olmaları halinde, davet ettikleri çok değerli ekonomist var. ona sordular mı acaba? Merak ediyorum sormuşlar mı? (Kemal Derviş) Çünkü bu programın, üç dört yıl uygulamasından vazgeçiyorum, ilk yılınızın sonunda merkez bankasıyla para basmazsanız, süper enflasyona çıkmayı göze almazsanız IMF’nin kapısını çalmak zorundasınız' dedi.    

'Yavaşlama var ama kriz denemez'

Maliye Bakanı Cumhurbaşkanı'nın ekonomide bir patinaj olduğuna yönelik açıklamalarına yönelik gelen soruya Şimşek şöyle yanıt verdi:

'Bir geçici yavaşlama var. Ama kriz diye tanımlanamaz. Türkiye geçen sene yüzde 2,9 büyüdü. Bu Brezilya Meksika Peru Arjantin gibi Latin Amerika ülkelerinin neredeyse, bu ülkeler 1,3 büyüdüler, iki katından daha fazla. Romanya Bulgaristan gibi ülkeler bu ülkelere göre Türkiye bir miktar daha fazla büyüdü. Asya bizden daha az büyüdü. Çin ve Hindistan'ı hariç tutarsanız  2,7 büyüdü. Türkiye geçen sene büyümede bir çok gelişmiş ülkeden daha iyi. İki, işgücüne katılım oranı artıyor. Nüfusumuz genç. 1,3 milyon gence iş bulmuşuz. Türkiye'de reel faizler sıfıra yakın. Ben buna kriz diyemem. Ha kur meselesine gelelim.'

'Merkez Bankası tartışması olmasaydı TL yine değer kaybederdi'

Maliye Bakanı, son dönemde büyük tartışma yaratan merkez bankası'na yönelik bağımsızlık tartışmalarıyla ilgili soruya yönelik, 'Bu kur meselesini iyi görelim. Bir yıl öncesine gidin, 130'un üzerindeydi. 1,30'dan 1,06'ya inmedi mi? Geçen Ağustos'tan bu yana ortalama yüzde 22 değer kazandı. TL'deki değer kaybı da o kadardır, daha fazla değildir. Hadi diyelim ki Türkiye'de kötü yönetim var, Türkiye bu işi idare edemiyor. Peki Güney Afrika'da ne oluyor? Hadi Rusya'nın başka sorunları var, ta Kazakistan'da ne oluyor? Dolar dünyadaki bütün para birimlerine karşı son bir yılda yüzde 22 değer kazanmıştır. Euro da dahil olmak üzere Türkiye istisna değildir. Doların çıkışıyla merkez bankası tartışmaları aynı noktaya geldi. Merkez bankasıyla ilgili hiç tereddüt yaşanmasaydı, lira yine değer kaybederdi. Yüzde şu kadar mı bu kadar mı ben bilemem. Ama altını tekrar çizeyim. Türkiye'ye özgü bir piyasada dalgalanma yok. Son bir haftada var, seçime ilişkin belirsizlik var' yanıtını verdi.

Şimşek'in açıklamalarından öne çıkan detaylar:   

- Kamu binalarından geçilmiyor, kiralık. Geçen sene öğrenciler için kiraladığımız yurtlar dahil toplam kira giderimiz 450 milyon civarı. YAni bütçenin binde biri değil. Yurt kiralarını çıkartırsanız kamunun bütün bina kiralamaları, 350 milyon lira civarı.

- Bizim bütçemiz en az 470 milyar, binde biri bile değil. Bunların bir kısmı da ihtiyaç.

- Gelelim taşıta, en çok konuşulan konu. Bir milyon liraya alındı falan... Geçen sene kamunun elindeki bütün ambulans itfaiye tanklar zırhlı araçlar bütün binek araçlar bütün polislerin araçlarının yakıt satın alma kiralama bütün giderleri 3,3 milyar lira. Bu da bütçenin binde 7'si, yani binde biri bile değil.

- Bizim bütçenin en büyük kalemi personeldir. Diyorlar ki biz israfı önleyeceğiz. Biz maaşı artıracağız diyorlar, siz nasıl tasarruf yapacaksınız? Siz zaten emekliler için iki kalemde 60 milyona yakın bütçeyi patlatacaksınız.

- Nobel ödülünü hak ederler. Bütün bunları yapsınlar, kaynak göstersinler. Sadece şapka çıkartmam yani ben samimi olarak söylüyorum derim ki ben de CHP'ye oy vereceğim derim.

Dunya.com - CNN Türk

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
kartacali

istanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı sürecinde bir mitingi sırasında parmağındaki yüzüğü çıkarmış ve “Bu benim tek mal varlığım” demişti birgün t... Devamını Gör

Ömer Çetin

Kaynak belli Bülent Arınç'ın da dediği gibi müsriflikleriniz ortadan kalkacak. Saray,koruma,rant işleri durdurulacak. Devletin işlerini yandaşlara peşkeş çek... Devamını Gör

Endoplazmikretikulum

950 Lira asgari ücretten 1000 lira emekli maaşından 5 liraya dayanmış benzin fiyatlarından,sağlık ve eğitim sisteminden memnun demekki Akepe liler..Siz memnu... Devamını Gör