Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kayıp Domates Bulundu!

32PAYLAŞIM

150 yıl önce kaybolan domates yeniden yetiştirilmeye başlandı..

150 yıl önce kaybolan domates yeniden yetiştirilmeye başlandı..

Karabük'ün Safranbolu ilçesinde yaklaşık 150 yıldır yetiştirilmeyen yerli domates 'Maniye', yeniden yetiştirilmeye başlandı. Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Çetin Ayvalık: "Bu domatesin tohumlarını yıllardır saklayan bir köylü olduğunu öğrendik. Tohumlara ulaştıktan sonra hemen bir proje hazırladık. Lezzeti nedeniyle ünü ilçe dışına da taşan domatesten 100 dekar alandan yaklaşık 400 ton üretim bekliyoruz"

Yerli domates Maniye, Safranbolu Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından hazırlanan proje kapsamında, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı'ndan (BAKKA) sağlanan kredi ile 9 köyde 45 çiftçi tarafından 100 dekar alanda yetiştiriliyor.
Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Çetin Ayvalık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kendisine özgü aroması, kabuk yapısı ve kokusu ile yıllar önce sofraların vazgeçilmez domatesini yeniden yaşatmak için çalışma başlattıklarını ve bunda da başarılı olduklarını söyledi
Domatesin ağustos sonu, eylül başı gibi yetiştirilme zamanının olduğunu vurgulayan Ayvalık, "Bu domatesin tohumlarını yıllardır saklayan bir köylü olduğunu öğrendik. Tohumlara ulaştıktan sonra hemen bir proje hazırladık. Projemize BAKKA'dan destek aldık. Bu destekle 45 çiftçimizi belirleyip eğitime aldık. Şimdi üretime başladık. Eğitim verdiğimiz 45 çiftçimiz de üretime başladı. Lezzeti nedeniyle ünü ilçe dışına da taşan domatesten 100 dekar alandan yaklaşık 400 ton üretim bekliyoruz. Yok olmuş bir kültürümüzü tohumlarından yeniden yaşatmanın mutluluğunu duyuyoruz. İnanıyorum ki bu domates, ileride ilçe ekonomisine de büyük katkı sağlayacak" diye konuştu.

ADINI VE LEZZETİNİ HEP DUYARDIK
Ayvalık, ilçeye özgü safran ve çavuş üzümü üretiminin yanında maniyenin de yakın bir zamanda adından söz ettireceğini kaydetti.
“Damak Tadı Dinmeyen Lezzet Maniye” projesiyle ilçeye bağlı Yazı köyünde maniye üretimine başlayan çiftçi Recep Kartal ise ününü hep atalarından duydukları yerli domatesi yeniden yatiştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını vurgulayarak, "Adını ve lezzetini hep duyardık. Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğümüzün çağrısı üzerine hiç tereddüt etmeden gittim. Eğitim aldım. Domatesin nasıl ne şartlarda ve ne zaman yetişeceği konusunda bilgilendirildik. Sonra bize tohum verildi. Bu tohumları yine müdürlüğümüzün uzmanları eşliğinde toprakla buluşturduk. Hasat zamanını bekliyoruz. Hem ekonomimize katkı olacak hem de bir kültürümüzü yaşatacağız" ifadesini kullandı. 

(KARABÜK/AA)

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir