Görüş Bildir

Kayahan Son Yolculuğuna Uğurlandı

Anasayfa > Gündem

Tedavi gördüğü hastanede vefat eden pop şarkıcısı, besteci ve söz yazarı Kayahan Açar için Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda tören düzenlendi. Törenin ardından Kayahan'ın naaşı Teşvikiye Camii'ne götürüldü. Buradaki cenaze törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. 

Kayahan'ın Türk bayrağına sarılı tabutu, sahnede hazırlanan platforma konuldu. Üstü çiçeklerle süslenen tabutun önünde sanatçının yakınları, sevenleri dua etti. Tören sırasında sanatçının seslendirdiği şarkılar eşliğinde Kayahan ile ilgili slayt gösterisi sunuldu.

Tören öncesi basın mensuplarının soruları üzerine sanatçının eşi İpek Açar konuşamayacak kazar üzgün olduğunu söylerken, sanatçı Nilüfer de çok üzgün olduğunu belirtti.

Nilüfer, Kayahan ile 14 Şubat'ta birlikte sahneye çıktıklarının hatırlatılması üzerine, 'İyi ki yaptık o konseri' dedi.

Sanatçı Arif Sağ, 'Adına lanet diyebileceğimiz bu hastalığa 20 yıl dayandı. Acılarımızı tazelemekten, üzüntülerimizi anlatmaktan başka bir şey diyemiyoruz. Kayahan pop müziği sanatçısı falan değildi. Anadolu topraklarındaki genel anlamda hem edebiyat hem de müzik açısından Türkiye'nin tümünü keşfetmiş bir sanatçıydı' diye konuştu.

'Babamın vefatından sonra ikinci bir babaydı'

Saygı duruşunun ardından törenin sunuculuğunu yapan Suat Suna, Kayahan'ı 19 yaşından beri tanıdığını belirterek, şunları söyledi:

'Benin için sanatçılığının ve yazdığı eserlerin ötesinde bir çok konuda fikir veren, yol gösteren biri olmuştu. Hep de öyle olacak. Hayranlık beslediğim çok tarafı vardı. En önemli özellikleri arasında doğruluğunu ve dürüstlüğünü söyleyebiliriz. Artık eskisi gibi bir bütün olamayan, temel değerlerimizi sarsmaya çalıştıkları bugünlerde çok birleştirici bir insanı kaybettiğimiz için üzgünüm. 'Yolu sevgiden geçen herkesle bir yerde buluşuruz' sözünde sadece sevgiyi görmemek lazım. Buluşmak da çok önemli. Bizim böyle buluşturmayı hedefleyen sanatçılara daha çok ihtiyacımız var. Şarkılarında sadece aşkı değil, başka şeyleri de görmek lazım. Bugün onun için yazdığım yazıda, 'Popüler müziğin son delikanlısı' diye başlık koydum. Gerçekten de öyleydi. Benim için babamın vefatından sonra ikinci bir babaydı. Benim için milletimiz için çok büyük bir kayıp. Çok daha uzun yaşamalıydı. Muhteşem şarkıları hayatlarımızın içinde hep yer alacak. Biz o şarkılarla yine sevmeye devam edeceğiz.'

'Büyük bir sanatçıyı yitirdik'

Müzisyen İskender Paydaş, Kayahan'ın vefatını kabullenmekte zorlandığını ifade ederek, sanatçıyla ilgili bir anısını anlattı. Paydaş, duygularını şöyle dile getirdi:

'Sanatla ilgili yolculuğumda önemli kilometre taşı oldu. Hep ona bağımlı kalarak ne yaptıysan yaptım. Bana 'Notalarını dinleyenler, bu iskeleyi, vapuru, notalarını görmeden, müziğinde bunu hissedecek' dedi. Ben bunun nasıl bir şey olduğunu yıllarca anlayamadım. Yavaş yavaş bunu anladım ki gerçekten sanatın farklı çağrışımlar, birbirinden farklı yorumlarla aynı şey olduğunu anlattı. Bu evrensel sanatçıların yoludur. Onun üzerinden gitmeye çalışıyorum. İlk günden beri nasıl ahlaklı dürüst bir insan olduğunu gördüm ve iyi sanatın yüksek ahlak ve insanlık değerleriyle yapılabildiğini gördüm. Aramızdan erken ayrıldı ama çok büyük bir sanat bıraktı. Onu taşımak İpek Açar'ın, biz öğrencilerinin yükümlüğünde. Büyük bir sanatçıyı yitirdik.'

Törenin ardında Kayahan'ın cenazesi, Teşvikiye Camisi'ne gönderildi.

Teşvikiye Camisi'ndeki cenaze namazına Cumhurbaşkanı Erdoğan da katıldı

Kayahan'ın Türk Bayrağı'na sarılı cenazesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi zabıta mangası tarafından araçtan alınarak musallaya taşındı. Kayahan'ın tabutuna, Beşiktaş atkısı bırakıldı.

Teşvikiye Camisi'nde öğle vakti kılınan cenaze namazına Kayahan'ın ailesi ve yakınlarının yanı sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir TopbaşAK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar ile aralarında Nuri Alço, Orhan Gencebay, Erol Evgin, Funda Arar, Suat Suna, Murat Boz'un da bulunduğu sanatçılar ile vatandaşlar katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, namazın ardından taziye için ayrılan alana giderek, İpek Açar ve Beste Açar Haravon'a başsağlığı diledi.

Kayahan'ı sevenleri anlattı

Teşvikiye Camisi'nin avlusunda gazetecilere açıklama yapan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Kayahan'a Allah'tan rahmet diledi.

Türkiye'nin çok büyük bir değerini kaybettiğini belirten Çelik, 'Onu ebedi istirahatgahına uğurlayacağız. Büyük bir ozandı. Hepinizin gördüğü gibi vefat haberi alınınca bütün Türkiye, ortak bir değerini ve büyüğünü kaybetmiş hüznüyle bir araya geldi.' dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kayahan'ın besteleriyle Anadolu insanının gönlünde yer tuttuğunu ifade ederek, 'Özellikle aşka ve sevdaya dair katıksız şarkılar söylemiştir. Allah, sevenlerine, ailesine ve milletimize sabırlar versin' diye konuştu.

Kayahan'ın büyük kızı Beste Açar Haravon, gösterilen ilgiden dolayı herkese teşekkür ederek, sağlıklı bir yaşamın önemine değindi. Herkesten helallik dileyen Açar, 'Uzun yolculuğu boyunca yanındaydınız. O kimsenin hakkını yemeyen bir insandı. Yalanı hiç sevmezdi. Beni bu yaşa kadar hep nasihatlerle büyüttü. Hep ona layık olmaya çalıştım' ifadelerini kullandı.

Kayahan'ın cenazesi, Teşvikiye Camisi'nde öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından Kanlıca Mezarlığı'nda toprağa verildi. 

Kaynak: AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
sezgin yılmaz

'vallahi billahi alem fani' - Elmanın Yarısı'ndan