Görüş Bildir

Katolik Kilisesi’nin Lideri Papa Francis: 'Evlilik Dışı Cinsel İlişki En Büyük Günah Değildir'

Anasayfa > Gündem

Konuşmasında 'en büyük' günahların kibir ve nefret olduğunu belirten Papa Francis, evlilik dışı cinsel ilişkinin 'en büyük' günah olmadığını söyledi.

Independent Türkçe'nin haberine göre, Pazartesi günü İtalya’dan Yunanistan’a dönüş uçuşu sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Papa, 'Bedensel günahlar en büyükleri değildir' dedi.

Papa’ya ayrıca Paris Başpiskoposu Michel Aupetit’in istifası da soruldu. Başpiskopos Aupetit, bir kadınla yakın ilişki içinde olduğuna yönelik iddia üzerine bu ay istifasını sunmuştu. Söz konusu iddia bir Fransız dergisinde yer almıştı.

Başpiskoposlar ve Katolik Kilisesi’nin yüksek mensupları genellikle cinsel ilişkiden kaçınmaları anlamına gelen rahiplere özgü bekarlığa riayet ediyor.İlişki iddiasını reddeden Başpiskopos, 'Benimle birçok kez temasa geçen bir kişiyle durumu kötü idare ettim' demişti.

6. emirde 'Zina yapmayın' deniyor. Bu emir, evlilik dışı cinsel ilişkiye girenler için geçerli ama Papa bunun bekar kalmayan rahipler için de geçerli olabileceğini ima etti.

Uçuş esnasında Papa, Başpiskopos’u 'dedikodu' sebebiyle görevden aldığını söyledi.

Papa, 'Hepimiz günahkarız. Dedikodu büyür, büyür ve birinin iyi anılan adını silerse, o kişi yönetemez' diye konuştu.

'Gerçeğin sunağında değil, riyakarlık sunağında'

'Gerçeğin sunağında değil, riyakarlık sunağında'

Papa, Yunanistan ziyareti sırasında gençleri, bugünün tüketimci 'sirenlerinin' (Yunan mitolojisinde denizcileri şarkılarıyla büyüleyerek onları yiyen denizkızları -ed.n.) cazibesine kapılmamaları yönünde teşvik etti.

Konuyla ilgili, 'Bugünün sirenleri kolay kazanımlara, tüketiciliğin sahte ihtiyaçlarına, fiziksel refah kültüne yoğunlaşan baştan çıkarıcı ve ısrarcı mesajlarla sizi ne pahasına olursa olsun cezbetmek istiyor' ifadelerini kullandı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
9
7
6
3
3
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Heredot Cevdet

Papa demek ki daha büyük günahlar işlemiş :)))

A Barış Aydın

Adam ne yapsın papazları icin pedofili yerine cemaatin eşlerine sarksınlar, mücadele daha kolay olur diyor herhalde 🤷🏻‍♂️

Maximre

Bunlarda badeci. :D