Gazze'ye 45 Yıl Sonra İlk Arap Lider Ziyareti

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Katar Emiri Şeyh Hamad Gazze Yolcusu

Katar Emiri Şeyh Hamad Gazze Yolcusu

Katar Emiri, bugün Hamas’ın kontrolündeki Gazze’ye gidiyor. Emir, bölgeye 254 milyar dolarlık yatırım yapacak.

Şeyh Hamad bin Halife el Sani, 2007’de Gazze Hamas’ın idaresine geçtiğinden bu yana bölgeyi ziyaret eden ilk Arap devlet başkanı olacak.

Emirin, savaş nedeniyle alt yapısı zarar gören Filistin’in yeniden yapılanması için 254 milyar dolarlık inşaat projesinin temelini atması bekleniyor.

Katar, Suriye ile arası bozulan Hamas’ın bölgedeki tek destekçisi konumunda.

Filistin Yönetimi, emirin ziyareti ile ilgili çekinceleri olduğunu duyurdu.

Katar Emiri, hava yoluyla Mısır’a geldikten sonra karadan Gazze’ye geçecek.

Batı Şeria’daki BBC Muhabiri Jon Donnison, emirin ziyaretinin Körfez Ülkeleri ile Hamas arasında giderek kuvvetlenen bağlara işaret ettiğini söylüyor.

Arap dünyasının en zengin ülkelerinden olan Katar, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile ilişkileri bozulan Hamas için önemli bir kaynak haline gelmişti.

Hamas lideri İsmail Haniye, Şubat ayında, iç savaş nedeniyle grubun siyasi idare merkezinin Suriye’den ayrılıp Mısır ve Katar’a yönlendirildiğini söylemişti.

Hamas’ın siyasi idare merkezi 1999’dan bu yana Şam’da bulunuyordu.

Suriye’de geçen yıl Mart ayındaki ayaklanmalara kadar Hamas ve Esad yönetimi arasında yakın ilişkiler vardı.

Haniye’nin Suriye halkına desteğini açıkça ifade etmesi Esad’ın tepkisini çekmişti.

Katar ise, Suriye’de hükümetin devrilmesi için askeri müdahale çağrısı yapan ilk Arap ülkesi oldu.

Katar, Libya’ya yönelik NATO operasyonuna da destek çıkmıştı.

ABD ve İran’ın yanı sıra Katar, Hamas ve İsraille de yakın diplomatik ilişkiler içinde.

Hamas ve El Fetih arasındaki görüşme sürecine Katar da dâhil olmuştu.

Filistin lideri Abbas, Katar Emiri’nin Gazze halkına yardım çabalarından memnuniyet duyduğunu ancak ‘Filistin halkının meşru temsilciliğinin de korunması gerektiğini’ söyledi.

BBC muhabiri, Amerika’nın Arap dünyasında kilit müttefiklerinden olan Katar Emiri’nin, Hamas’a İran’dan uzaklaşması yönünde baskı yapma gücüne sahip olduğunu ifade ediyor.

Haberin Tamamı İçin:

Gazze'ye 45 Yıl Sonra İlk Arap Lider Ziyareti

İsrail’in ambargosu altındaki Gazze’ye ilk giden lider Katar Emiri Hamad, Hamas yetkilileri tarafından kırmızı halılarla karşılandı. Emir, 400 milyon dolarlık yardım projesinin temelini attı. Katar Emiri Hamad Bin Halife El Tani,Gazze’ye uygulanan ambargo sonrası bölgeye giden ilk devlet başkanı oldu.

ARAP DÜNYASI'NDAN GAZZE'YE TARİHİ ZİYARET

1967 yılından beri ilk kez bir Arap lider, Gazze’yi ziyaret ederken, Katar Emiri El Tanı, Gazze’de kırmızı halılarla karşılandı. El Tani, eşi ve kalabalık bir heyetle Mısır üzerinden, Gazze Şeridi’ne giriş yaparken, İsrail ve Batı Şeria’daki Mahmud Abbas hükümeti ise, Katar Emiri’nin ziyareti karşısında hayal kırıklığı yaşadıklarını dile getirdi. Gazze’de yönetimi elinde bulunduran Hamas’ın hükümet sözcüsü Tahir Nunu, “Ziyaret siyasi açıdan son derece önemli” diye konuşurken, “Katar Emiri siyasi baskıyı kıran ilk Arap lider oldu” dedi. 7 saat süren ziyaret nedeniyle Gazze’de yoğun güvenlik önlemleri alınırken, Katar Emiri El Tani, 400 milyon dolarlık yatırım projesinin temelini attı.

Proje, bin yoksul aile için konut, 3 yol ve bir hastane inşa edilmesini içerirken, Hamas’a göre, tarihi ziyaretle Gazze’ye yönelik siyasi ve ekonomik kuşatma kırılmış olacak. El Tani’nin bu ziyaretiyle Başbakan Erdoğan ile Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi Gazze’yi ziyaret etmeleri için teşvik etmeyi amaçladığı belirtildi. Muhammed Mursi’nin ofisi, Katar Emiri El Tanı’nın Gazze’ye gidişinin olumlu karşıladıkları açıklaması yaptı. Hamas ile Filistin Yönetimi arasındaki barış görüşmelerinde etkin bir rol oynadığı bilinen Katar Emiri, Abbas ve Hamas’ın siyasi lideri Halid Meşal’i anlaşma yapmaları için bir araya getirmişti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBaşbakanBeşer EsadFilistinGazzeİranİsrailKatarMısırNATOSavaşSuriye
Görüş Bildir