Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Karşınızdaki İnsan Ağzını Bile Açmadan Ne Düşündüğünü Bilmek İster misiniz?

560PAYLAŞIM

Çoğumuz karşımızdaki insanın bir şey söylerken ne düşündüğünü, dürüst olup olmadığını bilmek, niyetinin iyi olduğundan emin olmak isteriz. Belki zihin okumak gibi kabiliyetlerimiz yok ancak bu taktiklerle insanların bilinçdışı hareketlerini tespit etmek mümkün.

Omuz silkmek

Vücut dili hakkında yazdıkları kitaplarla tanınan Barbara Pease ve Allan Pease, omuz silkme hareketinin herkesin yaptığı, neredeyse evrensel bir hareket olduğunu belirtiyor. Bu hareket, karşınızdaki kişinin bahsettiğiniz şeyi bilmediğini, ya da çevresinde neler döndüğünü anlamadığını gösteriyor. Kasıtlı olarak yapıldığı zaman ne anlam ifade ettiğini bildiğimiz bu hareket, bilinçdışı bir şekilde yapıldığında kişinin düşüncelerini ele veriyor.

Avuç içleri

Amerikan filmlerinde sıklıkla görürüz: Mahkeme salonlarında bir kişi doğruyu söyleyeceğine yemin ederken bir elini İncil'in üstüne koyar, diğer elini ise avuç içi görünecek şekilde havaya kaldırır. Bunun sebebi, avuç içinin dürüstlüğü sembolize etmesidir. Kısacası eğer iletişim kurduğunuz kişinin avuç içleri açık durumdaysa, o kişinin doğruyu söylediğinden emin olabilirsiniz.

Ses

Büyük ihtimalle daha önce duymamıştınız fakat, konuşurkenki ses aralığınız, karşınızdaki kişiyle ne kadar ilgilendiğinizi belli eden işaretlerden bir tanesi. Karşısındaki insanla ilgilenen kadınlar şarkı söyler gibi melodik bir konuşma biçimine geçerken, erkeklerde bu durum seslerini kalınlaştırmak biçiminde ortaya çıkıyor.

İşaret parmağı

Eğer karşınızdaki insan avcunu kapatarak işaret parmağını size yöneltiyorsa, bu dominantlık sembolüdür. Bu hareket, içerisinde hem bir yumruğu, hem de yöneltilen parmağın sembolize ettiği bir sopayı barındırdığı için, yöneltilen insanı boyun eğmeye ve tahakküme çağırıyor. Bu hareketi yapmak, aynı zamanda karşıdaki insan tarafından bilinçdışı düzeyde bir saldırı olarak algılanıyor.

Yansıtma

İki insan iyi anlaştığı, iyi bir iletişim kurduğu zaman beden dilleri birbirini yansıtmaya, yani taklit etmeye başlar. Bu elbette bilinçli yapılan bir davranış değildir; eğer en yakın arkadaşınız bacak bacak üstüne atarsa, siz de atarsınız. Aynı şekilde eğer bir ilk buluşmaya çıktıysanız ve karşınızdakinin gidişattan memnun olup olmadığını bilmek istiyorsanız, sizin jestlerinizi taklit edip etmediğine dikkat edebilirsiniz.

Açık duruş

Açık bir duruş gücü ve başarıyı sembolize eder. Eğer bir insan arkasına yaslanmış ve rahatlamış görünüyorsa, o insan büyük ihtimalle kendini güçlü ve kontrollü hissediyordur. Öte yandan huzursuz bir oturuş, iki büklüm olmak ve kolları bağlamak ise kişinin kendini güçsüz hissettiğini ve bulunduğu ortamdan memnun olmadığını gösterir.

Jestler

Karşınızdaki insanın sizden hoşlanıp hoşlanmadığını anlamak için tek bir sinyal yeterli değildir; bir dizi hareketi gözlemlemeniz gerekir. Nöropsikoloji uzmanı Marsha Lucas bunu bir örnekle açıklıyor: Bir erkekseniz ve karşınızdaki kadın önce sizinle göz teması kuruyor, sonra yere bakıyor, ardından saçlarıyla oynuyor ve tekrar size bakıyorsa, sizden hoşlanıyor olma ihtimali çok yüksektir.

Eller

Eğer karşınızdaki insan sık sık ellerini birbirine kenetliyor ya da yüzüne dokunuyorsa gergin olma ihtimali yüksektir. İnsanlar anksiyete yaşadıkları zaman genellikle ellerini kenetler, ovalar ya da yüzlerine götürürler. Bunu bilmek, karşınızdaki insanı analiz etmenize olanak tanıdığı gibi, gergin olduğunuzu belli etmemek için de kendinizi bilinçli olarak engelleyebilirsiniz. Ayrıca küçük bir bilgi daha: Bacak sallamak da aynı şekilde anksiyeteye işaret eder...

Gülüş

Eğer karşınızdaki insan yaptığınız şakalara karşı aşırı duyarlıysa büyük ihtimalle sizden hoşlanıyordur. Evrimsel psikologlar mizahın ve mizaha verilen olumlu tepkinin insan gelişiminde merkezî bir role sahip olduğunu ve ilişki isteğine yönelik bir sinyali sembolize ettiğini belirtiyorlar.

Gözler

İnsanlar karşılarındakine çekici görünmek istediklerinde benzer bazı taktiklere başvururlar. Bunlardan en yaygın olanı belli belirsiz bir tebessüme eşlik eden direkt göz kontağıdır. Hatta buna, gülümsemeyi sabit tutarken bakışları hafif kaçırmak da dahil edilebilir. Baştan çıkarmaya yönelik gülümsemede eğer başınız hafif öne eğikse, karşınızdakine itaatkâr bir mesaj verirsiniz; diğer yandan başınız dik ve gülümsemeniz rahatsa, bu da dominant kişiliğinizi karşınızdakine belli etmenize yarar.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yaylakursad3

Her esprinize gülmesi sizden hoşlandığı anlamına gelmiyor bu düşünce beni yaktı sizi de yakmasın

dreams_bonibon

jestler ile ilgili erkekleri de verseydiler keşke djfghdj kendimizi kandırıp mutlu olurduk en azından

ezgisen

lie to me izlediğimden beri deli gibi insanları kesiyorum bi gün biri kalkıp dövecek

alienca

al benden de o kadar bir gün dayak yiyecez de dur bakalım hayırlısı

kemal-gurcan-ertekin

Beden dilini gözlemlemek çok iyi bir gözlem yeteneği gerektirir. Yapılan her hareket direkt olarak yukarıda belirtilen şekillerde yorumlanamaz. Elbette yukarıda yazılanlar doğru ancak her şeyin doğru şartlarda olması gerekiyor. Kişilerin davranışlarını tetikleyen sadece ortam veya karşısındaki kişiler değildir. Hatırlamak lazım.

birinci-tekil-birey

Eyvah.... Kadınlar yandı yine. Ne yapsalar boş. "Oooo kanka kıza bak saçıyla oynayıp bana bakıyo! Vay bi de el bilekleri bana dönük. Kesin yazıyo olm bu bana!" He kardeş hee kesin :)

Görüş Bildir