Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Karşı Cinse Çekici Görünmenizi Sağlayan 18 Psikolojik Sebep

-

İnsanların birbirlerine çekici gelmelerini sağlayan pek çok özelliği bulunmakta. Fakat psikolojik araştırmalara göre insanların seçimleri arasında bazı özellikler daha çok ön plana çıkmış, işte sizin için listelediğimiz 18 özellik.

Kaynak: http://thechive.com/2015/02/06/a-few-psy...

1. Eğer uzunsanız,

Uzun insanlar özellikle de erkekler, kısa insanlara göre ''flört etme'' konusunda biraz daha başarılı olabiliyorlar. Yazar ve psikolog olan Wayne E. Hensley ''Uzun insanlar flört etme konusunda gözle görülür bir şekilde daha fazla avantaja sahip.'' diye bunu noktalamış.

2. Eğer takıldığınız kişiyi ısıtırsanız,

Yale psikologlarından biri olan John Bargh, bir deney gerçekleştirmiş. Bu deneyde çiftlerin ikisi de ellerinde içecek tutuyorlarmış. Birbirlerinin kişiliklerini sıcak ve ya soğuk diye nitelendirmeleri istenmiş. Sıcak içecek tutan kişi karşı tarafın sıcak bir kişiliğe sahip olduğunu söylemiş. Çünkü araştırmaya göre beyini kişiyi bu şekilde yönlendiriyormuş.

3. Eğer bol bol gülümsüyorsanız,

İsviçre'de yapılan ve mutlulukla çekicilik arasındaki bağlantıyı kuran bir araştırmaya göre. İnsanların gülümsemesi, kişilerin çekiciliğini büyük derecede etkiliyormuş. Hatta bazı durumlarda çekici gelmeyen insanların gülümsememesinden kaynaklandığı söylenmiş. Dolayısıyla bol bol gülün gülmek iyidir :)

4. Eğer onlara yakın yaşıyorsanız,

Evet birine duygusal olarak yakın olmak önemli, fakat fiziksel olarak da yakın olmanız gerekli. MIT deneylerinden birine göre, okul yurtlarında insanların birbirine yakın olmaları, birbirlerine aslında duygusal anlamada yaklaştıklarını da ortaya çıkarmış. Buna ''salt maruz kalma etkisi'' deniyor. Bu da iyi tanımanın bireyler arasında çekicilik kavramını şekillendiren bir olgu olduğunun kanıtı.

5. Eğer doğru kokuyorsanız,

Güney Kaliforniya Üniversitesi'ndeki bir araştırmaya göre, ovülasyon dönemindeki kadınlar bol testesteron kokan tişörtler giyen erkekleri çekici buluyormuş. Bu da aslında hormon tabanlı bir içgüdüyle birleşiyor.

6. Eğer heyecan verici bir şey yapıyorsanız,

1974 yılında Donald Dutton ve Arthur Aron, cinsel çekicilikle heyecan arasındaki bağlantıyı test etmek istemişler. Oldukça yüksekte bulunan iki tane köprüden iki erkeğin geçmesini istemişler. Biri sağlam köprü, diğeri kırık dökük bir köprü. Seçim serbest. Sonra her biri farklı köprüleri seçmiş ve aşağıya indiklerinde kadın bir deney elemanı onlara pek çok soru sormuş ve testin devamlılığı için ikisine de numarasını vermiş. Kırık dökük köprüden geçen adamın kadını arama ihtimali diğer adama göre daha çok. Psikologlar buna ''uyarılmanın başka nedene yüklenmesi'' diyorlar. Çünkü yüksekteki köprüden geçmek, kadın için çekici olacağını düşündürttü. Bu yüzden ilk buluşmalarda bir lunaparka gidin diyebiliriz.

7. Eğer ilk buluşmada onlardan hemen hoşlanmıyorsanız,

İnsanlar onlardan ilk seferde hemen hoşlanmayan birilerini çekici bulur. Kaçan kovalanır mevzusu. Bu olay 1972 yılında Jerome Tognoli ve Robert Keisner tarafından test edilmiş ve adına da ''çekimde kazanç-kayıp teorisi'' demişler.

8. Eğer adımlarınız onunkiyle eşleşiyorsa,

Illinoise Üniversitesi'nde bir araştırmaya göre, adımları eşleşen ve aynı hızda yürüyen insanların, birbirlerine karşı romantik eğilimleri olduğu söylenmiş. Bu arada uymayan insanlar içinde romantik eğilim konusu tam tersine işliyormuş.

9. Eğer müzik yapıyorsanız,

Fransa'daki araştırmacılar, enstrümanlarla seksilik arasındaki bağlantıyı test etmişler. Bir adamın ya spor çantası ya da gitar kutusu taşımasını söylemişler. İki farklı şekilde test ettikten sonra 300 kadına sormuşlar ve kadınlar gitar kutusu taşıyana numaralarını vermek konusunda daha istekli olduklarını belirtmişler.

10. Eğer vücut dilini iyi kullanıyorsanız,

Vücut dili uzmanları, duruşun karşı tarafa kelimelerden daha çok şey verdiği konusunda hem fikirler. Ellerinizi cebinize sokup omuzlarınızı aşağıya çekiyorsanız bu ilgilenmiyorsunuz demektir. Fakat ellerinizle konuşuyorsanız ve duruşunuz açık ve net ise bu sizin çekiciliğe uygun bir aday olduğunuzun göstergesidir.

11. Eğer kırmızı renkli bir şey giyiyorsanız,

Slovakya'da yapılan bir araştırmaya göre, kırmızı giyinen kadınlar sevgili bulma konusunda daha başarılıymış. Bunun cinsel sinyallerle de ilişkisi olabilir. Çünkü kırmızı kullanan kadınlar, potansiyel ''flörtleri'' kendilerine çekiyorlarmış.

12. Eğer güzel bir evde yaşıyorsanız,

Cardiff Metropolitan Üniversitesi'nde ki bir araştırmaya göre bir adam sıradan bir duruşla lüks bir evde fotoğrafa alınmış sonra da aynı kişi aynı duruşla orta halli bir evle fotoğrafa alınmış. Lüks evdeki adam kadınlar tarafından çekici olarak daha çok düşünülmüş. Araştırmacılar kişilerin statülerinin yüksekliği ve ya alçaklığının çekicilikte büyük rol oynadığı sonucuna varmışlar. Fakat durumlar her zaman değişiklik gösterebilir.

13. Eğer sakalınız düzgün ve belirgin ise,

Avustralya'da yapılan bir deneye göre, kadınlar yüzünde az kirli sakal kıvamında sakalı olanları, uzun ve büyük sakallı erkeklere göre daha çok çekici buluyorlarmış. Ayrıca bilim adamları bu durumun sadece çekicilik için değil, doğurganlık, sağlıklı olmak ve çocuk yetişmeye kadar pek çok konuda bir gösterge olduğunu söylüyorlar.

14. Eğer onların karşı cinsindeki ailesinden birine benziyorsanız,

St. Andrews Üniversitesi'nden temelini alan David Perrett ve ekibi, insanların kendi ailesiyle göz rengi, saç şekli ve hatta yaş konusunda benzerlik gösteren insanları daha çekici bulduğunu ortaya çıkarmış. Yaşlı bir ailede doğan bir kadın, genç insanları çekici bulmuyorken biraz daha olgun yüzlü insanlar onlar bir çekicilik abidesiymiş. Erkekler de bu durum karşı taraftakinin annesinin yaşıyla alakalıymış. Fakat bu tamamen uzun dönemli ilişkilerde geçerli.

15. Eğer ses tonunuz düzgünse,

Ses tonunuz sizin karşı tarafa olan ilginizi gösterir. Kadınlar genelde biriyle ilgilendiğinde ses tonları düşer, erkeklerin ise tam aksine yükselir.

16. Eğer tam anlamıyla birbirinize benziyorsanız,

''Mizaç olarak birbirlerine benzeyen partnerler, günlük yaşamlarında genel olarak aynı şeyleri hissediyorlar.'' diyen e-Harmony'nin baş yazarı olan Gian Gonzaga ayrıca ''Bu durum çiftlerin birbirlerini anlamaları konusunda kolaylık sağlıyor.'' demiş.

17. Eğer 2 dakika boyunca gözlerinizin içine bakıyorsanız,

Massachusetts Üniversitesi psikoloğu olan Joan Kellerman tamamen alakasız 72 öğrencinin biribirlerinin gözlerine 2 dakika boyunca bakmasını içeren bir deney yapmış. ''Öğrenciler deneyden sonra gözlerinin içine baktıkları kişilere karşı ilgi duydukları konusunda rapor vermiş.'' Scientific American, ''Bu durum uzun süre göz teması kurduğunuz kişinin, daha önce sizinle tanışmamış olsa bile içinizdeki sevgi hissini ateşleyebileceğidir.'' diye belirtmiş.

18. Eğer köpeğiniz varsa,

Michigan Üniversitesi, rastgele erkeklerle ilgili birkaç makale okuttukları bir kadından makalelerdeki erkekleri oylamasını istemiş. Ne zaman köpekli bir hikayesi olan bir erkek varsa o daha çok oy almış. Evcil hayvan sahipliği, bağlılık konusunda oldukça güçlü sinyaller gönderdiğinin bir kanıtı.

Eğer bu durumların herhangi birine sahipseniz, karşı taraf sizi farkında olmadan ruhsal olarak çekici bulacaktır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
freedom667

1. şıkta elendim resmen. boyum 1.65 benim herhangi bir kızla flört etmem imkansız

atletico-moshpit

yalnız o kırmızı elbisenin içindeki şey insan mı ? hayır o insansa ben direkt hayvanlığımı kabul edecceğim de ona göre yani

ayna-efendi

19 eğer çok paranız varsa

gergin_melahat

Kırmızılı kadın beni bile çeker =)

theravenwoman

#11 onun için renk farketmez ya

Görüş Bildir