Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Karlı Havalar Gelirken Aman Dikkat: Karla Kaplanmış Araçlar Ölümünüze Sebep Olabilir!

-
Abone ol

Kış yaklaşıyor. Yurdumuzun dört bir yanına şimdiden ilk kar taneleri de düştü. Peki karla kaplı araçların ciddi bir tehlike barındırdığını biliyor musunuz? Ayrıntılar için içeriğimize buyrun. 👇

Kış mevsiminin yavaş yavaş kendini hissettirmeye başladığı bugünlerde, farkındalık oluşturmak istediğimiz bir konu var.

Malum, kış mevsiminin alametifarikası kar. Sabahları işe veya okula gitmek için araçlarımızın yanına geldiğimizde ise onların tamamen bembeyaz bir örtü ile kaplanmış olduklarını görmemiz hayli tanıdık bir manzara. 

Yola çıkmadan önce bu karları üstünkörü de olsa temizlemek de alışkanlıklarımız arasında.

Buraya kadar her şey normal görünüyor. Öyleyse bilinçlenmemiz gereken mevzu ne?

Mevzu şu: Kar temizliği yaparken azami dikkat göstermek gerekiyor çünkü, karlı kaplı araçlar içlerinde "sessiz bir tehlike"yi barındırıyor.

Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri’nin yaptığı açıklamaya göre, 1999 ve 2010 yılları arasında toplamda 5.100 kişi karla kaplı araçlar temizlenirken hayatını kaybetmiş durumda!

Peki bu ölümlerden hangi sebepten kaynaklanıyor?

Cevap tabii ki "karbonmonoksit" gazı! Araç egzozlarının tıkalı olması sonucunda içeri dolan karbonmonoksit insan hayatını tehdit ediyor!

Karbonmonoksit, renksiz, kokusuz ve zehirli bir gaz olduğundan "sessiz tehlike" olarak da biliniyor.

Karbonmonoksiti teneffüs etmeniz hâlinde sadece birkaç dakikada bilincinizi kaybedebilirsiniz maalesef.

Örneğin, son dönemde yaşanan trajik bir olay bir yandan herkesi hüzne boğarken, diğer yandan da bu tehlikeyi yeniden hatırlattı.

New Jersey’de gerçekleşen trajik olayda bir baba, eşi ve 1 ile 3 yaşlarındaki çocuklarıyla beraber dışarıya çıkmaya karar verdi. 1 ve 3 yaşlarındaki çocuklar ve anne aracın içinde beklerken, baba da aracın üstünde ve etrafında biriken karları temizlemek için işe koyuldu.

Ancak egzozun tıkalı olduğunun farkında değillerdi maalesef...

Sadece birkaç dakika içinde 23 yaşındaki Sashalynn Rosa ve 1 yaşındaki oğlu Messiah hayatını kaybetti. 

3 yaşındaki kızı Saniyah ise hastaneye yetiştirilse de hayata tutunamadı ve birkaç gün sonra küçük kız da yaşamını yitirdi...

Peki ya bu tehlikeyi nasıl bertaraf edebiliriz?

Öncelikle, aracınıza binmeden egzozu kontrol etmeniz gerekiyor. Egzoz donmuş ya da egzozun ağzını kapatacak şekilde kar birikintileri meydana gelmiş olabilir.

Dolayısıyla, aracınızın egzozunun işlevini düzgünce yerine getirebilmesi için egzozu düzgünce temizlemeli ve etrafında kar olmadığından emin olmalısınız. 

Aracınızı ise temizliği bitirip herhangi bir sorun olmadığından emin olduktan sonra çalıştırın. 👌

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
business-man

Dikkat çekilmesi gereken bir diğer konu ise arabaların üstünde biriken kar. Tepesindeki karı temizlemeden "nası olsa yolda düşer o" mantığıyla yola çıkmak. Gece donan kütle bir kalıp halinde arkadaki seyir halindeki araca doğru uçabilir, maddi veya ölümlü kazalara yol açabilir. Taksirli suçlara girmesi gereken bir harekette bulunmayın.

trane1

Faydalı bir bilgi, yakın zamanda hatta Türkiye'de iki gencimizde buna benzer bir şekilde vefat etmiştir. Garajın içinde çalıştırdıkları arabada oturan iki genç, garaj içinin karbonmonoksit gazı dolduğunun farkına varmamış ve zehirlenmişti.

Görüş Bildir