Kardan Kapanan Köy Yolu Ulaşıma Açıldı

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Kardan Kapanan Köy Yolu Ulaşıma Açıldı

Kardan Kapanan Köy Yolu Ulaşıma Açıldı

Yurdun birçok ilinde vatandaşlar sıcaktan bunalırken, Bitlis merkeze bağlı Ağaçköprü köyündeki vatandaşlar Haziran ayına girilmesine rağmen hala karla mücadele ediyor.
Ağaçköprü Köyü Muhtarı Suphi Derse, "Çetin geçen kışın ardından yakacaklarımız bitti, evde eşya stoklarımız tükendi, su şebekelerimiz tahrip oldu, yollarımızda haziran ayı olmasına rağmen hala beş metre kar var. Aldığımız yakacak odunları ve eşyaları kardan dolayı sırtımızda köye kadar götürmek zorunda kalıyoruz, çünkü hiçbir araç ya da binek hayvanı kar kütlelerini aşamıyor. Yollarımızın açılması için özel idare ekiplerinden yardım istedik. Köye kar küreme aracı gönderdi ve 5 metre karla kaplı olan yolumuzu açtı da rahat nefes aldık." dedi.
Bu yıl çetin geçen kış nedeniyle mağdur olduklarını belirten Ağaçköprü sakinlerinden Rauf Danışman da, haziran ayına girilmesine rağmen hala karla mücadele ettiklerini söyledi.
Köylerinde yakacak odun ve tandırda kullanmak için çeper kalmadığına dikkat çeken Danışman, "Köyümüzün malum yüksek kesimde olduğu için yılın neredeyse 12 ayında kar görmek mümkün. Her yıl yağan kar mayıs ayı başlarında eriyordu. Yollarımızda açık oluyordu. Ancak bu yıl çetin geçen kışta 15 metre kar kütlesi oluşunca haziran ayının güneşi bile bu karı eritemedi. Hal böyle olunca köylüler olarak kendi çabamızla yollarımızı açmaya çalıştık. Ancak yetersiz kaldığımız için İl Özel İdaresinden yardım istedik. Sağ olsunlar onlar da yardım gönderdiler ve yollarımız açtılar. Kendilerine teşekkür ediyoruz." diye konuştu.
Köylülerden Gıyasettin Ayaz da "Haziran ayında kar güzelliği bir başka oluyor. Yollarımız açıldı. Bundan sonra arabalarla köyümüze odunlarımızı taşıyabileceğiz." şeklinde konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Bitlis
Görüş Bildir