Karayılan: 'Görüşmeden Kimse Umutlanmasın'

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Karayılan: 'Görüşmeden Kimse Umutlanmasın'

Karayılan: 'Görüşmeden Kimse Umutlanmasın'

Karayılan, barışçıl çözümlere karşı olmadıklarını ancak "bunun bir siyasetçinin elini taşın altına koymasıyla" gerçekleşemeyeceğini ifade etti. Erdoğan'ın PKK'ye karşı tavrında değişiklik olmadığını belirten Karayılan, "AKP devletinin net gözüken bu politikası yüzünden kimsenin umuda kapılmaması gerekiyor" diye konuştu.

"Görüşmeden kimse umutlanmasın"

ANF'ye röportaj veren Murat Karayılan, Erdoğan-Zana görüşmesini yorumladı. Kürt sorununun sadece yapılan görüşmelerle çözümünün mümkün olmadığını belirten Karayılan, "Çünkü bu sorun, çok temel ve köklü bir sorundur. Yumuşamaya, çözüme doğru giden bir sürece hizmet ederse iyi fakat bu ara böyle bir şey pek uygun görülmüyor" dedi. AKP'nin sorunu şiddet yoluyla çözmek konusunda kararlılık gösterdiğini kaydeden Karayılan, hükümetin temelde, "terörle sonuna kadar savaşacağız, siyasilerle de görüşeceğiz" politikasını izlediğini, bu stratejinin bir tarafının Kürt toplumu üzerinden PKK'yi güçsüz kılmayı içerdiğini belirtti ve "AKP devletinin net gözüken bu politikası yüzünden kimsenin umuda kapılmaması gerekiyor. Bu konuda çaba gösterenlerin, görüşmek isteyenlerin amaçları farklı olabilir ama Erdoğan her şeyi kendi hizmetine sokma amacıyla yapmaktadır" yorumunu yaptı.

"Herkes yeniden düşünmeli"

Erdoğan-Zana görüşmesinin ardından Erdoğan'ın PKK'ye karşı kullandığı dili eleştiren Karayılan, Erdoğan'ın Leyla Zana ile yaptığı görüşmenin ardından daha yapıcı bir tavır takınması gerektiğini kaydetti. Karayılan, "Görüşmeden sonra daha yapıcı olsaydı, örneğin 'Bu sorunu diyalog ile çözmek istiyoruz, kimseyi düşman görmek istemiyoruz' gibisinden bir yaklaşım olsaydı, insan 'Bu görüşmenin demek ki bir etkisi var' diyebilirdi. Ama hemen birkaç saat sonra en sert bir üslupla hareketimize ve halkımıza hakaret eden saldırılar geliştirdi ve yürüttüğü savaşı bir kez daha ilan etti. Bu açıdan herkes yeniden düşünmelidir" ifadelerini kullandı. Karayılan, Zana'nın "Erdoğan bu içi çözer" çıkışı hakkında da "Elbette ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Hükümeti Kürt sorununu çözebilir. Elbette ki bu devletin ve hükümetin başındaki Erdoğan Kürt sorununu isterse çözebilir; ancak çözmesi için önce bir karar vermesi gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma Partisi
Görüş Bildir