Karanlıktan Korkan Çocuğa Ne Yapmalı?

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Karanlıktan Korkan Çocuğa Ne Yapmalı?

Karanlıktan Korkan Çocuğa Ne Yapmalı?

Karanlıktan korkan çocuklara “korkacak bir şey yok” denmemeli. Özellikle karanlıktan korkan çocuklar uyku saatleri geldiğinde tek başlarına yatmak istemedikleri için mazeretler uydurur. Bu konuda ne yapmanız gerektiğini Yrd. Doç. Dr. Özlem Mestçioğlu Gökmoğol anlatıyor.

“Karanlık korkusunu pekiştiren en önemli neden, anne babanın tutum ve davranışlarıdır. Işıkla uyumayı alışkanlık haline getirtmek, kendi korkularını çocuğa belli etmek, çocukların da tedirgin olmasına hatta karanlığın korkutucu olduğunu düşünmesine neden olacaktır. Bazı anne babalar gece kalkıp çocuğunun korkup korkmadığını kontrol ediyorlar. Geçmişte çocuğunu kaybetmiş ve bu nedenle yoğun kaybetme korkusu yaşayan ebeveynelerde bu durum çok daha derin yaşanmakta ve çocuklarının korkuları ve kaygıları çok daha fazla olmaktadır.“

Karanlıktan korkan çocuğa, korktuğu durumlarda ailesine kolay ulaşabileceğine inandırılması gerektiğinin altını çizen Özlem Mestçioğlu Gökmoğol, ebeveynin bu davranışla çocuğunu psikolojik risklerden koruyabileceğini söyledi. Korkuyu sakinlikle ve sabırla karşılamak onunla baş etmek için aşamalı ve yavaş biçimde mücadele etmek gerektiğinin altını çizen Gökmoğol, çocuğu karanlığa alıştırmanın mümkün olduğunu dile getirdi.

Karanlığa alıştırırken önce loş ışık seçmek ve yanında olmak, yavaş yavaş ışığın gücünü azaltarak yanından uzaklaşmak ve seslenebileceği mesafede durmak yöntemi izlenilebilinir. Ayrıca çocuğun yaşına uygun biçimde korkusunun kaynağıyla ilişkili ve tehlikelere karşı alınabilecek önlemlerle ilgili bilgiler vermekte çocukları rahatlatabilir, korkularını hafifletebilir.

o Çocuklarınızın korkularını yok saymayın

o Onları küçümsemeyin

o Onlarla alay etmeyin

o Korkuların nedenleri araştırılıp, ortadan kaldırılması çalışılmalı

o Aşırı koruyucu davranılmamalı

o Ona sürekli çevrenin tehlikeli bir yer olduğu duygusu verecek cümlelerden uzak durulmalı

o Fiziksel temasla korkusu kontrol altına almasına yardımcı olunmalı

o Arkadaş grubuna girmesine, özgüven duygusunu kazanmasına yardımcı olunmalı

o Korkuları konusunda hazır olduğunda onunla konuşulmalı

o Korkutucu masallar anlatılmamalı, filmler izlettirilmemeli

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir