Karakolda Dayak Yiyen Avukata Dava

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Karakolda Dayak Yiyen Avukata Dava

Adalet Bakanlığı, karakolda polis tarafından tartaklanan avukat hakkında bilirkişi raporları ve kameralara rağmen dava açılmasına onay verdi.

İstanbul ’da kamera görüntülerine ve bilirkişi raporuna göre, iki polis tarafından tartaklanan ve kayıtdışı şekilde nezarethaneye konan avukat Bülent Kurt polisten, polis de Kurt’tan şikâyetçi oldu. Polislerin şikâyeti üzerine savcılık, bilirkişi raporuna baktı. “Direnme eyleminin gerçekleştirildiğine dair delil elde edilemediği gibi bir kanaatin de oluşmadığı”nı kaydeden savcı, Kurt hakkında kovuşturma izni verilmemesini istedi. Buna rağmen Adalet Bakanlığı, yalnızca bir tanığın, kameralar ve bilirkişi raporuyla doğrulanmayan ifadesine istinaden, ‘polise direnme’ iddiasıyla kovuşturma izni verdi. Kurt hakkında Bakırköy 7. Ağır Ceza Mahkemesi ’nde dava açılırken şikâyet ettiği polislerle ilgili soruşturma ise hâlâ sürüyor.

Radikal'den İsmail Saymaz'ın haberine göre**, Şanlıurfalı iki amcaoğlu Ali ve Ahmet Sarıkaya, 22 Eylül 2010’da park sorunu nedeniyle polisle tartıştı. Ahmet Sarıkaya’ya göre polislerden biri, “Siz vatan hainisiniz, hepinizin a... k...” dedi. Sarıkaya da “Urfalıyım diye terörist miyim?” diye karşılık verince Aksaray Şehit Vedat Ulusoy Polis Merkezi’ne götürülen kuzenler için ‘polise direnme’ iddiasıyla işlem yapıldı. Kuzenler de Avukat Bülent Kurt’u çağırdı.

Kurt karakola girerken polis Ramazan Savaş, “Nereye gidiyorsun lan!” dedi. O da “Bu şekilde hitap edemezsin” dedi. Kurt kimliğini çıkarırken, etrafı polislerce sarıldı. Bir polis Kurt’u iterken, polis Evren Savaş yumruk attı. Kurt dışarıya çıkmak isteyince çembere alındı. Kolundan çekilerek içeriye sokuldu. İçeride, tartaklama sürdü. Ardından kayıtdışı şekilde nezarete kondu. 10 dakika bekletilen Kurt, serbest bırakıldı. Kurt polislerden, polisler de avukattan şikâyetçi oldu.

Polis Ramazan Savaş ifadesinde, Kurt’u durdurma gerekçesini, “Polise karşı artan terör saldırılarına karşı tedbirli davranarak, belindeki çantanın bomba olabileceğinden kuşkulandım” diye açıkladı. Kurt’un “Erkekseniz bana dokunun” dediğini öne süren Savaş, “Arkadaşımın boğazına sarıldı” dedi. Kurt’un ‘yoldan geçenleri galeyana getirmek istediği’ni savundu.

‘Karakolu teröre hedef gösterdi’

Kurt’un darp edildiği iddiası Fırat Haber Ajansı tarafından haberleştirilince polis harekete geçti. Savcılığa gönderilen yazıda, ajansta çıkan PKK hakkındaki haberler alt alta konup “Sitenin terör örgütünün propagandasını yaptığı, eylemlere ilişkin talimat niteliğinde haberler yayımlandığı” ileri sürüldü. Ardından konu, Kurt’un siteye verdiği demece getirilip “Kurt’un soruşturma sonuçlanmadan polis merkezimizi açıkça yargıladığı ve terör örgütlerine hedef gösterdiği görülmüştür” denildi. Ardından Savcı Mehmet Ocak, soruşturma kapsamında, karakolun kamera kayıtlarını bilirkişiye verdi. Bilirkişi raporunda “Bir polisin Kurt’u dirseğinden tutup ani hareketle kendisine dönmesini sağladığı, iki eliyle Kurt’un göğsüne vurarak iteklediği, bu hareket üzerine Kurt’un itekleyen polisin boyun kısma hamle yaparak itmeye çalıştığı, itiş kakışın yaşandığı, Kurt’un kolundan çekmek ve itmek suretiyle müdahalede bulundukları, yüzüne vurdukları” ifade edildi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İstanbulPolisSavaşŞehitTerör
Görüş Bildir