Karadelik Avcısı Yörüngede...

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Karadelik Teleskobu Uzayda

Karadelik Teleskobu Uzayda

NASA NuStar X ışını teleskopunu uzaya fırlattı.Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), kısaca NuStar denilen, "Nükleer Spectroskopik Teleskop Dizisi" adlı X ışını teleskopunu uzaya fırlattı.
NASA'nın televizyonu, teleskobun Büyük Okyanus'taki, ABD'ye ait Hawaii ile Avustralya arasında yer alan Kwajalein Atölü'nden fırlatıldığı görüntülerine yer verdi.
NuStar, uzaydaki toz ve gaz bulutlarının arasındaki yüksek enerjili X ışınlarına odaklanarak, galaksilerin merkezindeki devasa kütleli kara delikleri, patlamış yıldızların kalıntılarını ve yıldızlara ait diğer nadir bulunan nesneleri araştıracak.
Teleskop, gözle görülmeyen kara delikler etrafında oluşan ve bunlar hakkında bilgiler veren X ışınları vasıtasıyla, eskiden bilinen kara delikleri gözlemleyecek ve gizli kalmış durumdaki kara deliklerin haritasını çıkaracak.
Bilimadamları, ''Süpernova'' adı verilen geçmiş yüzyıllarda patlamış devasa yıldızların kalıntılarını da bulmaya çalışacak olan NuStar'dan, daha önce bu elektromanyetik yelpazede görev almış diğer X ışını teleskoplarından daha hassas olması nedeniyle çok net görüntüler almayı bekliyor.

Haberin Tamamı İçin:

Karadelik Avcısı Yörüngede...

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi karadelikleri incelemek amacıyla geliştirdiği yeni teleskop uzaya fırlatıldı.
NASA karadeliklerin incelenmesi için geliştirdiği son model teleskobu Büyük Okyanus'taki bir mercan adadan uzaya gönderdi.

NuSTAR teleskobu 12 bin metre yükseklikte taşıyıcı roketten ayrılarak yörüngeye yerleşti.

170 milyon dolara mal olan, uzayın derinlerine daha yakından göz atma imkânı sağlayacak teleskobun karadelik incelemelerinde yeni bir pencere açması bekleniyor.

133 aynayla görüş kapasitesi 100 kat artırılan teleskop, bu sayede 10 kat daha canlı görüntü elde edecek. Böylece karadeliklerin oluşumları ve gelişimleri hakkında da yeni bilgiler sağlayacak.

Gelişmiş sistemleri ve X (iks) ışınları aracılığıyla bilinen kara delikleri gözlemleyecek, bilinmeyen kara deliklerin keşfedip haritalar çıkaracak.

Karadelikler, Güneş gibi yıldızların ömrünü doldurmasıyla yaşanan süpernova patlamaları sonrasında oluşuyor.

Çevrelerindeki her şeyi içine çekip ışığın bile sızmasına imkân vermeyen karadeliklerin, çevredeki yıldızlar üzerindeki etkileri yıllarca süren gözlemler sonucu anlaşılıyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriUzay
Görüş Bildir