Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kapitalizm ‘Hava’ya da El Attı: Kanadalı Firma Çinlilere 'Şişelenmiş Temiz Hava' Satmaya Başladı!

 > 
182PAYLAŞIM

"Bedava yaşıyoruz, bedava; hava bedava, bulut bedava..." diyordu büyük şâir Orhan Veli. Ancak bu durum ileride değişebilir (değişmemesini umalım).

Değişebilir çünkü; size Çin'deki olağanüstü hava kirliliğinin yaratmaya başladığı bir sektörden bahsedeceğim: "Şişelenmiş temiz hava..."

Çin'deki hava kirliliği âdeta distopik boyutlara ulaştı: Yılda 350 bin ila 500 bin kişi hayatını hava kirliliğine bağlı sebeplerden kaybediyor.

Çin'in hızlı ancak kontrolsüz endüstriyelleşmesi neredeyse bir distopya senaryosunun oluşmasına yol açtı. Felaketin düzeyi öyle büyük ki, Çin'in önceki Sağlık Bakanı'na göre yılda 350 bin ila 500 bin kişi hayatını hava kirliliğine bağlı sebeplerden kaybediyor.

Hava ölçümleri de bu durumu doğrular nitelikte: Şu anda Çin’de tarihin en yüksek hava kirliliği seviyesine ulaşılmış durumda.

Tabir-i caizse Çinliler "temiz" hava solumaya hasretler.

Maalesef yaşanan bu korkunç sorun birtakım girişimcileri de harekete geçirmiş durumda!

Bunlardan biri Kanada merkezli Vitality Air isimli bir şirket. Firma, Rocky Dağları’ndan aldığı temiz havayı şişeleyerek Çinli müşterilerine satmaya başladı!

İki yıl önce Vitality Air ismiyle Kanada’nın Edmonton şehrinde “araştır, hayal et, keşfet, nefes al”, sloganıyla kurdukları şirketle sadece 2 ay önce Çin’e temiz hava satmaya başladı. 

“Şaka” gibi olan şişelenmiş hava satma fikri başlangıçta gerçekten de bir şaka olarak ortaya çıktı. Ancak fikir sahipleri sadece 4 gün içinde 500 şişe satınca, bu şakayı tamamen ticarete dökmeye karar verdiler.

Şirket kurucuları, bir paket temiz havayı eBay’den 2.9 TL’lik fiyatla satmayı başarmalarının ardından, bu fikrin gerçekten piyasası olabileceğinin farkına vardılar. Sonrasında ise ikinci pakete 490 TL’lik bir teklif gelmesi ile daha büyük bir şaşkınlık yaşadılar.

Temiz dağ havasının 7.7 litrelik bir şişesi 100 yuan, yani 93 TL civarında satılıyor. Bu hava şişelerinin tanesi, Çin’de bir şişe sudan 50 kat daha pahalı!

Şirket müşterilerine yeni yılda ürünlerini kullanarak daha diri, daha canlı olacaklarını iddia ediyor!

Her şişe üzerinde sabit hâlde bulunan bir solunum maskesi ile teslim ediliyor ve firma 150’nin üstünde soluk alıp verme garantisi veriyor.

Firma ürünlerinin bir hastalığı tedavi etmediği veya önlemediğini söylemesine karşın, bir Kanada gazetesinde şişedeki havanın sınav hazırlığında, dinlenirken ve idmanlarda solunuma destek olduğu belirtiliyor.

Tamamen gülünç görünmesine karşın henüz üründen memnun olmayan hiçbir müşteri yok. Hatta havayı soluduktan sonra karnındaki bebeğinin tekmesini hissettiğini -bu durum akla plasebo etkisini getiriyor- söyleyen bir müşteri bile var. 

Firmanın yılbaşı konseptli ürünleri...

Üstelik bu temiz hava satma fikri ilk de değil!

Geçen yıl, Pekinli sanatçı Liang Kegang, Güney Fransa'da bir iş gezisi aldığı hava ile dolu bir cam kavanoz için yaklaşık 2230 TL (£ 512) aldı!

Daha önceki asıl büyük girişim ise 2013 yılında, Çinli multimilyoner Chen Guangbiao tarafından gerçekleştirildi: İçecek kutusu boyutundaki temiz hava kutularından 10 günde 8 milyon adet sattı!

Çinli iş adamının ürünleri, Çin'in daha az sanayileşmiş şehirlerinden geliyordu ve 5 Yuan'a (2 TL'den biraz fazla) satılıyordu. 

Ucuz olmasında Çin malı olması etkili sanırım...

"Çin'de temiz hava çok değerli, çok bir lüks bir şeydir..."

Kanadalı şirketin Çin temsilcisi Harrison Wang, müşterilerinin ağırlıklı olarak zengin kadınlar olduğunu belirtiyor. Bu kadınlar çoğunlukla ürünleri aileleri için ya da hediye olarak satın alıyorlarmış. 

Hatta yüksek sosyetenin takıldığı bazı gece kulüpleri bu ürünlerden stoklamaya başlamışlar.

Bu fikir bize gülünç geliyor, ancak şirketin İnternet sitesinde “Bir zamanlar insanlar şişede su fikrini de gülünç bulmuştu”, diye belirtiliyor.

Umarız doğa daha fazla zarar görmez de böyle "zihni sinir" projelere gerek kalmaz.  Bakalım bu durumun sonu nereye varacak...

Bonus: Müşfik Kenter'in sesinden, Orhan Veli'nin "Bedava" Şiiri...

Sizin bu durum hakkındaki görüşünüz nedir?

Eğer doğayı mahvediyorsak ekonomik gelişmenin bir anlamı yok. Önemli olan doğa.
Her ne olursa olsun en büyük öncelik ekonomidir.
Ekonomik gelişme önemli ancak bu doğa ile uyumlu olmalı.
Hemen Kaz Dağları'ndan hava doldurup Çin'e satmaya başlıyorum!
İleride Türkiye'nin de böyle olmasından korkuyorum.

Kaynaklar

1234

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
osuran-boga03

son ırmak kuruduğunda ,son ağaç yok olduğunda son balık öldüğünde beyaz adam paranın yenmeyen birşey olduğunu anlayacak(kızılderili atasözü)

naboki07

Artık bi temiz hava almaya çıkalım dediklerinde markete gidecekler demek

domatess

Kendi havanı kirlet bize bulaşma da diyemiyoruz.

elifnurozturk

İnsan doğasız var olamazken doğanın insana pek de ihtiyacı yok işte.. Elimizdekilerin sınırsız olmadığını bilip ona göre tüketsek keşke. Oksijensiz de yaşanmaz ki.

Gizli Kullanıcı

Birden aklıma animasyon filmi dr. seuss loraks filmi gibi oldu.

Görüş Bildir