Kapıda Kim Var?

Gamer-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Kapıda Kim Var?

Kapıda Kim Var?

"Bu yazı daha önce Oyungezer Dergisi'nde yayınlanmıştır."

Düşman kardeşler yine gelmiş dayanmışlar kapıya… Ama eski gelişlerinde ortalık bayram yerine dönerdi sanki… Davullar, zurnalar… Ortalık şenlik yerine dönerdi. Sanki bu kez biraz daha çekingen gibiler. Daha bir tutuklar.

Bizi hala eskisi kadar seviyor musunuz? ” diyen ezeli üç eski kardeş, değişen dünyaya ayak uydurmaya çalışıyorlar. Elbette ki yükselen trendler ve oyuncuların alışkanlıklarının giderek değişiyor olması, onları da derinden etkiliyor. Uzunca bir süredir bizim dünyanın kaderini onlar çiziyor ve kuralları kendileri koyabiliyorlardı. Ama artık birçok şey eskisi gibi değil, beklentiler ve talepler eskisinden çok daha yüksek. Yeni neslin kapımıza dayandığı bu sıcak günlerde, neler aynı kalacak, neler değişecek bir bakmak istedik…

1) Geliştiriciler Kendi Oyunlarını Yayınlayabilecek

Bu uzunca bir zamandır tartışılan bir konu. Şu anda Steam gibi kanallarda bağımsız geliştiriciler yapımlarını direkt olarak oyuncuya ulaştırabiliyorlar ancak özellikle konsollarda arada bir yayıncı olmak zorunda. Bir yayıncıyla çalışmak demek, geliştiricinin oyunun tüm pazarlamasını, fiyat ayarlamalarını ya da kampanyalarını yayıncıya bırakması anlamına geliyor. Yeni nesilde bunun değişeceğini ve serbest yayın platformlarının gelişeceğini düşünüyoruz. Bu durum, geliştiricilere kendi oyunları üzerine çok daha fazla serbest davranmaları anlamına gelecek.

2) Kutulu Dağıtım İçin Son Yakın

Bu satırların yazarı gibi arşivciler, koleksiyoncular için en acıklı durum bu olsa gerek. Ama kabul etmek gerek ki maalesef raftan oyun alma devri hızla sona eriyor. Baskı ve dağıtım maliyetleri zaten uzunca bir zamandır firmaların sırtında ciddi bir kambur oluşturuyordu. Hele ki özellikle üst kalite oyun yapımının maliyetleri de ciddi şekilde artında satışlar artsa bile kârlılık düşüyordu. Eh, artık oyuncular da oyunlarını indirmeyi alışkanlık haline getirdiler. Fakat özellikle yüksek fiyatta satılan koleksiyon versiyonlarının bundan etkilenmeyeceğini düşünüyoruz ki işin sevindirici kısmı bu.

3) Oyun Fiyatları Düşecek

Bunu her oyun tipi için ön görmüyoruz ancak özellikle bağımsız oyunların ve en üst kalite olmayan oyunların fiyatları düşecek. Elbette aradan yayıncılar ve üretim, dağıtım maliyetleri kalktığında fiyatların bir nebze düşeceğini ön görmek yanlış olmaz. Bir şekilde zaten Steam üzerinde bulunan çoğu oyunun fiyat etiketi 20€’nun altına inmiş durumda. Üst kalite oyunlar için aynı şeyi söylemek mümkün olabilir mi şu an için tam olarak kestiremesek de, Apple’un iTunes ile yakaladığı başarılı modeli uygulamaya çalışan SEN (Sony Entertainment Network) ve Xbox Live üzerindeki oyunların fiyatlarının bir nebze düşeceğini düşünüyoruz. Elbette ki dijital olarak dağıtıldığı sürece…

4) Oyunların Çıkış Tarihleri Aynı Olacak

Bariz olan bir şey var ki o da oyunların yerelleştirme süreçlerinin farklı bölgelerde oyunların çıkışını geciktirdiği. Fakat yine dijital dağıtım platformlarının etkisiyle, oyuncular oyunlara kendi bölgelerindeki çıkış tarihlerinden önce ulaşabilir oldular. Bu sefer, yerel dağıtıcılarının satışları dramatik olarak düşmeye başladı. Yayıncılar da artık oyunlarını küreselde aynı gün ve saatte çıkarmaya mecbur olacaklar. Böylece dünyanın her yerindeki oyuncular istedikleri içeriğe aynı anda ulaşabilecekler.

5) Ücretsiz İçerik Yayılacak

Ülkemizde de son derece popüler olan ücretsiz oyunlar ve bu oyunların iş mantığı, diğer oyunlara da yansıyacak; özellikle de ücretsiz indirilebilir içerik şeklinde. Örneğin, Tripwire firmasından gelen Red Orcestra oyununa sürekli olarak yeni ve ücretsiz içerikler geliyor; bu sayede oyunun kitlesinin giderek genişlemesi sağlanıyor. Bir başka deyişle oyunu satın alan insan sayısı giderek artıyor. (Team Fortress 2 de benzer bir modele sahip, bildiğiniz gibi…) Geliştiriciler de oyunlarının daha uzun süre oynanabilir ve “satın alınabilir” olması için bu modeli deneyeceklerdir.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AppleSonySteamXboxoyun
Görüş Bildir